16. května 2023 13:05

Učitelce hrozí vyhazov, pustila dětem disneyovku

Pokud jste žili v dojmu, že jsou disneyovky pro děti a jejich pouštění ve školách je naprosto bezproblémová věc... byli jste úplně mimo.

Ministerstvo školství státu Florida momentálně vyšetřuje událost na základní škole Winding Waters K-8. Učitelka Jenna Barbee si zadělala na pořádný problém, když se rozhodla dopřát svým žákům chvíli pohody a pustila jim na první pohled nevinný film. Ten ale vyvolal vlnu pobouření, načež Barbee sdílela podrobnosti ve videu na sociálních sítích.

Třebaže Barbee měla při promítání filmu nejlepší úmysly, tvrdě narazila na odpor jedné z matek jejích svěřenců, která je zároveň členkou školní rady. Jakmile se od svého dítěte dozvěděla, co paní učitelka ve třídě pouští, přednesla na následné schůzi rady 9. května obvinění ze závažného porušení školního řadu a ohrožení mravní výchovy.

Nikdo nečekal floridskou inkvizici

Řečená členka rady, Shannon Rodriguez, je údajně zároveň členkou pravicové skupiny Moms for Liberty (Mámy pro svobodu), organizace, která se snaží zasahovat do školních osnov a vymýtit ze školních knihoven a tříd cokoli, co souvisí s problémy sexuální orientace či genderové identity. Barbee měla nicméně k dispozici od rodičů podepsané povolení k promítání filmů s nejnižší věkovou přístupností, bez námitek ke specifickému obsahu, a tak jí nepřišlo nic zvláštního na tom, že svým žákům pustí animovanou disneyovku Divnosvět.

Příběh Cladových, rodinného klanu dobrodruhů na průzkumné misi zvláštním podzemním světem, koneckonců prezentuje klasická témata disneyovek, jako je přátelství, soudržnost, sebepřijetí, komunikace či překonání rozdílů. Sama Barbee film zvolila také kvůli jeho poselství stran ekologie a vědy. Problém v očích školní rady a potažmo státu Florida je v tom, že syn hlavního hrdiny je gay, a součástí jeho příběhové linky je platonická láska ke spolužákovi. Na Floridě platí zákon, který LGBTQ tematiku na území škol zakazuje, a tak je Jenna Barbee vyšetřovaná ministerstvem školství pro možnou indoktrinaci.

Vládou vyslýchané děti

Barbee považuje obvinění za absurdní, podle jejích slov se jí spousta žáků svěřila s příslušností do řečené komunity dávno předtím, než jim snímek pustila. Podle jejích slov je pro žáky mnohem více než Divnosvět traumatizující samotné vyšetřování. Zatímco učitelé si dlouhodobě budují s dětmi vztah, na základě kterého se jim žáci svěřují, vyšetřovatelé na první dobrou narušují osobní prostor dětí relativně intimními otázkami.

Sama „máma pro svobodu“ Rodriguez k tomu vydala dost znepokojivé prohlášení: „Není prací učitelky implementovat své názory do dítěte, ať už jde o náboženství, sexuální orientaci, genderovou identitu nebo cokoli podobného. Promítání takových filmů otevírá dveře pro dialog, který v našich třídách nemá místo. Jako vůdkyně této komunity nebudu stát stranou, zatímco tato menšina infiltruje naše školy. Bůh mě sem dosadil.“

Zdroj: Deadline

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný