9 věcí, které nevíte o Cyborgovi: Van Damme při natáčení jednomu z herců vypíchnul oko
Je malý zázrak, že Cyborg vůbec vznikl, protože ho stíhala jedna pohroma za druhou...
V neděli na COOL doputuje postapokalyptická mlátička Cyborg. Sám Jean-Claude Van Damme se tu ukáže jako větrem ošlehaný žoldák, jenž musí v pandemickém světě pomoct krásné vědátorce, která zná recept na vakcínu. Než vám tato béčková fantasy vám umožní oddychnout si od strastí naší éry, připomeňte si, proč tenhle biják mohl být původně mnohem slavnější…
09) Měl totiž především nést jiné jméno! Společnost Cannon Films tento film původně chtěla natočit jako pokračování solidního béčka Vládci vesmíru z roku 1987, v němž dává Dolph Lundgren na budku Skeletorovi. Zároveň filmaři připravovali i nový projekt ve formě prvního hraného filmu se Spider-Manem. Cannon se však dostal do finančních problémů a jak Mattel, tak Marvel své plány zrušil. Spidey tak nakonec o mnoho let později skončil v náruči Sama Raimiho…
08) Dávno před tím, než se tak stalo, se však Cannon pokusil zalepit ztráty tím, že natočí film spojením obou rozpracovaných projektů to jediného filmu. Koneckonců Cannon již tou dobou utratil 2 miliony za stavbu kulis a tvorbu kostýmů. Filmaři nakonec za víkend (!) vymysleli, jak do kulis zasadit postapokalyptické béčko, v němž se bude řezat tehdy nastupující hvězda Van Damme.
07) Ačkoliv scenárista a režisér Albert Pyun napsal film na tělo Chucku Norrisovi, Van Damma si prosadili producenti. Bylo to mimochodem jen rok po Krvavém sportu a dlouho před Univerzálním vojákem. Na premiéru Cyborga totiž došlo na jaře revolučního roku 1989!
Cyborg Zdroj: The Cannon Group
06) To, že kulisy a kostýmy vyšly na 2 miliony dolarů, nutně neznamená, že byl zbytek filmu dražší. Ba přímo naopak – celý biják se kvůli nedostatku financí natočil za pouhých 500 tisíc dolarů, což sice v přepočtu na dnešní dolary vychází na víc než milion… ale to je pořád méně, než za kolik se dnes točí průměrný díl seriálu. Celý film se mimochodem dal dohromady za 23 dní.
05) Jednalo se také o poslední film, který Cannon Films kdy do kin pustili. Společnost sice de facto požádala o bankrot již v roce 1987, poslední penězovody ale vyschly doslova s poslední klapkou Cyborga.
04) To vše nicméně znamená, že se filmaři mohli maximálně vyřádit! Ratingoví prudiči z MPAA dokonce chtěli Cyborgovi udělit rating X, který se normálně dává jen pornografii. Zejména ve scéně masakru ve vesnici totiž umělá krev tekla doslova proudem! Nakonec dostal biják pouze rating R, ale stalo se tak až po několikerém sestříhání do „jemnější“ verze.
Cyborg Zdroj: The Cannon Group
03) Legendární tragikomedie vyvrcholila testovací projekcí, která byla učiněnou pohromou – ze 100 diváků se film líbil jedinému z nich! Filmaři chtěli biják přesto vydat tak, jak je, ale Van Damme trval na tom, že se musí alespoň trochu přestříhat.
02) Kdo stříhal, když Cannon neměl peněz na zbyt? Sám velký filmový střihač Jean-Claude Van Damme! Ten usedl do střižny již během Krvavého sportu, ale zejména na Cyborgovi se jeho autorský um ve střihu podepsal nejvíce. Nebylo to naposledy, co se Van Damme rozhodl vylepšit střih dle svého gusta – později pomohl se střihem i v Živém terči.
01) To vše ale ještě není to nejhorší. Nejenže na place tekla krev umělá, ale také krev opravdová! JCVD totiž při natáčení během šermovačky skutečně zranil svého soka Jacksona ‚Rocka‘ Pinckneyho do oka a připravil jej o něj. Pinckney s tím šel nakonec k soudu, přičemž skrze mimosoudní vyrovnání de facto vyhrál.
Cyborg Zdroj: The Cannon Group
Legendární béčko Cyborg začíná na Prima COOL ve neděli ve 22.25.