18. října 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o Četě: Charlie Sheen při natáčení málem zemřel

Takhle vypadá pravé válečné peklo! Oliver Stone vám představí svoji Četu.

Ve čtvrtek večer vás na COOLu čeká protiválečný opus Četa. Snímek Olivera Stonea je dodnes zřejmě nejpovedenějším bijákem z neslavné války ve Vietnamu – aby také ne, když do něj Stone dal doslova svoje srdéčko! Jako mladík si totiž konfliktem sám prošel a Četa tak definovala nejen jeho přístup k filmu, ale i životu a politice. Ještě než si v Četě připomenete, že ve válce může být stejně nebezpečný váš nadřízený jako i nepřítel, sesumírovali jsme další pikanterie ze vzniku tohoto jediného snímku.

09) Po své službě ve Vietnamu napsal Stone v roce 1968 scénář válečného filmu s názvem Break. Částečně autobiografická story zachycovala jak jeho vlastní dobu v Indočíně, tak i zkušenosti s rodinou po návratu z války. Stone sám popisoval, že mu jeho pobyt ve válce „otevřel oči“ a to, jak nahlížel na život i konflikt. Break sám sice nikdy natočení nedošel, byl ale výchozím bodem, z něhož o mnoho let později vznikla právě Četa.

08) Roky plynuly a Stone se uchytil u filmu. Napsal několik dalších scénářů včetně nerealizovaného filmu Cover-Up, na němž spolupracoval s Robertem Boltonem. Právě přístup druhého muže ke konstrukci filmového děje Stonea ovlivnil natolik, že vytáhl ze šuplíku starý scénář Breaku a jal se jej od základu přepsat. Vzal si původní postavy, vytvořil ale nový děj a dal mu jméno Četa. Mezitím Stone napsal třeba scénář k filmu Půlnoční expres (1978), který se stal velkým hitem, mohl si tedy pomalu vymyslet, jak zrealizovat svůj vysněný mladický projekt!

07) Ukázalo se, že většina studií nechtěla natáčet film na motivy nepopulární vietnamské války – hity jako Lovec jelenů nebo Apokalypsa sice do určité míry producenty přesvědčily, že podobné bijáky můžou mít úspěch, ale to bylo málo. Trvalo ještě dlouho obíhání, prošení a vyjednávání, než Stone našel producenta. A když se tak stalo, nikdo dlouho nechtěl připravovaný film distribuovat. Četa je doslova projektem vydupaným ze země navzdory filmovému průmyslu!

06) Když Stone problémy překonal, mohl si konečně pohrát s produkcí. Úmyslně například obsadil Toma Berengera a Willema Dafoea proti svým typickým archetypům – Berenger hrál často klaďase, zatímco Dafoe padouchy. V Četě si ale role vyměnili. Neméně významné bylo i prorocké obsazení Charlieho Sheena do role mladého protagonisty (v zásadě jakéhosi alter ega Stonea samotného). Sheen byl sice na počátku kariéry, ale jeho otec Martin Sheen byl hereckou hvězdou, mimochodem právě on hrál hlavní roli i v Apokalypse.

05) Kolik z Čety je ukotveno v realitě? Veteráni se shodují, že je samotná filmová jednotka mimořádně dysfunkční a na podobný rozkol sice mohlo dojít, ale jenom v extrémních případech. Naopak třeba scéna, v níž hrdinové zachrání vietnamskou dívku před znásilněním, byla inspirována incidentem, kterého byl Stone přímo svědkem.

04) A výsledek slavil úspěch! Legendární filmový kritik Roger Ebert například napsal, že je Četa jedním z mála skutečně protiválečných filmů. Slavná teze režiséra Françoise Truffauta praví, že natočit protiválečný film nelze, i cool filmové obrázky totiž dávají dojem, že je realita (tedy válka) líbivější, než jaká je skutečnost. Fakt, že Ebert v případě Čety označil výsledný film za cosi, co Truffautovu tezi popírá, je tak poklonou nejvyššího kalibru!

03) Ne všude byl ovšem snímek zrovna populární. Četa byla paradoxně zakázána ve Vietnamu samotném, a to kvůli zdejšímu zobrazení vietnamského lidu. Ani do Malajsie Četa nesměla, tentokrát kvůli „rouhání a násilí“. Kdo by to byl řekl, že vojáci ve válečném pekle nebudou mluvit jako obrozenci!

02) Poutavá hudba, která zazní v některých emocionálně vypjatých záběrech, je slavné Adagio for Strings od skladatele Samuela Barbera. Hudbu, kterou můžete znát i z původního konce Červeného trpaslíka (!), proslavila skutečnost, že ji její autor (toho času sloužící jako důstojník u letectva) napsal na konci druhé světové války ovlivněn destrukcí, kterou viděl na evropských bojištích.

01) Traduje se, že Charlie Sheen při natáčení filmu skoro zemřel. Během střelby ze dveří vrtulníku Huey se totiž v jednom okamžiku příliš naklonil a skoro vypadl ven. Zachránil ho herecký kolega Keith David, který ho na poslední chvíli zachytil!

Četa začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický