7. prosince 2020 00:08

Smrt na place Vrány: Jak přesně zemřel Brandon Lee a co se s filmem dělo dál?

Mladý život Brandona Lee nečekaně ukončil výstřel z revolveru.

Ve čtvrtek večer přiletí na COOL legendární noir Vrána. Brandon Lee se v něm přemění do nadpřirozeného mstitele, který se jme pomstít svou smrt v Městě hříchu. Navzdory nesporným žánrovým kvalitám je však film spíš než pro příběh slavný pro Leeho tragickou smrt přímo na place. Tím spíše, že předčasně zemřel i jeho otec Jason Lee. Jak vlastně na něco takového mohlo dojít?

Mohl to být docela běžný natáčecí den. Film se chýlil ke konci a nezbývalo mnoho scén, které bylo třeba dodělat. Jednou z nich byl i okamžik, kdy jeden z neřádů ve svém bytě vystřelí na Erica (Brandon Lee), toho však samozřejmě jako nadpřirozenou bytost kulka nezastaví. Krátce poté, co padla klapka i simulovaný výstřel se slepým nábojem, však padl k zemi k Brandon Lee. Slepý výstřel totiž bohužel nebyl slepý. Psal se 31. březen 1993 a Leemu bylo 28 let.

Šokovaní filmaři poskytli Leemu první pomoc a byl převezen do nemocnice. Navzdory snaze odborného personálu však herec ještě téhož dne na střelné poranění zemřel. Bylo to zděšení jak pro filmaře, tak i celý filmový svět – smrtelné úrazy se při natáčení čas od času stávaly. Ale ne v moderní době, ne filmovým hvězdám a rozhodně ne tak bizarně, jak situace proběhla na place Vrány.

Rozběhlo se vyšetřování celé střelby. Vědělo se toliko, že druhý herec vystřelil z revolveru .44 Magnum. Když vyšetřovatelé vyslechli štáb a dali dohromady časovou osu událostí, vysvitla jim jako důsledek jednoduše neodborná manipulace, která neměla jasného viníka.

Pro scény s revolverem, u něhož jsou vidět v bubínku jednotlivé náboje, jsou obvykle využívány falešné náboje bez střelného prachu, ale s projektilem samotným. Aby filmaři ušetřili, namísto zakoupení podobných, bezpečnějších pseudonábojů vytvořili vlastní falešné náboje z nábojů pravých. U těch však byl projektil rizikový, jelikož byl z kovu.

Během natáčení se z revolveru střílelo při jiných scénách a jeden z projektilů při tom uvízl v hlavni. Když byly následně vloženy do komory slepé náboje bez projektilu, ale se střelným prachem (pro efekt střelby na kameru), bylo dílo zkázy dokonáno. Člověk odpovědný za manipulaci se zbraněmi na place by si toho mohl všimnout – zrovna daný den byl však poslán domů dříve a jeho záskok problém neodhalil.

Když tak jeden z herců vystřelil na Leeho slepý náboj, uvolněný střelný prach dodal projektilu ponechanému v komoře skoro stejnou sílu jako při běžném ostrém výstřelu. Projektil Leeho z několika metrů zasáhl do břicha – a pokud něco víte o revolverech, je vám jasné, že neměl velkou naději na přežití. Ani následná pohotová operace to bohužel nezměnila.

Ačkoliv byla Leeho smrt nakonec označena za nehodu, nebylo stále jasné, co s filmem samotným. Jak již bylo řečeno, Lee sice dokončil většinu svých scén, ale ne všechny. Bylo potřeba vymyslet zcela nový úvod filmu, který paradoxně ještě natočen nebyl. Krom toho nebylo jasné, co na kontroverzi kolem smrti hlavního představitele řeknou kravaťáci z velkých studií. Netrvalo dlouho a studio Paramount, které natáčení dílem financovalo, z projektu vycouvalo. Nechtělo mít na triku premiéru pod hlavičkou podobného neštěstí.

Je otázkou, které řešení bylo horší – zdali nevydat Leeho poslední film vůbec, anebo mu skrze biják alespoň naposledy složit poctu? Oříšek nakonec rozlousklo konkurenční studio Miramax, které zafinancovalo dokončení Vrány v nové podobě. Scenáristé a štáb si vzali krátkou dovolenou, než přišli s nápady, jak vyřešit absenci klíčových scén. Vznikl například zcela nový úvod filmu, který se obešel bez hlavního hrdiny. A Vrána tak v upravené verzi, kterou můžete vidět i nyní, skutečně 13. května 1994 dorazila do kin.

Vrána začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický