7. listopadu 2022 00:04

9 věcí, které nevíte o Vetřelcích: Řev xenomorfa je ve skutečnosti pavián

Špičková akční sci-fi nevznikala (jak je ostatně u Jamese Camerona zvykem) úplně jednoduše...

Vetřelci od Jamese Camerona, jedna z nejlepších akčních sci-fi všech dob (ne-li nejlepší!), vás na COOLu čeká už ve čtvrtek večer. Zdroj mnoha, mnoha podobných příběhů od Warhammeru 40K po StarCraft jste možná už viděli mockrát, naše devatero zajímavostí z produkce však zaručí, že tentokrát bude váš pohled možná docela odlišný.

09) Firma Brandywine Productions byla po úspěchu Vetřelce okamžitě připravena natočit jeho pokračování, tvorba filmu však překvapivě není záležitostí pár odpolední plných improvizace. Nápady na sequel navíc zhoršil odchod starého vedení 20th Century Fox a příchod nového managementu, který se k Vetřelci 2 stavěl negativně. David Giler z Brandywine se však bez Foxů obejít nemohl, měl totiž za to, že dvojka bude stát příliš peněz. Nakonec našel možného levného, ale dobrého tvůrce v Jamesi Cameronovi, potažmo v jeho scénáři na Terminátora. Cameron si totiž Vetřelce nejen zrežíroval, ale i napsal. Hlavní inspiraci přitom čerpal z vietnamské války, potažmo ze střetnutí technologicky pokročilé síly s méně sofistikovaným, ale o to urputnějším bojovníkem…

08) Cameron se nemohl obejít bez hvězdy jedničky, Sigourney Weaver. Ta ale chtěla pořádný, milionový honorář, což studiu – tradičně – přišlo příliš. Vyjednávání o honoráři se protahovala tak mocně, že Cameron se svou novomanželkou a producentkou Gale Anne Hurd oznámili, že pokud se nepodaří vše dokončit, než se vrátí z líbánek, z projektu „Vetřelec 2“ odcházejí. Cameron se nakonec musel uchýlit ke lsti. Podstrčil agentovi Arnolda Schwarzeneggera (falešné) info, že chce film natočit bez Ripleyové – ten následně zprávu předal kolegovi zastupujícímu Sigourney Weaver, který se s tím obrátil k hlavounovi 20th Century Fox. Oba s vidinou, že bude Sigourney vypsána z filmu, nakonec promptně uzavřeli smlouvu na honorář o jednom milionu. Herečka mimochodem projektu říkala „Rambolina“, podle Stalloneho Ramba v ženském rodě.

07) Traduje se, že štáb Vetřelců na počátku nevěřil Cameronovým schopnostem – film se totiž začal natáčet ještě před veřejným uvedením Terminátora, a Cameron byl tak pro většinu lidí jenom tím, „kdo natočil Piraňa 2: Létající zabijáci“, otřesný snímek, který má na ČSFD pouhých 19 %. Fanoušci jedničky si jednoduše mysleli, že studio přidělilo typické levné pokračování obyčejnému neumětelovi a produkci lehce bojkotovalo. Cameron jim nakonec musel Terminátora pustit, ještě předtím ale kvůli hádkám vyměnil hlavního kameramana.

06) Stejně jako Scott i Cameron přistoupil netradičně k vytvoření věrných reakcí. O scéně s nožem, kterou předvádí Lance Henriksem na Billu Paxtonovi (resp. jeho ruce), například věděli všichni kromě Paxtona samotného…

05) Podobně se ostatně podařilo docílit celkové atmosféry ústřední party. Herci hrající koloniální mariňáky podstoupili krátký pseudovojenský výcvik, který jim dodal na lepším poznání zbytku jednotky – vtip je v tom, že tento výcvik nepodstoupili herci za civilisty, tedy Weaver, Carrie Henn (malá Newt), Paul Reiser (slizoun Burke) a William Hope (poručík Gorman). To logicky vedlo k jisté odtažitosti vůči „nováčkům“. Podobně Cameron jako zcela poslední scény filmu natočil první okamžiky po probuzení z kryospánku, kdy vidíme celou výpravu poprvé pohromadě. Pocity přátelství jsou tak zcela autentické.

04) Trikové provedení xenomorfů je v tomto filmu mnohem komplexnější než v jedničce, jedna věc je pak zcela nová – jeho skřek. Zatímco obleky a figury jsou samozřejmě zcela umělé, výkřik xenomorfa je upraveným řevem paviána!

03) Pro většinu herců byli Vetřelci v pohodě – Lance Henriksen, který si střihl androida Bishopa, se však po letech zkoušení prorazit v herecké branži údajně zařekl, že pokud bude výsledkem pitomost, se snahami sekne. Nakonec byli Vetřelci jedním z nejlepších filmů jeho herecké dráhy.

02) Opět jako v případě jedničky i ve Vetřelcích lze najít celou řadu vystřižených záběrů. Mnohé se objevily v režisérské verzi. Patří mezi ně intro do kolonie ještě před propuknutím vetřelčí krize (scéna končí prvním infikovaným kolonistou), ale i vetřelčí jatka, kdy mariňáci pomocí čtveřice samozaměřujících se kulometů odrazí první vetřelčí pěší útok tunely. Až poté se „zdecimovaní“ vetřelci připlazí stropní šachtou…

01) Jedno z vajíček z Vetřelců je vystaveno v prestižním přírodovědném muzeu Smithsonian Institution ve Washingtonu. Vsadíme se, že děsí 9 z 10 návštěvníků!

Vetřelci začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický