19. srpna 2024 00:02

9 věcí, které nevíte o Bitvě u Midway: Roland Emmerich místo ní kdysi natočil Patriota

Velkolepý válečný film Rolanda Emmericha málem vznikl daleko dříve.

V pátek večer na COOL dorazí válečný velkofilm Bitva u Midway. Roland Emmerich, rejža Dne nezávislosti, si tu namísto sci-fi námětů po sáhodlouhé době střihl realističtější příběh o klíčové bitvě druhé světové války. Letecký souboj Ameriky a Japonska je na Emmericha nečekaně věrohodně zpracovaný. V tom však může hrát roli skutečnost, že Bitva u Midway platí za dlouho zvažovaný projekt, jehož DNA lze poznat i na řadě jiných Emmerichových filmů.

09) Roland Emmerich o natočení filmu o Midway uvažoval velmi dlouho, měl však značné problémy pro něj získat finance. I když nakonec přece jen seskládal 100 milionů dolarů, v reálu jde (vzhledem k inflaci) o jeden z jeho nejlevnějších novodobých projektů. Významnou měrou přitom na film, v němž Japonci dostanou nakládačku, přispěli čínští investoři...

08) Emmerich se o udání Bitvy u Midway snažil v polovině 90. let, ale již tehdy mu dal nálepku 100 milionů, což v dnešních penězích činí skoro dvojnásobek. Nakonec mu tedy producenti raději kývli na jiný historický biják – na Patriota.

07) Koneckonců, můžeme se zamyslet nad tím, nakolik se Bitva u Midway blíží předešlým Emmerichových bijákům. Letecké souboje jsou podstatnou součástí Dne nezávislosti stejně jako „katastrofické“ vyprávění skrze vícero postav. To pak známe třeba i z jeho Dne poté. Vlastně by se dalo říct, že je Bitva u Midway tak trochu Emmerichovým ultimátním a zároveň „prapůvodním“ filmem.

06) Ačkoliv Emmericha známe hlavně pro fiktivní příběhy, ani (relativně) historické náměty mu nejsou úplně cizí. Natočil ostatně již zmíněného Patriota, jenž se odehrává během americké války za nezávislost, nebo shakespearovské drama Anonym. Na Bitvu u Midway se tak nenápadně chystal hned několikrát.

05) Ona samotná bitva se ostatně vyznačuje velkou porcí filmového štěstí pro americkou stranu – takže nepřekvapí, že filmaře inspiruje už dlouho. Vrcholným momentem je přílet amerických střemhlavých bombardérů, které v klíčovém bodě bitvy během pěti minut poškodí tři japonské letadlovky. Jen o 10 minut později či dříve by bombardéry nejspíš byly zničeny japonskými stíhači. Bylo tak velkým štěstím, že se po cestě do bitvy krátce „ztratily“ a dorazily kvůli tomu doslova v pravý čas.

04) Přesně měsíc před premiérou Emmerichova filmu byly na mořském dně objeveny trupy japonských letadlovek Akagi a Kaga, jež byly potopeny právě při Bitvě u Midway.

03) V roce 1976 na motivy slavné bitvy vznikl (daleko méně digitální...) válečný film Bitva o Midway, který můžete znát z televizních obrazovek. Bývalý americký admirál Sam Cox si nicméně stojí za tím, že je Emmerichova verze „navzdory hollywoodským aspektům nejvěrnějším filmem o námořní válce, který vznikl“.

02) Roli v tom rozhodně hrají právě triky. Zatímco Bitva o Midway z roku 1976 si musela pomoct archivními záběry a nemnoha dochovanými letouny, nová Midway může letecké bitvy ukázat v jejich plné kráse. Leckdo tak má skoro tendenci vnímat formace desítek až stovek letounů jako… nevěrohodné, protože podobně nevypadaly ve starých filmech. Právě takto ale vypadaly ve skutečnosti!

01) Dále pak nejde přehlédnout ony „šťastné, skoro až filmové“ náhody. Například případ střelce Bruna Gaida, který ze zaparkovaného letounu sestřelil bombardér útočící na Enterprise, se ale skutečně stal. Jen na něj tedy nedošlo během bitvy o Midway, ale o několik měsíců dříve. Film si tedy bez debat přibarvuje realitu, stále však do velké míry čerpá ze skutečných událostí.

Bitva u Midway začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Ohodnoťte film Bitva u Midway na Kinoboxu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický