9 věcí, které nevíte o Solomonu Kaneovi: Co filmaře nejvíc trápilo v českých lesích?
Drsňák od tvůrce Barbara Conana má nejedno zajímavé tajemství...
V pátek večer se na COOLu rozjede drsná historická fantasy Solomon Kane. James Purefoy (Řím) se tu představí jako titulní monstrobijec z ranku Van Helsinga nebo Zaklínače, který se v Anglii 16. století bude muset utkat se samotným Ďáblem. Solomon Kane má ostatně i podobné literární kořeny jako jeho kolegové, ožil totiž původně v románech od autora Barbara Conana. Nejen to jsme však rozebrali v přehlídce toho nejzajímavějšího, co jsme o Solomonovi vyhrabali.
09) Nejprve k oněm kořenům. Kane pochází z románů Roberta E. Howarda a poprvé se objevil v roce 1928, tedy jen šest let před Howardovou předčasnou smrtí. Howard je znám nejen pro to, že vymyslel Barbara Conana, ale i pro to, že dal vzniknout celému žánru „meče a magie“, který dnes bereme jako naprostou samozřejmost. Howard pochopitelně není první, kdo přišel s prototypem monstrobijce – ten se de facto vyskytoval už v Drákulovi (viz původní Van Helsing). Rozhodně mu však dal drsnější podobu vycházející z tehdejších pulpových detektivních hrdinů (viz moderní Van Helsing).
08) Film se Solomonem Kanem se začal rodit v roce 1997 a o čtyři roky později dostal nabídku na hlavní roli Christopher Lambert. Projekt však vlivem sporů s produkcí New Line Cinema zapadl a oživení se dočkal zase až po roce 2005.
07) Nový Solomon Kane dostal šanci vzniknout nikoliv jako velkofilm, ale jako příjemně drsné eRkové béčko, které má vlastně mnohem blíž Solomonovým knižním kořenům. Hlavní role se přitom ujal James Purefoy, jehož můžete znát jako Marca Antonia z Říma nebo jako nevyzpytatelného boháče Bancrofta ze sci-fi seriálu Altered Carbon. Purefoy hraje častěji záporáky, což je zrovna tady dobře – i knižní Solomon Kane má totiž díky svému puritánskému pozadí vcelku daleko k modernímu hrdinnému smýšlení.
Solomon Kane Zdroj: Optimum Releasing
06) V rámci přípravy na roli si Purefoy načetl nejen všechny dostupné knihy o Solomonu Kaneovi, ale i historické pozadí – ačkoliv je film fantasy, odehrává se pořád v reálných kulisách skutečných dějin. Rovněž jde shodou okolností o druhou adaptaci Howardovy knihy, v níž hraje Max von Sydow, jenž ztvárnil krále Ostrice v původním Barbaru Conanovi.
05) V rámci snahy o snížení nákladů (co si budeme nalhávat) se Solomon Kane natáčel majoritně v Česku – celkově u nás filmaři strávili 60 ze 62 natáčecích dnů a vlastně až samotné finále se točilo v Anglii po nuzné dva dny. Do bijáku tak investovaly i některé české produkční společnosti, což znamená, že lze v mnoha rolích spatřit i nejednoho tuzemského herce.
04) Například... Marka Vašuta, jenž si střihl prominentní roli cápka, kterého právě posedl ďábel. No ale možná bude lepší, když necháme mluvit jeho samotného – tentokrát totiž dokonale platí, že jeden obraz řekne víc než 1 000 slov!
03) Samotné natáčení bylo občas tak drsné, jak by jeden od Solomona Kanea čekal – Purefoy si třeba při natáčení vysloužil ošklivou tržbou ránu na čele, která vyžadovala šití několika stehy. V jaké scéně můžete výsledek vidět, ptáte se? Bohužel v žádné – typicky přeházená povaha natáčení znamenala, že by se Purefoyův Solomon musel na střídačku během filmu objevovat s jizvou a bez ní. A tak museli filmaři stehy digitálně umazávat.
02) Jiným paradoxním problémem, na který filmaři narazili, byly hlučné sovy, které na ně houkaly z českých lesů. Opět by teoreticky šlo o něco, co by mohlo zahustit atmosféru filmu, jenže neurvalé sovy byly pro zvukaře spíš problémem než výhodou. Dozajista tak alespoň pomohly samotným hercům, kteří se mohli lépe vcítit do svých rolí.
01) Filmaři původně chtěli natočit celou trilogii, která se měla odehrávat především v Africe, kde knižní Solomon prožil řadu dobrodružství, a poté v koloniální Americe. Nižší tržby ale trilogii zatnuly tipec a musíme doufat, že se časem stane zázrak a něco (třeba úspěch Zaklínače?) přihraje tomuhle hrdinovi další filmovou nebo seriálovou šanci.
Solomon Kane Zdroj: Optimum Releasing
Solomon Kane začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.