10. ledna 2023 16:15

9 věcí, které nevíte o Gladiátorovi: Co z něj ukradli Piráti z Karibiku?

Gladiátor patří mezi nejslavnější historické snímky všech dob a Russell Crowe se díky němu stal filmovou hvězdou. O jakých zajímavostech kolem této pecky jste ale dosud neměli ani tušení?

Gladiátor zásadním způsobem změnil způsob, jakým filmaři natáčejí historické bijáky a Hollywood získal velký hit, díky němuž se opět začaly ve velkém natáčet historické filmy. O to kurióznější je, že celý film chtěl být zejména poctou starým filmovým klasikám a možná ne úplně snímkem, který bude určovat žánrový trend následujících let. To ale není jediná věc, kterou jste o tomto nestárnoucím hitu nejspíš nevěděli.

09) Není to samozřejmě poprvé, co v kinech uspěl film zasazený do starověku. Podobné žánrovky byly v Hollywoodu populární na přelomu 50. a 60. let a vysloužily si označení „meč a sandály“. Nejslavnějším zástupcem tohoto žánru byl velkofilm Ben Hur, jenž získal v té době rekordních 11 Oscarů. Ridley Scott si však dal už od začátku příprav za cíl, že se vyhne prakticky všem klišé z těchto fláků. Postavy oděné do tógy, jež se někde povalují, jedí hrozny a pijí z pohárů tedy u něj neměly šanci. Jeho záměrem zkrátka bylo vytvořit realističtější verzi starověkého Říma.

08) Postavu Maxima si dnes bez Russella Crowea neumíme představit. Místo tehdy nepříliš známého Australana si však měla obávaného gladiátora původně zahrát mnohem větší hvězda. Role byla původně nabídnuta Melu Gibsonovi, ten ji ale odmítl. Na postavu gladiátora toužícího po pomstě se totiž cítil už starý. Bylo mu v té době 43 let.

07) Ačkoliv se Ridley Scott snažil o co nejvíce realistickou atmosféru, do skutečnosti měl v mnohém daleko. Osud císaře Commoda se např. v mnohém lišil. Slavný záporák opravdu existoval a byl zpočátku populární. Později se však ocitl v nelibosti kvůli svým megalomanským plánům a nesplnitelným slibům. Commodus nakonec zemřel poté, co byl otráven a uškrcen.

06) Natáčení samotné nebylo jednoduché a štáb musel řešit nejeden problém či zranění. Pozorné divácké oko si např. snadno všimne, že po úvodní bitvě má Russell Crowe na tváří šrámy, v tomto případě ale rozhodně nejde o práci maskérů. Rány vznikly poté, co se hercův kůň splašil a nacouval s ním do větví stromů.

05) Joaquin Phoenix v roli hlavního záporáka možná působí sebevědomě a ďábelsky v každém záběru, na place byl však přesným opakem. Během svých scén byl údajně neuvěřitelně nervózní. Měl tedy požádat Crowea, aby ho před jejich velkou společnou scénou drsně vyhecoval a psychicky vyburcoval. Díky tomu se pak herec dostal snadněji do role slizkého záporáka, z něhož jde hrůza i po letech.

04) Filmaři do děje původně chtěli zakomponovat skutečný zvyk ze starověku, kdy gladiátoři fungovali jako moderní celebrity a prodávali z plakátů různé produkty, např. olivy. Ačkoliv šlo o skutečnou praktiku ve starověkém Římě, nakonec působily tyto momenty ve filmu směšně. Do výsledného sestřihu se tedy kvůli tomu nedostaly.

03) I když se film může pochlubit vynikajícím scénářem a skvělými dialogy, došlo i na neméně povedené improvizace ze strany herců. To se týká např. scény, v níž Maximus dojemně popisuje svůj domov. Zde se Russell Crowe neřídí scénářem, ale ve skutečnosti popisuje svůj dům v rodné Austrálii.

02) Snímek byl přelomový nejen pro Russella Crowea, ale také pro populárního skladatele Hanse Zimmera. Jeho hudba ke Gladiátorovi je jedním z nejprodávanějších soundtracků všech dob. Fajnšmekři pak jistě vědí a na první poslech poznají, že v něm mimo jiné vymyslel motiv, který se později stal ústřední melodií Pirátů z Karibiku.

01) Když ve starověkém Římě císař rozhodoval, jestli má být poražený gladiátor ušetřen, nebo naopak zabit, jeho gestikulace palcem byla opačná, než jak ji vidíme ve filmu. Palec nahoru symbolizoval zásah mečem a tedy smrt, palec dolů naopak meč v pochvě, tedy milosrdenství. Filmaři o této odlišnosti moc dobře věděli. Ve snaze nemást moderní diváky, pro které má tato gestikulace jiný význam, se ale rozhodli dějiny tak trochu přepsat.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný