29. dubna 2024 00:03

9 věcí, které nevíte o Rolandu Emmerichovi, režisérovi Hvězdné brány, Dne nezávislosti a Godzilly

Mistr destrukce, jak ho neznáte! Život Rolanda Emmericha skrývá nejedno tajemství.

V neděli se na COOL prostřílí klasická destruktivní scifárna Den nezávislosti. Její režisér Roland Emmerich se proslavil nejen tímto bijákem, ale také filmovou Hvězdnou bránou, Dnem poté anebo třeba Godzillou. Vzpomněli jsme proto na pár věcí, které o mistrovi moderního katastrofického filmu možná nevíte.

09) Rodák ze Stuttgartu za svého mládí procestoval celou Evropu a Ameriku a nevěděl moc, co se životem. Jako mnohým z nás mu život změnily až Hvězdné války – Emmerich se totiž rozhodl zapsat na studium filmové režie právě poté, co poprvé uzřel svět jedné předaleké galaxie.

08) Ve filmové branži začal Emmerich makat v roce 1984, kdy jako závěrečný projekt natočil sci-fi biják Noah’s Ark Principle. Zatímco většina jeho studentských kolegů své bijáky natočila za pár tisíc marek, Emmerich na debut vybral přes milion! Následně si užil poměrně raketový vzestup – za nějž vděčí i tomu, že si se svou ségrou založil firmu Centropolis, skrze niž filmy produkuje dodnes.

07) Emmerichův nejslavnější „předhollywoodský“ film se jmenuje Měsíc 44. I když se dočkal jen uvedení v Německu, Emmerich jej už natáčel plně v angličtině a bez tradičních evropských omezení. Bylo tedy jasné, kam pomalu upírá oči...

06) Po průlomové Hvězdné bráně a velehitu Godzilla měl Emmerich pověst jednoho z nejvýdělečnějších režisérů 90. let. Narazil až během Godzilly – dodnes lituje, že se film snažil uspěchat, aby stihl vydání na den připomínající veterány.

05) I když nejspíše Rolanda znáte pro jeho maniakální oblibu ve filmové destrukci, paradoxně natočil i řadu „komornějších“ filmů, například historický thriller Anonymous nebo malé drama popisující neslavné stonewallské nepokoje.

04) V součtu Emmerich platí za 11. nejvíce výdělečného režiséra v historii Hollywoodu – celkově přinesl filmovému průmyslu přes 3 miliardy dolarů (neboli 60 miliard korun neboli více než roční rozpočet naší armády) a jen miliardu z toho získal v Americe.

03) Co Emmerich dělá se svými obřími výplatami? Platí třeba za sběratele umění, zvláštní zálibu má však v trochu nečekané kombinaci témat. Vedle historických hollywoodských filmových předmětů totiž rovněž sbírá i portréty diktátorů včetně těch komunistických (lze připomenout, že se narodil v Západním Německu) a také vojenské vybavení z druhé světové války.

02) Stonewallské nepokoje si Emmerich nenatočil jen tak pro srandu králíkům – událost slavná jako vzpoura členů newyorské LGBT komunity je mu totiž blízká. Emmerich se nijak netají tím, že je gay, a angažuje se v boji za práva sexuálních menšin v Americe i v Německu.

01) Ačkoliv vydělal hory peněz ve filmu, Emmerich měl poměrně jepičí život ve snaze prorazit v televizi. Produkoval a spoluvytvořil krátce žijící seriál The Visitor, pro nějž v roce 1997 (tedy v éře, kdy byl i modem supermoderní technologií) natočil i první webseriál vůbec. Nakonec ale projekt neměl mnoho fanoušků. Krom tohoto flirtu Emmerich v roce 2001 natočil i reklamu na DaimlerChrysler, kterou si můžete nakoukat níže.

Den nezávislosti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický