21. března 2018 16:29

5 nejlepších tvůrců videoher, kterým (takřka) bezmezně věříme

Jejich jméno je prostě zárukou kvality.

Herní svět má podobně jako ten filmový nebo hudební své hvězdy. Některé se vyhřívají v záři reflektorů, jiné stojí spíše v pozadí, ale těší se bezmezné úctě své oddané hráčské komunity. Vybrali jsme ty nejlepší herní designéry současnosti, na jejichž hry čekáme jako na druhý příchod Krista.

Jeff Kaplan (Blizzard)

Hry: série World of Wacraft, Overwatch

Nadšený pařan, který snil o tom, že jednou vytvoří počítačovou hru, ale protože neuměl programovat, radši se dal na scénáristiku. Při pařbách MMORPG Everquest se seznámil s Robem Pardo, který právě chystal v Blizzardu jejich onlinovku World of Warcraft. A zbytek už je historie... mno, vlastně není. Kaplan je totiž taky hlavním tvůrcem online střílečkového megahitu Overwatch; hry navržené tak geniálně, že uspokojí hráče sváteční i profesionální, staré i mladé.

Mateusz Kanik (CD Projekt RED)

Hry: série Zaklínač, Cyberpunk 2077

Když se řekne CD Projekt, každému hned naskočí Zaklínač nebo ještě herní distribuce GOG. Za tímhle polským zázrakem stojí společné úsilí mnoha lidí a studio nikdy nebylo postavené kolem jedné či dvou osobností. Přesto musíme vytáhnou Mateusze Kanika, který se ve v herní divizi RED vypracoval z juniorního designéra až po jednoho z trojice lodivodů ohromného Zaklínače 3: Divoký hon, jehož vývoj vyšel na 81 milionů dolarů. Momentálně šéfuje vývoji nejočekávanější hry současnosti Cyberpunk 2077. A to samo o sobě stačí, aby se dostal do naší exkluzivní společnosti.

Sid Meier (Firaxis Games)

Hry: série Sid Meier's Civilization, Sid Meier's Pirates, Sid Meier's Railroad Tycoon

Když píšeme o Siru Meierovi, automaticky se nám před jeho jméno vkráda titul Sir. Jelikož je rodákem ze země Commonwealthu (Kanada), může takový titul klidně dostat. Ostatně už od roku 1999 mu patří místo ve videoherní síni slávy, kam ho dostala především legendární série Civilization, která stále nese jeho jméno.

Hideo Kojima (Kojima Productions)

Hry: série Metal Gear, série Snatcher/Policenauts, série Boktai

Když se řekne Hideo Kojima, všichni hráči zbystří. Jeho rozchod s Konami byl hlavní herní události roku 2015, tedy kromě vydání jeho posledního Metal Gear Solid s podtitulem The Phantom Pain, které posbíralo nejednu cenu pro hru roku. Jeho vlastní společnost teď vyvíjí Death Stranding, která každou další ukázkou vzbuzuje dojem přelomového počinu. Nic jiného teď od něho ani nečekáme.

Gabe Newell (Valve)

Hry: série Half Life, série Portal, portál Steam

Gaben, jak se mu přezdívá, si momentálně spíše užívá plodů své předchozí práce, ale přesto se od něho snad ještě můžeme lecčeho dočkat. Snad každý hráč se občas zasní, že někde v podzemním bunkru potají velí armádě vývojářů, co zrovna dokončují Half-Life 3. Jeho Valve je stále velkou hybnou silou, která dokáže jako otevřená platforma konkurovat konzolím. Jen by to chtělo nějakou novou herní pecku, které se uvede intrem s proslulým chlápkem, co má ventil v hlavě.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný