8. července 2024 00:04

9 věcí, které nevíte o bondovce Zítřek nikdy neumírá: Proč se Anthony Hopkins vzdal role záporáka?

Druhá bondovka s Piercem Brosnanem v lecčems předběhla svou dobu.

V neděli večer na COOL dorazí nadčasová bondovka Zítřek nikdy neumírá. Pierce Brosnan se v ní utká se zlým mediálním magnátem, který chce rozpoutat třetí světovou, jen aby jeho impérium mělo exkluzivně o čem psát. Příběh z dávných časů dodnes platí za, inu, překvapivě relevantní story, jejíž padouch je zlotřilým mixem Stevea Jobse a Billa Gatese. A o to paradoxnější je, že se bondovka Zítřek nikdy neumírá rodila za tuze velkých bolestí...

09) Po úspěchu Zlatého oka bylo zcela jisté, že vznikne i následující brosnanovská bondovka, tlak na vznik filmu ale přišel z nečekaného směru – nový majitel studia MGM, miliardář Kirk Kerkorian, si totiž usmyslel, že by měl další obří film studia vyjít před novou emisí akcií. Filmaři sami se nad tímto limitem ošívali, protože jim bylo jasné, že by výsledek mohl promhat pověst série právě po Zlatém oku.

08) Zároveň šlo o první bondovku, která se natáčela po smrti otce zakladatele všech bondovek, Alberta R. Broccoliho. I to se podepsalo na nejistotě, která se svazovala s natáčením filmu. A aby toho nebylo málo...

07) ... režisér Martin Campbell, který natočil právě Zlaté oko, odmítl nabídku na jeho „pokračování“. Dle svých slov se nechtěl vyprofilovat jako rejža, co natočil dvě bondovky po sobě. Vzpomeneme-li si na Spectre, možná nešlo o špatné uvažování!

06) Filmaři si také dlouho nebyli jistí, jaký příběh bude zvolen. Slavný spisovatel Donald Westlake v roce 1995 přišel se dvěma náměty, které se motaly kolem předání Hongkongu z rukou Britů do náruče Číny. V každém ze scénářů totiž záporák chtěl Hongkong zničit před plánovaným předáním v roce 1997! V MGM se ovšem následně podívali na kalendář a zjistili, že by na předání došlo pár měsíců před premiérou filmu, takže se nápad hodil do koše.

05) Jak později filmaři uvedli, během prvního natáčecího dne tak neměli scénář filmu zdaleka ještě hotový. Brosnan sám řekl, že měli „scénář funkční jen v některých oblastech“. Méně gentlemansky se k filmu vyjádřil Anthony Hopkins (!), který měl tehdy hrát záporáka Eliota Carvera. Hopkins totiž kvůli chaosu projekt opustil tři dny potom, co na roli kývl (!!), a filmaři tak k vymýšlení děje museli zároveň uprostřed natáčení přeobsadit de facto druhou hlavní roli.

04) Čínská stopa nakonec leccos vynahradila díky prolnutí filmu s elementy z hongkongské akce. K filmařům se přidala nejen Michelle Yeoh, ale také kaskadérský tým Jackieho Chana. Žádný ze západních kaskadérů totiž nechtěl s Michelle točit její scény, protože se na place rvala jako skutečná bojovnice, nikoliv jen jako herečka.

03) Michelle Yeoh si sama odehrála i všechny své kaskadérské kousky a mezi povedené historky z natáčení patří třeba ta, při které hecovala motorkáře, aby ve scéně honičky motorky s vrtulníkem jel co nejrychleji, „protože jí pak lépe vlají vlasy“, což prý umocňuje divácký pocit z nebezpečné rychlosti.

02) Traduje se, že veselici na place završil režisér Roger Spottiswoode, který rovněž v motorkové scéně řekl jak Brosnanovi, tak Yeoh, že ten druhý si sedne na sedadlo spolujezdce. Výsledná „rvačka“ o přední sedačku tak vlastně vůbec není hraná...

01) Zřejmě nejkurióznějším dokladem toho, že měla bondovka Zítřek nikdy neumírá štěstí svým tvůrcům navzdory, je její jméno. Filmaři původně v originále zvolili název Tomorrow Never Knows (Zítřek nikdy neví) inspirovaný stejnojmenným songem Beatles. Zároveň ale vybrainstormovali i několik jeho variací, mezi nimi i Tomorrow Never Lies (Zítřek nikdy nelže). Při faxování dokumentu ke schválení hlavounům v MGM ale vypadla tiskací barva, a výsledkem byl nejen název Tomorrow Never Dies (Zítřek nikdy neumírá), ale i prozření, že tahle variace zní lépe než ty, které se reálně vymyslely.

Bondovka Zítřek nikdy neumírá začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický