9 věcí, které nevíte o geniálním Vetřelci: Proč xenomorf nemá oči?
Původní námět i konec filmu byl zcela odlišný!
Hororová klasika, která umí stále překvapit – ve čtvrtek večer startuje na Prima COOL jedinečný Vetřelec! Sci-fi z roku 1979, která dala život jednomu z nejslavnějších filmových monster vůbec, však původně mohla vypadat úplně jinak. Zjistěte v našem přehledu, co vše o pozadí natáčení Vetřelce nejspíš nevíte.
9) Původní koncept pochází od scenáristy Dana O'Bannona, který napsal ufouňátko už do svého předešlého filmu, černé komedie Dark Star. O'Bannon se rozhodl ideu replikovat, avšak v hororovém žánru. Součástí roky připravovaného (a přepisovaného!) scénáře filmu Memory (později přejmenovaného na Alien) byl i jeho koncept gremlinů na palubě bombardéru B-17!
8) Vetřelec měl v původních O'Bannonových nápadech mít docela jiný charakter – jeho žravá forma měla být pouze dočasnou fází přerodu stvoření do inteligentní bytosti z inteligentní civilizace. Film měl touto tragickou metamorfózou původně končit. Postupné osekávání nápadu do prosté líté bestie nakonec zakončil návrhář designu monstra H. R. Giger, když potvoře ze svého pera pro vyšší „cizost“ sebral oči.
7) O'Bannon chtěl film původně i režírovat, nakonec však tato pozice připadla Ridleymu Scottovi. Nejvíce však za schválení natáčení zřejmě můžou Hvězdné války – bez jejich úspěchu by studio 20th Century Fox zřejmě nikdy neschválilo zahájení produkce.
Vetřelec Zdroj: 20th Century Fox
6) Traduje se, že Ridley Scott ve scéně zrození vetřelce hercům neřekl, co se vlastně stane, aby z nich dostal autentické výrazy. Není to pravda – ve skutečnosti jim „jenom“ neřekl, že budou ocáknuti sprškou krve. Výsledek byl ovšem identický.
5) Nakonec se není čemu divit, Scott měl pověst, že využívá reálných biologických materiálů – ve vetřelčích vajíčcích tak můžeme sledovat kombinaci kravího žaludku a srdcí (!), ve scéně pitvání facehuggera herci řezají do kombinace ovčích ledvin, ústřic a krevet, pro čelist vetřelce byly zase využity nasekané kondomy. Doufejme, že alespoň nebyly použité.
4) Scott tento postup používal častěji. Podle Yapheta Kotta, představitele černošského technika Parkera, mu Scott potají řekl, aby Sigourney Weaver na place prudil a vznikalo mezi nimi napětí, které se přeleje i do postav samotných. Kotto uposlechl, ale litoval toho – prý měl totiž Sigourney fakt rád.
Vetřelec Zdroj: 20th Century Fox
3) Modrý laser, kterým sonda při misi do mimozemské lodi skenuje místnost s vetřelčími vajíčky, byl vypůjčen od kapely The Who.
2) Skafandry postav byly nejen extrémně těžké, ale navíc do nich neproudil vzduch a bylo v nich obrovské horko, zvláště pod spalujícími světly na place. Herci v nich tak konstantně omdlévali. Až poté, co si do zmenšených verzí (pro velké celky – a ta miniaturizaci kulis) vlezly děti včetně těch Ridleyho Scotta a také jim nebylo nejlépe, došlo na humanizující modifikace.
1) V původním filmu byla vystřižena scéna vysvětlující, jak se vetřelec rozmnožuje – Ripleyová tu totiž najde uneseného Dallase, jenž je spolu s dalším členem posádky postupně metamorfován do vetřelčího vajíčka. Jinými slovy – vajíčka na mimozemské lodi mohla být původní posádkou (!) a tato podoba množení si vystačí i bez královny, kterou ve Vetřelcích vymyslel až James Cameron. Kvůli tomu, že scéna nebyla zařazena do sestřihu, ovšem nejde o kánon.
Vetřelec Zdroj: 20th Century Fox
Vetřelec začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.