9 věcí, které nevíte o Cliffhangerovi: Stallone utratil 100 tisíc dolarů, aby ve filmu neumřel králíček
Akční klasika Cliffhanger skrývá nejedno tajemství – má třeba nejdražší kaskadérský kousek ve vzduchu.
Ve čtvrtek večer bude COOL patřit horolezeckému akčňáku Cliffhanger. Sylvester Stallone se v něm představí jako horský záchranář, který je zlým agentem FBI donucen hledat na horských vrcholech nakradené miliony. Je to delikátně mimózní zápletka, Cliffhanger má však v rukávu podobně delikátní příběh vedoucí k jeho vzniku… a vlastně i bizarní situace po jeho premiéře!
09) Cliffhanger má doslova legendární příběh vzniku sahající dekádu před jeho premiéru. Stallone původně s Carolco Pictures podepsal již v polovině 80. let smlouvu na několik filmů. Jedním z nich měla být komedie Barholomew vs. Neff, v níž by si zahrál souseda Johna Candyho (trenér z Kokosů na sněhu) v příběhu, který by byl v zásadě americkou verzí Zítra to roztočíme drahoušku. Z projektu nakonec bohužel sešlo, Stallone měl ale stále na výběr dva filmy…
08) Tím prvním byl Isobar, futuristický horor o genetickém mutantovi, který řádí na vysokorychlostní železnici! Ani tento kousek bohužel nevznikl, Stallone tak plynule přešel ke třetímu bijáku, čímž už se skoro dostáváme ke Cliffhangerovi. Carolco mu totiž navrhlo účast v thrilleru Gale Force, který by byl cosi jako „Smrtonosná past během hurikánu“. Sly by hrál ex-Navy SEALa, který by čelil moderním pirátům na zaplaveném ostrově. Ani tento biják se zjevně nedostal do produkce – ale podstatné je, že měl Gale Force točit Renny Harlin, režisér Smrtonosné pasti 2 a právě pozdějšího Cliffhangera.
07) Gale Force se skoro blížilo k realizaci, pak ale produkce udělala několik obskurních přešlapů. Jedna z verzí scénáře například dlouho vznikala jako erotický thriller (!), což v osmdesátkách nikdo nechtěl točit. Navíc měl film mít rozpočet jen 40 milionů, což by na triky bylo příliš málo. Carolco tak projekt těsně před počátkem natáčení zrušilo – zároveň se ale všichni shodli, že jsou Harlin a Sly perfektní dvojka, a tak oběma navrhli nový projekt jménem Cliffhanger. Ten měl mít skoro dvojnásobný rozpočet a jen se v něm vlastně vyměnila voda za hory, takže... jasná volba!
Cliffhanger Zdroj: TriStar Pictures
06) Přesto ale nebyl přešlapům konec! Po natáčení Cliffhangera například v kinech běhal trailer, který obsahoval přestřelku, při níž ve filmu umírá králíček. Extrémně negativní reakce publika přiměly Slye zaplatit ze svého honoráře 100 tisíc dolarů na přetočení scény tak, aby roztomilý chlupáč přežil!
05) Stallone se projektu upsal i proto, že doufal, že mu film pomůže překonat strach z výšek. Traduje se, že byli filmaři při natáčení echt zaměření na bezpečí a sám Harlin demonstroval spolehlivost zabezpečí tím, že se za něj pověsil pod útes. Nicméně Harlin si také v jiné scéně stěžoval, že jsou bezpečnostní kabely příliš viditelné na kameře – a tak kaskadéři museli scénu natočit zcela bez zabezpečení…
04) Většina amerického filmu se paradoxně natáčela v Cortině d'Ampezzo v italských Dolomitech. To znamená, že si místa z Cliffhangera můžete docela snadno projet i vy sami.
Cliffhanger Zdroj: TriStar Pictures
03) Mezi kaskadéry filmu patřil i Wolfgang Güllich, jeden z nejvýznamnějších horolezců všech dob, jenž se podepsal i pod rozšířením metodiky zdolávání velehor. Güllich si střihl „dvojníka“ samotného Slye!
02) Film je Güllichovi mimochodem věnován – krátce po jeho dokončení totiž legenda horolezectví nečekaně zemřela. Nestalo se tak ovšem při slézání hory, nýbrž poté, co Güllich zřejmě vlivem mikrospánku sjel z dálnice mezi Mnichovem a Norimberkem, a zemřel tak při autonehodě.
01) Odkaz kaskadérů v tomhle bijáku každopádně žije dál – Cliffhanger totiž drží světový rekord za nejdražší vzdušný kaskadérský trik. Paradoxně nejde o scénu z hor, ale o překročení prostoru mezi dvěma letadly kilometry nad zemí. Tahle scéna je plně autentická a pojišťovny ji odmítly pokrýt – kaskadéru Simonu Craneovi, který v ní je, tak Sly zaplatil milion dolarů ze svého honoráře.
Cliffhanger začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.