9 věcí, které nevíte o sci-fi Déja vu: Představitel hlavního padoucha na place riskoval zdraví
Zapomenutá sci-fi perla s Denzelem Washingtonem ukrývá řadu zajímavých tajemství.
V sobotu večer bude COOL patřit sci-fi detektivce Déja vu. Denzel Washington se tu představí jako tajný agent, který se snaží vyšetřit zničující teroristický útok na neworleanský trajekt – a využívat k tomu bude především sci-fi mašinku na nahlížení do minulosti. Sympaticky komorní sci-fi přitom stojí za připomenutí nejen svou napínavou fiktivní story, ale i příběhem svého vzniku.
09) Koncept thrilleru hrajícího si s cestováním časem vznikl v hlavách scenáristů Billa Marsiliiho a Terryho Rossia. Původně měla story řešit detektiva, který se pomocí udělátka dívá 7 dnů do minulosti, aby vyšetřil smrt své přítelkyně – teprve postupně jim došlo, že by ženu neměl znát, a měl by se do ní zamilovat v průběhu nahlížení nazpět. To se však ještě psal konec 90. let…
08) Nápad se studiím líbil, pak ale přišlo 11. září 2001 a projekt skončil u ledu. Jednak kvůli tomu, že Marsilii jako Newyorčan nechtěl film příliš řešit, a jednak proto, že Rossio začal pracovat na prvních Pirátech z Karibiku. Koncept tak byl dokončen až v roce 2004 – ale stálo to za to! Scénář, z něhož vzniklo Déja vu, byl totiž studiím prodán za rekordních 5 milionů dolarů.
07) Pád Světového obchodní centra nebyl jedinou událostí, která do filmu skoro hodila vidle. Děj Déja vu byl původně zasazen do New Yorku, ale když se k projektu dostal Tony Scott (Top Gun), bratr slavnějšího Ridleyho Scotta (Vetřelec), rozhodl se všechno přesunout do New Orleansu. A pak, jen týdny před začátkem drahého natáčení, město zpustošil hurikán Katrina.
Déja vu Zdroj: Buena Vista Pictures
06) Katastrofa, která poničila město, zlikvidovala i vše, co v New Orleans již vzniklo pro natáčení. Filmaři tak méně než několik týdnů od první klapky reálně debatovali, jestli celý projekt nepošlou k ledu. Nakonec se však rozhodli Déja vu restartovat – a během tří měsíců se po titánské snaze začalo konečně natáčet.
05) Tím však katastrofy spojené s Déja vu pořád nekončí. V jisté fázi příprav se Tony Scott rozhodl seknout s režií – a Marsiliii s Rossiem museli neustále upravovat scénář, aby od projektu neutekl i Denzel Washington. Nakonec jejich neustálé úpravy a vylepšování scénáře nejenže zachovaly Denzelovu účast, ale vrátily nazpět i Scotta.
04) Déja vu se tak stalo do jisté míry symbolem obnovy New Orleans po Katrině. Dokonce i mnozí záchranáři a další dobrovolníci, kteří městu během reálného neštěstí pomohli, byli poté zaměstnáni u produkce Déja vu – a film jim skládá poklonu ve svých titulcích.
Déja vu Zdroj: Buena Vista Pictures
03) Celé natáčení Déja vu tak bylo jedním velkým hazardem – a občas to platilo doslovněji než jindy. Jim Caviezel se třeba na poslední chvíli rozhodl natočit sám kaskadérský kousek, při kterém ho před kamerou srazí auto. Pokud by se něco nepovedlo, skončil by přinejmenším paralyzován…
02) Výsledný biják si vysloužil chválu kritiky i diváků za napínavé přízemní sci-fi, scenáristé Terry Rossio a Bill Marsilii se však překvapivě nechali slyšet, že Tony Scott jejich příběh nezachytil příliš věrně. Prý věnoval až moc pozornosti akčním scénám. Faktem nicméně je, že „průměrnou režii“ přiznal i sám Scott – přikládal ji však velmi napjaté situaci po restartování produkce vlivem Katriny.
01) Dost možná nejdojemnější katastrofou na place byl nicméně okamžik, kdy se asistent kameramanů Michael Endler během natáčení dozvěděl, že mu zemřel jeho otec Gerald – sám veterán filmového průmyslu v branži zvláštních efektů. V den, kdy se natáčel výbuch trajektu – největší podobná pyrotechnická sranda v natočená v USA – směl mladý Endler vložit část popela starého Endlera do místa výbuchu. Odpálení trajektu tak posloužilo i jako obří pomník zesnulému filmaři.
Déja vu Zdroj: Buena Vista Pictures
Deja vu začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.