5. července 2021 00:11

5 nejlepších komiksů s X-Meny: Od Budoucí minulosti k Dark Phoenix

Co všechno inspirovalo filmový svět mutantů? Začtěte se do nejlepších komiksů s X-Meny.

V neděli večer se vrátíme na počátek jedné hrdinské ságy – na Prima COOL začínají první X-Meni z roku 2000. Snímek režiséra Bryana Singera poprvé ukázal Patricka Stewarta jako Profesora X, Iana McKellena jako Magneta a Hugha Jackmana v jeho průlomové roli Wolverina! X-Meni však nejsou jen filmem, který změnil podobu filmových komiksáren, ale i bijákem, který vydláždil cestu pozdějšímu Temnému rytíři či marvelovkám v jemné adaptaci komiksových předloh na stříbrné plátno. Které nejlepší komiksy sága X-Men ve své historii vydala? Mrkli jsme na pár z top kategorie – a pořešili, jestli už zfilmovány byly, či teprve budou.

05) Magneto: Testament

Hned v případě Testamentu je situace trochu zašmodrchaná – ačkoliv v něm fanoušci poznají inspiraci pozdějších výjevů z filmové První třídy, Budoucí minulosti i Apokalypsy, komiks vyšel až v roce 2008 a některé jeho části byly naopak zjevně ovlivněny prvními Singerovými filmy. Magnetovo pozadí, resp. dětství a vývoj navíc nikdy nebyly zrovna zahaleny oparem tajemna. Přesto je Testament po čertech dobře sesumírovanou „origin story“, která ukazuje ohromný potenciál Magneta jako záporáka i postavy obecně.

04) "X-animations"

Pokud se domníváte, že jsou x-menovské komiksy jenom o akci a boji s padouchy, dvojice dílů série X-Factor pojmenovaná fanoušky "X-animations" vás nejspíše překvapí. Členové týmu, do něhož patří třeba i Quicksilver, tu jsou po řadě nešťastných příchod – mezi nimiž nechybí třeba neúspěšný atentát na Charlese Xavera – vystaveni celoplošným psychotestům a dotazníkům. Ač to nemusí znít zrovna jako strhující zábava, je to především charakterová drobnokresba a řešení intimních problémů postav, oč jde. X-animations dokazují, že komiksy zdaleka nemusejí mít jen černobílou zápletku!

03) Budoucí minulost

Tak trochu Terminátor, tak trochu X-Men – budoucí minulost z 80. let samozřejmě inspirovala stejnojmenný film, není proto nutné dlouze popisovat její zápletku o cestování časem. Pozoruhodné je, že komiks původně vyslal nazpět časem Kitty Pryde, nikoliv Wolverina – to by si však filmaři nemohli dovolit jednak kvůli zasazení do 70. let, kdy Kitty ještě nežila, a jednak kvůli potřebě využít svůj hlavní tahák – Hugha Jackmana.

02) The Dark Phoenix Saga

Jean Grey a její přerod do kosmické entity Phoenix byl jednou z nejlepších zápletek ságy X-Men z prostého důvodu – postavil starou a známou postavu proti svým dosavadním přátelům! Dark Phoenix Saga se samozřejmě zadaptovala ve třetích X-Menech. Jelikož byl ale film hůře přijat (a navíc ho Budoucí minulost vlastně vymazala z hlavní kontinuity), došlo nedávno ještě na reparát s jednoduchým názvem Dark Phoenix, v němž komickou silou vládla Sophie "Sansa" Turner.

01) God Loves, Man Kills

Pro první místo však musíme až do roku 1982. Komiks God Loves, Man Kills primárně značně inspiroval druhý (a dle mnohých nejlepší) film X-Men 2. Objeví se tu totiž zlý lidský generál Stryker, který donutí staré soupeře Magneta a Profesora X k problematickému spojení sil mutantů. I zde existuje druhé Cerebro určené k anihilaci mutantů, ale například zde zcela absentuje Strykerova odpovědnost za Wolverinovu modifikaci – tedy něco, co je dnes díky filmovým verzím už víceméně bráno jako fakt. Buď jak buď, God Loves, Man Kills podtrhuje, že filmové adaptace X-Menů rozhodně mají z čeho brát!

První díl ságy X-Men začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný