11. července 2022 00:01

4 věci, které nevíte o vzniku Fantastické čtyřky: Vděčíme jí za Avengers!

Fantastická čtyřka je nedoceněnou perlou Marvelu.

V pátek večer na COOLu začíná komiksový biják Fantastická čtyřka. Čtveřice astronautů se v něm (vlivem kosmické anomálie) dočká mutace, která jim dodá superschopnosti. Totéž však bohužel platí i pro jejich nemesis, doktora Dooma! Snímek, který byl prvním komiksovým zářezem Chrise Evanse (budoucí Kapitán Amerika), stojí za pozornost i kvůli tomu, že adaptuje jeden z nejvýznamnějších komiksů vůbec. Mrkli jsme proto na jeho kořeny, jež byly podstatné pro všechny marvelácké superhrdiny.

04) Stála na počátku všeho

Fantastická čtyřka dnes možná působí jako béčková parta, jejíž název zní jako nejlepší postelové dobrodružství na světě, zároveň však vedle Batmana, Avengers či Iron Mana vypadá trochu zaprášeně.

Zpátky v roce 1961, kdy Fantastická čtyřka vznikla v hlavách Stana Lee a Jacka Kirbyho, šlo však o stejně svěží vynález jako Gagarinův let nebo Berlínská zeď‘! Ačkoliv jsou Batman nebo Superman o fous starší (a hlavně z konkurenční stáje DC), spousta ikonických superhrdinů přišla až po Fantastické čtyřce. X-Meni (první komiks 1963), Iron Man (první zmínka 1963, první komiks 1968) i Avengers obecně (první komiks 1963) vděčí za svou existenci právě úspěchu Fantastické čtyřky.

03) Byl to první realistický komiks

Ve své éře tedy Fantastická čtyřka zahájila revoluci v tom, jak realistický komiks může být – jakkoliv to dnes (ve vztahu zrovna k této látce a formě) zní poněkud pokoutně. Do roku 1961 však bylo typické, že se komiksoví hrdinové chovají spíš jako Mirkové Dušínové než jako postavy, které mají alespoň minimální možnou míru rozporuplných vlastností, které dělají lidi lidmi.

Stan Lee se jal napsat postavy Fantastické čtyřky jako hrdiny, kteří jsou nejen podstatně lidštější než starší verze Supermana a matadorů ze stáje DC, ale navíc spolu na běžné úrovni vzájemně komunikují. Fantastická čtyřka byla sepsána jako dysfunkční, leč přesto stále pořád „rodina“. Vzhledem k tomu, že o generaci starší původní Superman zvládal akorát tak poučovat Lois a tahat za kšandy Lexe, není asi problém pochopit, proč byla tato idea tak významná.

02) Zachránila Marvel od stagnace

Zdaleka však nešlo jen o styl na papíru, ale i kolaborativní styl tvorby mezi autorem a kreslířem. Zcela původně byl totiž vznik Fantastické čtyřky inspirován úspěchem Ligy spravedlnosti, kvůli níž dostal Stan Lee (tou dobou sice už dvě dekády editor Marvelu, ale vlastně na počátku reálné kariéry) za úkol vytvořit podobnou týmovku.

Do té doby vystupovali superhrdinové spíše osamoceni a formát dosavadních komiksových příběhů byl ve srovnání s tím dnešním velmi, velmi konzervativní. Lee se ale rozhodl, že pro jednou napíše příběh tak, jak by si ho sám rád přečetl (ačkoliv pokud se zeptáte Kirbyho, řekne vám, že to on vymyslel koncept, nikoliv Lee). Na každý pád se Fantastická čtyřka stala obrovským hitem, kooperativní forma produkce standardem a Marvel čekala zcela nová úroveň existence!

01) Žádné identity

Pamatujete si, jak osvěžující bylo, když Tony Stark na konci prvního filmového Iron Mana vystoupil na veřejnost a řekl, že je Iron Man? Po letech sledování, jak se Batman s bradou Christiana Balea bičuje nutností rozlišit mezi Brucem Waynem a svým netopýřím alter egem (nemluvě o tom samém u Supermana), bylo přímo zázračné vidět, že si někdo může své superhrdiství náležitě užít!

Nemlich stejné konvence popřela Fantastická čtyřka ve svém třetím čísle, kde naše parta – vzdor příkladu Supermana, Batmana a dalších nadlidí – nepřijala tajnou identitu a naopak se začala svým já chvástat! Není se čemu divit. Hrdinové začínali jako astronauti a v roce 1961, kdy se do kosmu podívali vůbec první lidé, bylo obtížné si představit astronauta, který není národní celebritou. Odtud se pak odvíjely i další zlomové nápady, které Stan Lee a Jack Kirby do dvou let překovali ve skutečný zrod nové generace superhrdinů.

Fantastická čtyřka začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický