Začátky akčních legend: Co dělali Arnie nebo Sly předtím, než vyrazili na velké plátno?
Souboj cti - upoutávka
Mnozí byli slavní ještě před filmovou érou.
Mysleli jste si, že éra osmdesátkové filmové akce definovala jména jako Schwarzenegger či Stallone? Pak jste se mýlili! Mnozí z nejslavnějších gerojů této dekády by se totiž bez filmové slávy a peněz s klidem obešli. Než si tedy dáme Souboj cti s Jean-Claudem Van Dammem, který na COOLu začíná ve čtvrtek ve 22.20, pojďme si dát pár příkladů toho, že někteří začínají RPG života s větším počtem bodů než většina z nás!
Arnold Schwarzenegger
Slavný i bohatý – Arnold měl obojí dávno před tím, než poprvé (úspěšně) stanul před filmovou kamerou (jinými slovy, jeho otřesného Herkula v New Yorku budeme ignorovat). Své první místo v kulturistice a silovém trojboji získal už v roce 1963, tedy celých 21 let před Terminátorem! Arnold vyhrál v průběhu 60. a 70. let hned několik ocenění Mr. Universe a Mr. Olympia a své první role získal právě díky pozici nadlidsky vypadající celebrity. Filmové éře se klidně mohl vyhnout – a to ani nemluvíme o jeho pozdějších politických ambicích, jimž se rovněž mohl věnovat mnohem dřív.
Terminátor Zdroj: Orion Pictures
Sylvester Stallone
Naopak zcela opačně tomu bylo u Slye, jenž má sice na svém masivním trikotu i režisérské výtvory, bez filmového zářezu by dnes ale platil spíš za legendu pornobyznysu. Když totiž vzdor svým ambicím neměl v 70. letech na jídlo, přijal svou první roli v pornáči The Party at Kitty and Stud's, již má dodnes na talíři, když se to někomu hodí. První větší zářez získal až v roce 1975 v otřesném béčku Death Race 2000. Nebýt dalších úspěchů, Sly se klidně mohl vrátit k původnímu řemeslu a svět by byl navždy ochuzen o filmy jako Postradatelní, Postradatelní 2 či dokonce Postradatelní 3!
Rambo Zdroj: Orion Pictures
Bruce Willis
Willis po škole pracoval jako ochranka v jaderné elektrárně, odkud jeho kroky překvapivě vedly ke krátkému živobytí soukromého detektiva. Opravdu! Právě tato zkušenost mu později pomohla získat roli v seriálu Měsíční svit. Předtím, než se Willis objevil ve Smrtonosné pasti, přitom platil za televizní hvězdu, která si mohla diktovat podmínky... a spíše než na maskulinní 80. léta seděla do role romantické komedie. Za Měsíční svit dokonce Willis získal v roce 1989 cenu Emmy. Kdyby se nepokusil přeskočit do diametrálně odlišného akčního žánru, mohla z něho dodnes být čistě televizní legenda, jako je třeba Richard Dean Anderson.
Smrtonosná past Zdroj: 20th Century Fox
Dolph Lundgren
Zřejmě nejpřekvapivější je však osoba švédského herce, ale i režiséra Dolpha Lundgrena. Nebudeme na hony daleko od pravdy při konstatování, že by se Dolfi bez filmu nejenže obešel, ale dost dobře by možná lidstvu byl mnohem prospěšnější. Ještě než ukončil studium a začal se živit jako model (odkud vedla kariéra do filmu), učil se Lundgren trojici jazyků (angličtinu, němčinu, japonštinu!) krom svého rodného, a k tomu rovněž získal akademické tituly ve fyzice, chemii a matematice. Jinými slovy, Sheldon Cooper existuje – a vypadá jako švédský nadčlověk!
Což ale neznamená, že ho furt nezbije italský hřebec… :-(
Rocky IV Zdroj: United Artists
Mel Gibson
Ještě než se Mel Gibson proslavil jako Šílený Max, platil tenhle australský hezoun za dramatického, uměleckého herce. Prvním pořádným Gibsonovým filmem byla artovina Gallipoli z roku 1981, v níž pod taktovkou režiséra Petera Weira propagoval "zapomenuté" australské divize z první světové války. Gibsonovy kořeny v nežánrové kinematografii jsou ostatně viditelné i dnes, kdy někdejší akční matador natáčí film jako Pokušení Krista či Apocalypto. Gibson možná začal Šíleným Maxem, ale bez lepšího a slavnějšího druhého dílu by se z něj stěží stala jedna z ikon akční vlny – a mohl dost dobře zůstat čistě u dramat.
Šílený Max 2 Zdroj: universal
Souboj cti začíná ve čtvrtek ve 22.20 na Prima COOL!