9 věcí, které nevíte o Drtivém dopadu: Jak se změnil kvůli Armageddonu?
Drtivý dopad vážně není jen kopií Armageddonu!
V neděli večer na COOL dorazí katastrofický sci-fi velkofilm Drtivý dopad. Lidstvo v něm bude čelit hrozbě bludné komety, která by mohla dopadnou na Zem a vzít s sebou i celou civilizaci. Možná si z konce 90. let pamatujete, že měl tenhle biják pověst takové „nudnější“ vykrádačky Bayova Armageddonu. Jenže chyba lávky – Drtivý dopad se začal rodit dávno před ním!
09) Ačkoliv je film často srovnávám (poněkud nepříznivě) se slavnějším Armageddonem od Michaela Baye, kořeny Drtivého dopadu se datují dávno před vznik tohoto filmu. Již na konci 70. let totiž producenti Richard Zanuck a David Brown plánovali remake filmu z roku 1951 jménem When Worlds Collide, v němž se k Zemi blíží bludná planeta. WWC je po čertech vážný film a ideou bylo natočit něco podobného pro dnešní publikum. Žádný návrh scénáře se však nelíbil dostatečnému počtu kravaťáků, takže se proces protahoval...
08) ... až se protáhl do poloviny 90. let, kdy do táhlého vývoje nastoupil Steven Spielberg! Tomu byla nabídnuta režijní pozice – on sám totiž plánoval natočit velmi podobný příběh na motivy Clarkeova románu Kladivo Boží. I v tom vůči rizikovému objektu objevenému amatérským astronomem vystartuje loď (tentokrát jménem Goliáš a ne Mesiáš), druhá polovina příběhu se však liší.
07) Spojením obou projektů nakonec vznikl finální Drtivý dopad – Spielberg jej však nakonec nerežíroval, nýbrž pouze produkoval. Paradoxně za to mohl právě Armageddon. Když se totiž ukázalo, že ze vznešeného bijáku o boji lidstva s osudem bude "jen" hollywoodské soutěžení, Steven dal přednost dokončení svého filmu Amistad (který s nikým nesoutěžil) a přípravám Zachraňte vojína Ryana. Alternativou bylo počkat s premiérou až rok či dva po Armageddonu, to se však po třech dekádách čekání nikomu nechtělo. Drtivý dopad by pak vypadal ještě jako větší vykrádačka. Film tak nakonec vyšel dokonce pár měsíců před Armageddonem.
Drtivý dopad Zdroj: Paramount Pictures
06) Drtivý dopad má oproti popcornovému hitu řadu vážnějších a vznešenějších ctností. Mimo jiné vykresluje Morgana Freemana jako černošského prezidenta Becka, čímž dílem předpovídá budoucnost. Pravdou je, že je Beck oproti Obamovi poněkud odlišného vzezření a film explicitně ukazuje, že je například tetovaný. Freeman původně chtěl, aby měl Beck i náušnici, to však režisérka Mimi Leder odmítla.
05) Film začíná 10. května 1998, což byl i přímo termín jeho premiéry.
04) Na přípravě Drtivého dopadu se také aktivně podílela agentura NASA – jedním z oficiálních zástupců agentury, jenž se objeví i před kamerou, je ostatně Gerry Griffin, bývalý ředitel letových operací, který je mimo jiné odpovědný třeba za lunární misi Apolla 12.
Drtivý dopad Zdroj: Paramount Pictures
03) Poněkud bizarní je také skutečnost, že Drtivý dopad reflektoval reálnou událost ohledně smrti amatérského astronoma Eugena Smoemakera, jenž pomohl objevit kometu Shoemaker-Levy 9 z poloviny 90. let, jen aby zemřel po autohavárii.
02) Název kosmické lodi Mesiáš není jen biblickou/náboženskou referencí, ale také vtípkem z placu. Když totiž modeláři vytvořili model lodi pro trikové záběry, narostl nejen do zvláštního slepence jiných plavidel, ale také do velkého rozměru. Mesiáš je přitom navržen také odborníky z NASA. Traduje se, že kdokoliv v agentuře vešel do místnosti s modelem, aby jej posoudil, pro jeho vzezření typicky prohlásil "Ježišikriste!".
01) Filmaři museli na poslední chvíli také upravit jeden z projevů prezidenta Becka. Ten nakonec v jedné ze scén říká, že "Život půjde dál, zvítězíme." Původně však přihodil ještě "Tohle není armageddon," což by zbytečně propagovalo konkurenční hit od Baye.
Drtivý dopad Zdroj: Paramount Pictures
Drtivý dopad začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.