V zajetí démonů: 4 nejslavnější reální exorcisté a lovci duchů
Po čertech dobrý exorcismus!
Exorcista pokračuje ve svém cooláckém vymítání opět v neděli ve 22.20. Jak dlouho mu to však zabere? Na to se lze zeptat skutečných vymítačů a lovců duchů, jichž se v historii objevilo nemálo. Tihle odvážlivci mnohdy čelili skutečným démonům – tedy alespoň dle svých vyjádření. Vzpomněli jsme proto na čtyři (respektive pět) z nich, kteří svoje děsuplné kariéry dotáhli nejdál.
04) Mortague Summers
Začneme hluboko v historii, u jednoho z největších paranormálních výzkumníků vůbec, Mortagua Summerse. Paranormální vyšetřovatelé občas znamenají totéž co lovci duchů a exorcisté nemají daleko k inkvizitorům – nemalý počet exorcismů, zejména v rozvojových zemích, ostatně končí smrtí "posedlého", z něhož se pak obvykle při vyšetřování vyklube autista nebo člověk s duševní nemocí. Také Mortague Summers o sobě na přelomu 19. a 20. století přemýšlel jako o středověkém lovci monster a vampirologovi.
Přesto, či snad i proto mu však vděčíme za historické zmapování boje proti okultismu (reálnému či domnělému) už od středověku. Mezi Summersovy největší počiny patří překlad Kladiva na čarodějnice, sepsal však i řadu dalších knih o nahánění čarodějnic a temných silách vůbec. I proto mu "vděčíme" za významné nakopnutí zájmu o okultismus u mnoha jeho následovníků.
Mortague Summers
03) Malachi Martin
Přesuneme se blíže současnosti, k persóně, která moderní pojetí exorcisty (alespoň ve fikci) inspirovala lvím dílem. Exorcistou byl také Malachi Martin, autor spousty církevní literatury a dlouhodobý kritik katolické církve, jíž byl paradoxně sám součástí. Martin původně sloužil jako jezuita, později se však stal profesorem paleografie a v knize Hostage to the Devil popsal i případy satanismu, posednutí ďáblem a vymítání.
Martin sám se ovšem rozhodně nevyhýbal pozornosti, značně totiž inspiroval i původního filmového Vymítače ďábla a jeho étos se s ním táhl až do smrti. S Martinovým skonem v roce 1999 se pojí legenda, dle níž Martina cosi neviditelného strčilo ze schodů. Jak to bylo doopravdy? To se zřejmě nikdy nedozvíme. Je však znát, že měl Martinův život pověst čehosi tajemného až do konce.
Malachi Martin
02) Gabriele Amorth
V rámci exorcismu nemůžete jít výše, než byl italský reverend Amorth, jemuž se přezdívalo "hlavní exorcista Vatikánu". Amorth samozřejmě takto označený titul neměl, ale to nic nemění na tom, že se jako vysoce postavený zástupce církve účastnil prý na 50 tisíc případů vymítání! Některé zabraly jen pár minut, některé vícero hodin – majorita měla samozřejmě první charakter a ani moc nepřipomínala Vymítače ďábla.
Typický exorcismus má totiž spíše podobu modlitby a rozhřešení, pouze necelých sto případů mělo podle Amortha charakter posednutí ďáblem. Amorth byl ale zároveň poměrně kontroverzní osobou, která měla za satanské dílo i Harryho Pottera a jógu, takže... kdo ví, jak to všechno vlastně bylo.
Gabriele Amorth
01) Ed a Lorraine Warrenovi
Za pravděpodobně nejznámější paranormální vyšetřovatele ovšem platí manželské duo Warrenových, ke slávě jim totiž pomohly filmy inspirované jejich případy. Ze starších dob můžete znát Horor z Amityville, v modernější verzi pak dva díly V zajetí démonů od Jamese Wana nebo jejich spin-offy s panenkou Annabelle.
Warrenovi sami působili především v 70. letech. Ed byl lovec duchů-samouk, Lorraine údajně disponovala mimosmyslovým vnímáním. Věda jim nic z toho samozřejmě nikdy nedokázala, ale to Warrenovým nevadilo. Navrch není bez zajímavosti, že Lorraine dodnes žije – nedávno oslavila 91 let. Gratulujeme proto ke všem úspěchům a těšíme se na (nevyhnutelnou) premiéru V zajetí démonů 3!
Warrenovi
Exorcista pokračuje na Prima COOL v neděli ve 22.20.