12 věcí, které nevíte o Jackiem Chanovi: Třikrát si zlomil nos a je po operaci víček
Jaký je doopravdy legendární kaskadér a herec Jackie Chan?
V sobotu večer na COOLu vypukne Boj o Hedvábnou stezku. Ikonický Jackie Chan, který v něm ulovil hlavní roli, je legendou nejen hongkongského filmu, ale dokázal se svými kreacemi kombinujícími špičkově zvládnutá bojová umění i komediální talent prorazit i v Hollywoodu. Tenhle maniak je nejen kultovním kaskadérem, ale navíc má jednu nečekanou inspiraci...
12) Vlastním jménem se Jackieho Chan jmenuje Chan Kong-sang a narodil se 7. dubna 1954. Jeho domovem byl Hongkong, toho času město v britském područí, které definovalo i jeho následnou filmovou kariéru. Hongkong byl sídlem pro řadu začínajících asijských hvězd, zejména pro Bruce Leeho. Jackieho rodiče přitom byli uprchlíci z čínské občanské války.
11) Jackieho matka mu v dětství dala přezdívku „pao-pao“ neboli „dělová koule“. Jackie byl totiž notorický neposeda a pořád musel někam směřovat svoji spoustu energie.
10) Poprvé se Jackie před kamerou objevil už v pěti letech, ačkoliv samozřejmě jenom jako „křoví“. Jeho sportovní nadání ho nasměrovalo k rigidnímu cvičení v bojových uměních a akrobacii. Myslíte si, že své pověstné kaskadérské kousky dostal naděleny shůry? Omyl! Všechno si musel vydřít!
09) Poté, co se Jackie jako náctiletý naplno ponořil do filmové kariéry, dostal příležitost trénovat bojové umění hapkido pod velmistrem Jin Palem Kimem. Nakonec v něm získal černý pás.
Křížová cesta Šaolinem
08) V sedmnácti letech získal Jackie první významný zářez jako kaskadér ve filmech legendárního Bruce Leeho jménem Pěst plná hněvu a Drak přichází. Postupně si budoval cestu nahoru – rok nato získal první hlavní roli, byť tentokrát ještě bez výraznějšího otisku.
07) Jackie si několikrát střihl i sexuální scény na hranici lehkého porna, poprvé v roce 1975 poté, co nevydělaly jeho první filmy a měl problém získat roli kaskadéra. Jeho tehdejší biják Všichni v rodině je také jediný, v němž Jackie nepáchá žádné bojové nebo kaskadérské scény.
06) Jackieho prvním průlomem byl film Had ve stínu orla z roku 1978, který byl typickou kung-fu řezačkou. Jackie u filmu přišel o jeden zub, měla to však být teprve předzvěst věcí příštích. Kuriózní skutečností je, že ve filmu zní hudba Jean-Michela Jarreho, aniž by šlo o licencovaný produkt – filmaři si muziku prostě okopírovali a dali ji ke svému (prodávanému) filmu. Byla to holt jiná doba...
05) I když si Jackie skrze filmy jako Křižovatka smrti nebo Rytíři ze Šanghaje přičichl několikrát k Hollywoodu, v reálu jej spolupráce s americkým filmem spíše frustrovala. Vadila mu omezená paleta rolí, které dostával, a navíc byl Hollywoodem frustrovaným i kvůli omezenému rozsahu rolí a nedostatku kontroly nad natáčením.
Legenda o opilém Mistrovi
04) Během svých kousků si Jackie třikrát zlomil nos, jednou kotník, většinu prstů na rukou, obě lícní kosti a jednou prodělal i frakturu lebky.
03) Za svou filmovou práci Jackie obdržel hned několik výsostných vyznamenání. V roce 1989 získal M.B.E. neboli Řád britského impéria, rok nato i Chevalier des Arts et des Lettres alias francouzský Řád umění a literatury. Ačkoliv v mládí získal jen minimální vzdělání, je čestným doktorem společenských věd Hongkongské univerzity a čestným členem Hongkongské akademie múzických umění.
02) Také vám Jackie vždycky připadal trochu... bělošský? Nejde o náhodu – v roce 1976 podstoupil plastickou operaci víček, která mu dodala západního vzhledu. V Číně se podobné operace praktikují dodnes. Poslední film, v němž můžete „původního“ Jackieho vidět, jsou Shaolin Wooden Men právě z roku 1976.
01) A co Jackieho vzory? Tím není ani tak Bruce Lee jako spíše Charlie Chaplin, Buster Keaton nebo Harold Lloyd, tedy legendární herci němé éry, kteří nešli pro rizikovou fyzickou komiku daleko. I z toho je znát, proč Jackie dává přednost spíše komediálním akčním filmům – z jeho pohledu jde totiž o ideální nástupce klasických grotesek!
Boj o Hedvábnou stezku
Boj o Hedvábnou stezku začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:25.