13. září 2021 00:08

9 věcí, které nevíte o filmu Černý jestřáb sestřelen: Proč se postava Ewana McGregora musela přejmenovat?

Akurátní válečná klasika Ridleyho Scotta musela přece jen udělat pár ústupků vůči realitě.

V sobotu si na COOLu můžete vpálit legendární válečný film Černý jestřáb sestřelen. Režisér Ridley Scott (Vetřelec, Gladiátor) tu svým vykreslením událostí z bitvy o Mogadišu vytvořil moderní klasiku a jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, Co všechno si ale Černý jestřáb musel oproti realitě upravit? A kolik vrtulníků během jeho natáčení padlo? To všechno se dozvíte v našem přehledu filmových zajímavostí.

09) Paradoxně největším prohřeškem filmu je identita seržanta Grimese, kterého tak sympaticky hraje Ewan McGregor jako kancelářskou krysu, která se vydá do skutečné války. Grimes má reálnou předlohu ve specialistovi John Stebbinsovi, který byl ale v roce 2000 (tedy roky po původní misi) odsouzen na 30 let za zneužívání dětí. Byl to právě Pentagon, kdo si na filmařích vyprosil změnu reálné postavy za tu fiktivní, s níž (tak moc) nesouvisí reálný příběh speciality Stebbinse...

08) Drtivá většina filmu je jinak věrná vzpomínkám veteránů i dalším historickým skutečnostem. V jedné zásadní skutečnosti se ale realitě nemohl přiblížit – kvůli dlouhodobě nestabilní situaci v Somálsku se nenatáčel ve skutečném Mogadišu. Jeho roli převzala města Rabat a Sale v Maroku, ve filmu tak ani v komparzu není k vidění jediný skutečný Somálec.

07) Herci sami prošli přípravným kurzem na základě Fort Benning, který měl navíc nečekané zakončení – poslední den kdosi dodnes neznámý podstrčil skupině, která ztvárnila Rangery, tajemný dopis. Jeho znění jim sice děkovalo za snahu o vykreslení bitvy, ale zároveň požadovalo, aby „bitvu popsali tak, jak byla“. Dopis byl v závěru podepsán jmény Rangerů, kteří v bitvě padli.

06) Filmaři se věrně drželi celé chronologie bitvy a občas se nebáli pro vykreslení situace sáhnout i mimo filmový svět – některé z rádiových zpráv, které ve filmu zazní, nenahráli herci, ale pocházejí ze záznamu rádiových přenosů během skutečné bitvy o Mogadišu.

05) Taktéž žádný z vrtulníků – poněkud nepřekvapivě – pro filmové účely nepadl za vlast. Většinu stopáže během scén pádu Blackhawků obstaraly praktické efekty – tedy dýmovnice, kamera a stará dobrá autentická pilotáž! Některé detaily byly nicméně upraveny počítačem – nejvíce ve scéně nárazu vrtulníků na zemi, který je sice sám o sobě také reálným efektem, ale rotory vrtulníků jsou vytvořeny digitálně.

04) Eric Bana se nechal slyšet, že na place byla tak hutná atmosféra, že občas zapomínal, že jde jen o film. Tomu nahrávaly i skupiny potulných psů, kteří pravidelně běhali do záběrů. Ridley Scott se nakonec rozhodl, že jim v tom nebude bránit, protože to filmu dodá na autenticitě. Psi každopádně nebyli bezpečnostním problémem, a různí členové štábu dokonce osmero z nich adoptovali a odvedli do Ameriky.

03) Filmaři si museli mírně upravit realitu i v jedné ze závěrečných scén filmu během tzv. Mogadishu Mile, kdy se kvůli absenci krytí několik vojáků muselo proběhnout nebezpečným územím. Na tuto událost skutečně došlo – vojáci ale neběželi (jako ve filmu) až na místní stadion, ale dorazili na checkpoint spřátelených sil daleko od stadionu samotného.

02) Film také začíná citátem „jen mrtví spatřili konec války“, který je přisouzen Platónovi. Ve skutečnosti se tento citát objevuje u amerického esejisty a spisovatele španělského původu George Santayany.

01) Snímek není příliš oblíbený u organizací zastupující Somálce mimo Somálsko. Zejména Somali Justice Advocacy Center (SJAC) označuje vykreslení Somálců (hraných navíc Maročany) za „brutální a dehumanizující“, protože je vykresluje jako „barbary, kteří po sobě jenom střílejí“. Organizace proto volala po bojkotu filmu, faktem nicméně je, že Černý jestřáb sestřelen vykresluje v drtivé většině jen americký pohled na bitvu, která byla součástí mise OSN – navíc zapadala do dlouhého a komplexního občanského konfliktu. Pro vykreslení somálského pohledu by byl potřeba spíše velmi dlouhý seriál...

Válečná klasika Černý jestřáb sestřelen začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický