31. října 2022 00:06

4 zapomenuté kopírky Vetřelce, které možná budete chtít vidět

Když béčka kopírují od lepších.

Čtvrteční večer bude na Prima COOL patřit Vetřelci. Kultovní horor se Sigourney Weaver a nejslavnějším filmovým mimozemšťanem v roce 1979 de facto založil žánr vesmírného hororu. Příběh kosmické těžařské lodi Nostromo, která odpoví na nouzové volání a přibere si na palubu nežádoucího hosta, jenž postupně posádku likviduje, inspiroval celou řadu dalších děl. A to včetně těch, u nichž si to ani neuvědomujeme.

Vetřelec samotný, monstrum z hlavy návrháře H. R. Gigera, třeba ovlivnil design Zergů ze StarCraftu. Pojetí Nostroma pak zase bylo u zrodu parodie Červený trpaslík. Pak jsou tu však filmy, které se sice u Vetřelce zjevně inspirovaly… Ale jejich kvality se pohybují kdesi mezi Macochou a Mariánským příkopem. O kterých zapomenutých sci-fi je řeč?

04) Zakázaný svět (1982)

Ten princip zná filmový svět už velmi dlouho. Jakmile se objeví úspěšný film, během 2 až 6 let jej začnou všechna studia okamžitě kopírovat – a to obvykle způsobem, který nepochopil kouzlo původního dílka, a navíc mnohem levněji. Mnozí z čtenářů si určitě vzpomenou na záplavu fantasy a historických filmů, které se objevily po úspěchu Pána prstenů. Jenom málokdo ale s odstupem 15 let zřejmě vyjmenuje název vícera z nich. To je holt osud kopírek.

Zakázaný svět z roku 1982 splňuje premisu kopírky Vetřelce skoro jako parodie – vražedné monstrum, tentokrát vytvořené vědci, vypadá skoro jako xenomorfův bratříček. Taktéž prostředí odlehlé planety splňuje kritéria daná původním Scottovým filmem. Pak si však režisér Allan Holzman nejspíše řekl cosi jako „Vetřelec byl fajn, co tomu filmu ale zoufale chybělo, bylo více nahých scén!“ a začnou se dít věci. Monstrum přiletí zničit hrdina působící jako Eso Rimmer, který si neodpustí sklátit i několik místních vědkyň…

Třešničkou na dortu je rovněž rámcové kopírování Star Wars – ale to jen v úvodní bizarní hvězdné bitvě.

03) Deep Star 6 (1989)

Podobná vlna „okouzlení“ netrvá obvykle velmi dlouho – zrovna Deep Star 6 ale ilustruje, že dozvuky může mít i 10 let po původní inspiračním bijáku. Bestie tentokrát nepochází z kosmických hlubin, nýbrž z oceánských hloubek. Velký počet nabroušených tesáků i postupné vybíjení posádky odstřižené od zbytku světa je však stále stejné. Na Deep Star 6 přesto stojí za pozornost třeba epizodní výskyt „mladého“ Miguela Ferrera, kterého znáte například z Námořní vyšetřovací služby L.A.

Aby toho nebylo málo, nejen v Deep Star 6 měli nápad na natočení „Vetřelce, ale na moři“. Skoro ve stejnou dobu přišla na trh rovněž další vetřelcově-vodní béčka Leviatan, The Rift a Lords of the Deep, která jsou známá zhruba stejně jako Deep Star 6. Faktem je, že v této éře už krom Vetřelce filmaři začali kopírovat i jiný tou dobou populární snímek – Propast od Jamese Camerona.

A takhle, vážení přátelé, mnohdy vypadá „kreativita“ filmového byznysu!

02) Galaxie teroru (1981)

Ne všechny kopírky si však zaslouží dostat shnilým vejcem do hlavy. Třeba Galaxie teroru, vzdor svému obskurnímu názvu, platí za poměrně podařilou srandu. Příběh o záchranné výpravě letící po stopách ztraceného plavidla opět nezapře obří díl inspirace Vetřelcem. A to zejména skrze svou stylizaci. Příběh je však dostatečně odlišný a zejména ve svém závěru tak nečekaně vypointovaný, že si snímek určitě zaslouží pár desítek minut vaší pozornost (tedy pokud nejste zvyklí jenom na sledování oscarových dramat). Na tom, že tenhle zážitek nejspíš velmi rychle zapomenete, to ale nic nemění.

Galaxie teroru i přesto platí za jistý filmový milník – produkčního designéra a pomocného režiséra na tomhle fláku totiž dělal mladý James Cameron. Tedy člověk, co jen o šest let později všem vytře zrak svými Vetřelci, mnohými považovanými za ještě lepší hororový biják (ač také značně akčnější) než byl původní Vetřelec. I to je zkrátka úloha kopírek – na trhu není místo jenom pro nejlepší filmy světa a filmaři se nerodí dokonalí. Lidé potřebují i průměrné filmy na nedělní odpoledne… a režiséři se potřebují na něčem vytrénovat!

Vzdor svým „sporným kvalitám“ má tak Galaxie teroru své místo ve filmové historii jisté.

01) Inseminoid (1980)

To nejlepší ale patří až na konec – a Inseminoid, jak už asi plyne z názvu, divákovi béček až céček věru nabízí nečekané zážitky! V duchu klasické exploatace (čti: filmů, které se nestydí za svou otevřenou sexualitu) nechá ústřední hrdinku hned v úvodu znásilnit mimozemskou formou života. Jasně, Vetřelec měl podobnou premisu – když ale dva dělají totéž, není to vždy totéž, a Inseminoid to krásně ilustruje.

Po úvodu jako ze špatného péčka bohužel snaha kopírovat Vetřelec přestane a kvality filmu se tak ještě ZHORŠÍ! Nezničitelná členka posádky se změní do ufounské zombie, která začne likvidovat svou bývalou posádku, která však sama o sobě nepobrala mnoho inteligence. Díky postavám, vedle nichž i posádka Scottova Promethea vypadá jako produkt spojení Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga, funguje Inseminoid jako dokonalá komedie – jen se před ním musíte vydatně posilnit kapkou něčeho ostřejšího.

Vzdor všemu krásnému, co se pojí se sledováním béčkových kopií, se vám něco podobného u originálu stát nemůže!

Vetřelec začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický