Koronavirus zasáhl i herní průmysl, ruší se velké akce a turnaje
Koronavirus zásadním způsobem mění herní kalendář.
Koronavirus zavírá města i celé oblasti, ruší veřejné akce i mezinárodní cesty, vrhá lidi do karantény a jiné do iracionální nejistoty a paniky. Týká se však i hráčů, přestože by se mohlo zdát, že domácké paření patří v době epidemie k těm relativně nejbezpečnějším činnostem.
Nejvíce se koronavirus prozatím podepsal na herních přehlídkách, akcích a veletrzích. Odložena byla prestižní přehlídka GDC a taky Tapei Game Show. Bostonský veletrh PAX East byl výrazně osekán, když účast odřekla většina velkých hráčů videoherního průmyslu.
Velké otazníky začínají viset i nad největší světovou herní přehlídkou E3, která se má uskutečnit v Los Angeles od 9. a 11. června. Veletrh přišel o velikány typu Sony nebo EA, ale plánoval představení nového omlazeného konceptu akce, který měla pomoci navrhnout společnost im8bit. Ta však od projektu oficiálně odstoupila.
Los Angeles navíc vyhlásilo stav ohrožení, protože ve městě rychle roste počet nakažených. Organizátoři E3 však oficiálně pokračují v přípravách a tvrdí, že veletrh chtějí letos zachovat, i když třeba v notně ořezané podobě.
Nadále se chystá taky Gamescom a Tokyo Games Show, jelikož se konají až na přelomu léta a podzimu. Právě tam by se mohly blíže představit očekávané podzimní hity jako Cyberpunk 2077, vikingský Assassin's Creed a hlavně nové konzole a jejich spouštěcí tituly.
Velké otazníky visí nad veletrhem E3 Zdroj: ESA
Velkou ránu zasadil koronavirus e-sport turnajům. Předčasně byla ukončeno korejské mistrovství v League of Legends a polský IEM Katowice se konal bez diváků. Podobně dopadlo mnoho herních turnajů v PUBG, Counter-Strike, Dota 2, League of Legends i Overwatch.
Co to znamená pro běžného hráče? Nemůže čekat takové pokrytí očekávaných her, protože se k nim nedostane zdaleka tolik novinářů. Třeba The Last of Us Part 2, Ghost of Tsushima či Cyberpunk 2077 budou nové ukázky z hraní prezentovat online, takže v omezené podobě a jen vybraným redakcím. Jak moc budou zasaženy e-sporty, si aktuálně nikdo netroufá odhadnout.
Pozitivní zprávou je, že koronavirus zatím nijak neřádí v samotných vývojářských studiích, tedy neměl by způsobit další odklady her. Klid panuje taky co se týče chystané nové generace konzolí – podstatná část dodavatelů je sice čínských, ale většina provozů je vysoce automatizovaná, takže by si měly poradit i v omezeném režimu.