24. července 2023 00:07

9 věcí, které nevíte o Útoku z hlubin: Proč se změnil osud hlavní hrdinky?

Čelisti nové generace se nenatáčely zrovna jednoduše...

V neděli večer na COOL doplave žraločí horor Útok z hlubin. Saffron Burrows se v něm představí jako nadějná vědátorka, která zajde ve svém experimentování na žralocích příliš daleko – a vytvoří rasu gigantických, luxusně ozubených a ještě k tomu inteligentních stvoření! Dnes již klasický klaustrofobický biják čpí odlehčenou vůní popcornu, ve skutečnosti však bylo jeho natáčení notoricky složité…

09) Australský scenárista Duncan Kennedy byl k napsání děje Útoku z hlubin inspirován, když sám viděl smrtící útok žraloka na pobřeží. Linku s genovými úpravami si vymyslel, aby se odlišil od Spielbergových Čelistí. Paradoxem je, že na smrtící útoky žraloka dochází výjimečně jen několikrát za rok a typicky jen u pobřeží Austrálie. Mnohonásobně větším rizikem jsou pro lidi třeba psi anebo... komáři (kvůli přenášení nemocí).

08) Na režijní stoličku si sedl Renny Harlin, který měl značně svázané ruce po šňůře nepříliš výdělečných bijáků. Jeho nejslavnějším filmem je nejspíš horolezecký Cliffhanger. Harlin se však inspiroval u nejlepších – do většiny rolí chtěl obsadit tehdy relativně neznámé herce a celé to ukotvit skrze Samuela L. Jacksona.

07) Většina filmu se natáčela ve studiu v Kalifornii, kde byly uvnitř obrovských vodních nádrží postaveny všechny kulisy a další filmové propriety. Kde se však vzaly ony nádrže? Vznikly předtím pro jiný film potřebující kvanta vody – Titanic Jamese Camerona!

06) Největší fiktivní žralok Gen 2 Mako je tu popisován jako bestie o hmotnosti 3 a půl tuny a délce přes 13 metrů. To z něj ovšem činí víc než čtyřnásobně těžšího a trojnásobně delšího žraloka, než je skutečný největší zaznamenaný velký bílý žralok.

05) Filmoví žraloci jsou (povětšinou) počítačové triky anebo (častěji) animatroničtí roboti a jejich stvoření trvalo filmařům osm měsíců, které byly plné experimentování. Hlavní výzvou bylo zvládnout dva režimy pohybu reálných žraloků – letargické klidné plavání, ve kterém si libují po většinu času, a zároveň možnost prudce vyrazit do akce.

04) Oranžovou miniponorku, která je krátce vidět v jedné ze scén, si můžete pamatovat i z konce Koule. V obou filmech přitom samozřejmě hrál Samuel L. Jackson.

03) Právě podle Jacksona natáčení ve vodě vedlo nejen k nepříjemnostem, ale přímo i nehodám – a jedna z nich dokonce skončila ve filmu. Stalo se tak ve scéně bouře, kdy je Stellan Skarsgard připojen k vrtulníku. Namísto mírných vlnek došlo na uvolnění tří kubíků vody, což vedlo k poněkud divočejšímu výsledku, než herci čekali. Režisér Harlin si nicméně scénu ponechal ve finálním sestřihu...

02) V původním scénáři vědátorka v podání Saffron Burrows žralokům unikne a přežije. Dokonce si dá i hubana s Thomasem Janem! Testovací projekce však ukázaly, že ji diváci vidí jako záporačku, a očekávají tak pro ni i náležitý konec. Finále filmu se následně přetočilo za jediný den.

01) I když většina filmu vznikla ve studiu, Harlin si usmyslel, že se část scén musí točit se skutečnými žraloky. A tak se štáb a herci museli ve finále přestěhovat na Bahamy, kde Thomas Jane v jedné ze scén musel plavat vedle skutečného žraloka. Ačkoliv vše proběhlo pod dohledem odborníků, scéna se točila až poté, co Jane odehrál všechny zbylé scény, které měl napsané ve scénáři...

Útok z hlubin začíná na Prima COOL v neděli ve 22:25.

Ohodnoťte film Útok z hlubin na Kinoboxu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný