16. srpna 2021 00:09

9 věcí, které nevíte o komiksovce X-Men: Budoucí minulost: Jakou superschopnost měl JFK?

Terminátor mezi X-Meny je tady aneb pojďme se pořádně zaplést do mutantího světa.

První třída vlastně byla jen zahřívacím kolem – až tentokrát půjde opravdu do tuhého! V neděli večer totiž na COOLu začíná slovutný biják X-Men: Budoucí minulost, v němž se stará dějová linka (kde má Profesor X tvář Jamese McAvoye) potkává s futuristickou linkou (kde má zase obličej Patricka Stewarta). Osud tomu chtěl, že lidští roboti vytvoření k potlačení mutantů v budoucnu vyhubili většinu obou druhů. Wolverine se tak musí vrátit nazpět časem, aby onen osud zkopal do kuličky! Zdá se vám to povědomé? Přečtěte si, proč Budoucí minulost ve skutečnosti nevykrádá Terminátora!

09) Pojďme na to hezky popořadě. Budoucí minulost je inspirována stejnojmennou zápletkou komiksových X-Menů z ledna a února 1981, v níž se musí Kitty Pryde vrátit časem nazpět zhruba o jednu dekádu, aby zabránila budoucí apokalypse. Chcete vědět ještě něco? Filmový Terminátor měl premiéru až v roce 1984, takže lze, technicky vzato, říct, že může být Cameronova klasika inspirována Budoucí minulostí.

08) Filmaři se pro tento komiks rozhodli kvůli tomu, že jim zasazení do dvou časových linií (budoucnost vs. minulost) umožnila rozetnout všechny logické problémy předešlých X-Men filmů a zároveň i ukázat nejznámější tváře jak původní, tak i prequelové trilogie. Poprvé tak vedle sebe stanou herci jako Patrick Stewart a James McAvoy!

07) Zřejmě největší diskutovanou změnou oproti adaptaci je skutečnost, že namísto Kitty Pryde cestuje nazpět Wolverine (s využitím jejích schopností). Podle scenáristy Simona Kinberga za to může skutečnost, že je Wolverine tím nejbližším k protagonistovi celého světa – Kitty navíc v 70. letech jaksi ještě nebyla naživu. Roli však samozřejmě sehrál i fakt, že je Hugh Jackman o něco populárnější herec než Ellen Page.

06) Sir Patrick Stewart (původní Profesor X) a Sir Ian McKellen (původní Magneto) hráli zrovna ve své putovní dramatizaci Čekání na Godota, když je Bryan Singer oslovil s nabídkou, aby si ještě jednou zahráli svá původní x-menovská já. Oba byli prý zcela v šoku – domnívali se totiž, že se příchodem prequelů za jejich účastí udělala tečka a filmaři budou chtít využívat spíše mladší a méně okoukané tváře.

05) V původním scénáři měl být Logan po svém probuzení vedle neznámé dívčiny v roce 1973 oblečen do boxerek. Hugh Jackman se však jal proti tomu protestovat, protože když podle něj „v Austrálii ležíte vedle hezké nahé holky, nemáte na sobě určitě trenky nebo cokoliv jiného“!

04) Další změnou bylo obsazení Petera Dinklage (Tyrion ze Hry o trůny), který si střihl roli vědátora Bolivara Traska. Sám Dinklage v rozhovoru řekl, že je se svým malým vzrůstem (možná jste si toho všimli...) vlastně také cosi jako mutant. Tento aspekt pochybování o své hodnotě pak vložil do Traska s tím, že jeho postava dobře ví, jaké to je cítit se méněcenný.

03) V původním komiksu nevyhladili roboti jenom většinu lidstva a mutantstva, ale i další marvelovské hrdiny jako Spider-Mana, Ghost Ridera, Iron Mana, Hulka anebo Fantastickou čtyřku. Ve filmovém provedení to vzhledem k čachrům s právy možné nebylo. Alespoň ne v době natáčení, dnes už ale práva na mutanty znovu drží Marvel, takže se časem třeba dočkáme ještě přesnější adaptace.

02) Magneto ve filmu tvrdí, že byl prezident John F. Kennedy sám také mutantem. Pokud vás zajímá, jaká by byla jeho superschopnost, podle Kinberga mělo jít o hypnotický šarm.

01) Jde o první film ze série X-Men vůbec, který byl nominován na Oscara – stalo se tak sice v typické „odkladní“ kategorii za trikovou stránku, ale to je jen detail. Může za to především slavná Quicksilverova scéna v Pentagonu. Původně filmaři chtěli využít Juggernauta (znáte ze třetích X-Menů a druhého Deadpoola), nakonec se však rozhodli, že bude s Quicksilverem celá scéna přece jen elegantnější.

X-Men: Budoucí minulost začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný