9 věcí, které nevíte o Americkém ninjovi: Proč Chuck Norris odmítl hlavní roli?
Nejlepší biják Míši Dudikoffa mohl vypadat o dost jinak...
Ve čtvrtek večer na COOL dorazí kultovní řezačka Americký ninja. Michael Dudikoff se tu jako nemluvný voják Joe Armstrong ocitne v kolotoči přepadení a konfliktů uprostřed filipínské džungle, v nichž mu pomůže přežít jen jeho trénink v bojovém umění. Klasické béčko z roku 1985 udělalo z Dudikoffa jednu z hvězd akčního nebe a tím spíše je vlastně krásné, že na počátku natáčení neuměl Michael ani jediný úder – a že si celý film musel doslova vypotit!
09) I když zpětně může Americký ninja působit jako lehce bizarní snaha přiživit se na akčních hvězdách 80. let, ve skutečnosti byl biják jedním z průkopníků! Arnoldovo Komando i Slyův Rambo II vyšly ve stejném roce a řada slavných akčních opusů této dekády (Predátor, Smrtonosná past…) přišla až o řadu let později.
08) Biják je dnes sice spojován s Michaelem Dudikoffem, ale původně tomu tak vůbec nemělo být. Filmaři totiž nejprve poptávali do hlavní role tehdy 45 let starého Chucka Norrise, ten ale s díky odmítl proto, že měl mít hlavní hrdina v Americkém ninjovi dlouho zakrytou tvář. A Chuck se zakrytou tváří přece nehraje!
07) Naproti tomu mladý herec, který byl vybrán – tedy Michael Dudikoff – neměl oproti Chuckovi vůbec žádné zkušenosti s bojovými uměními. Ve věku 31 let měl ale velmi atletické vzezření a hlavní choreograf Mike Stone si byl jistý, že se Michael všechny podstatné chvaty bude moct naučit velmi rychle.
Americký ninja Zdroj: Cannon Group
06) A absence zkušeností se v reálu na natáčení dost podepsala. Dudikoffův kolega Steve James později řekl, že byl Michael během společných scén často nervózní a příliš se mu do natáčení nechtělo. James byl totiž již protřelý herec filmů o bojovém umění a Michael si vedle něj připadal… nezkušeně.
05) Sám Michael navíc roli dostal čistě kvůli své tváři! Atletické vzezření dejme stranou, to hlavní, co jej odlišilo během castingu víc jak 400 herců, byl totiž jeho obličej, který filmaři popsali jako „nový James Dean“.
04) Za vše nejspíš mluví skutečnost, že režisér Sam Firstenberg později prohlásil, že má ze všech svých bijáků dva nejoblíbenější – šlo o Amerického ninju a pak legendární taneční cringe fiestu jménem Breakin' 2: Electric Boogaloo. Firstenberg se nechal slyšet, že mu na nich nejvíc imponuje atmosféra nevinnosti, přátelství a mladických ideálů.
Americký ninja Zdroj: Cannon Group
03) Americký ninja se původně vůbec nejmenoval Americký ninja. Film totiž vznikal jako „American Warrior“, tedy „Americký válečník“, a pod tímto názvem byl později také vydán v Británii. To, že by „ninja“ v názvu mohl filmu dodat na úspěchu, filmařům došlo až ke konci natáčení.
02) Pokud vám připadá, že se Michael ve filmu trochu moc potí, nemýlíte se. Jak prozradil teprve v roce 2012, později během natáčení dostal malárii (!) a značnou část filmových soubojů tak musel bojovat nejen s filmovými záporáky, ale i se zákeřnou nemocí.
01) Ačkoliv se kritici před filmem i po něm v podstatě jen pokřižovali, Americký ninja se později stal kultovním béčkem a vysloužil si hned několik pokračování v čele s druhým dílem z roku 1987.
Americký ninja Zdroj: Cannon Group
Americký ninja začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.