5 nejlepších komiksů s X-Meny: Od Budoucí minulosti k Dark Phoenix
Co všechno inspirovalo filmový svět mutantů? Začtěte se do nejlepších komiksů s X-Meny.
V neděli večer se vrátíme na počátek jedné hrdinské ságy – na Prima COOL začínají první X-Meni z roku 2000. Snímek režiséra Bryana Singera poprvé ukázal Patricka Stewarta jako Profesora X, Iana McKellena jako Magneta a Hugha Jackmana v jeho průlomové roli Wolverina! X-Meni však nejsou jen filmem, který změnil podobu filmových komiksáren, ale i bijákem, který vydláždil cestu pozdějšímu Temnému rytíři či marvelovkám v jemné adaptaci komiksových předloh na stříbrné plátno. Které nejlepší komiksy sága X-Men ve své historii vydala? Mrkli jsme na pár z top kategorie – a pořešili, jestli už zfilmovány byly, či teprve budou.
05) Magneto: Testament
Hned v případě Testamentu je situace trochu zašmodrchaná – ačkoliv v něm fanoušci poznají inspiraci pozdějších výjevů z filmové První třídy, Budoucí minulosti i Apokalypsy, komiks vyšel až v roce 2008 a některé jeho části byly naopak zjevně ovlivněny prvními Singerovými filmy. Magnetovo pozadí, resp. dětství a vývoj navíc nikdy nebyly zrovna zahaleny oparem tajemna. Přesto je Testament po čertech dobře sesumírovanou „origin story“, která ukazuje ohromný potenciál Magneta jako záporáka i postavy obecně.
Magneto: Testament Zdroj: Marvel
04) "X-animations"
Pokud se domníváte, že jsou x-menovské komiksy jenom o akci a boji s padouchy, dvojice dílů série X-Factor pojmenovaná fanoušky "X-animations" vás nejspíše překvapí. Členové týmu, do něhož patří třeba i Quicksilver, tu jsou po řadě nešťastných příchod – mezi nimiž nechybí třeba neúspěšný atentát na Charlese Xavera – vystaveni celoplošným psychotestům a dotazníkům. Ač to nemusí znít zrovna jako strhující zábava, je to především charakterová drobnokresba a řešení intimních problémů postav, oč jde. X-animations dokazují, že komiksy zdaleka nemusejí mít jen černobílou zápletku!
X-Factor Vol. 1 #87 Zdroj: Marvel
03) Budoucí minulost
Tak trochu Terminátor, tak trochu X-Men – budoucí minulost z 80. let samozřejmě inspirovala stejnojmenný film, není proto nutné dlouze popisovat její zápletku o cestování časem. Pozoruhodné je, že komiks původně vyslal nazpět časem Kitty Pryde, nikoliv Wolverina – to by si však filmaři nemohli dovolit jednak kvůli zasazení do 70. let, kdy Kitty ještě nežila, a jednak kvůli potřebě využít svůj hlavní tahák – Hugha Jackmana.
X-Men: Budoucí minulost Zdroj: Marvel
02) The Dark Phoenix Saga
Jean Grey a její přerod do kosmické entity Phoenix byl jednou z nejlepších zápletek ságy X-Men z prostého důvodu – postavil starou a známou postavu proti svým dosavadním přátelům! Dark Phoenix Saga se samozřejmě zadaptovala ve třetích X-Menech. Jelikož byl ale film hůře přijat (a navíc ho Budoucí minulost vlastně vymazala z hlavní kontinuity), došlo nedávno ještě na reparát s jednoduchým názvem Dark Phoenix, v němž komickou silou vládla Sophie "Sansa" Turner.
The Dark Phoenix Saga Zdroj: Marvel
01) God Loves, Man Kills
Pro první místo však musíme až do roku 1982. Komiks God Loves, Man Kills primárně značně inspiroval druhý (a dle mnohých nejlepší) film X-Men 2. Objeví se tu totiž zlý lidský generál Stryker, který donutí staré soupeře Magneta a Profesora X k problematickému spojení sil mutantů. I zde existuje druhé Cerebro určené k anihilaci mutantů, ale například zde zcela absentuje Strykerova odpovědnost za Wolverinovu modifikaci – tedy něco, co je dnes díky filmovým verzím už víceméně bráno jako fakt. Buď jak buď, God Loves, Man Kills podtrhuje, že filmové adaptace X-Menů rozhodně mají z čeho brát!
God Loves, Man Kills Zdroj: Marvel
První díl ságy X-Men začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.