20. července 2017 17:09

Tohle jsou 4 důvody, proč je Dunkerk nejlepší válečný film 21. století!

Jo, potřebujete vidět Toma Hardyho v akci…

Na česká kina začíná útočit válečné drama Dunkerk, v němž Christopher Nolan mapuje evakuaci britských vojsk z Francie na začátku 2. světové války. Režisér Temného rytíře, Počátku nebo Interstellaru vás tak zavede do roku 1940 a ukáže vám, jak se tehdy bojovalo na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Myslíte si, že to není nic výjimečného? Chyba lávky. Tady máte hned 4 důvody, proč Dunkerk v novém tisíciletí nemá konkurenci!

1) Film má unikátní měřítko

Většina Dunkerku je natočená na speciální IMAX kamery, které umí obraz nejen v parádní kvalitě, ale i v poměru 1,43:1, což je oproti klasice 2,40:1 výrazný rozdíl. V překladu to znamená, že je Dunkerk (v pražském IMAXu) monumentálně vysoký, aby se v něm lodě i letadla vešla do stejného záběru. A to musí potěšit snad každého, kdo má rád patřičně epické akční scény.

2) Nikdy si nevydechnete

Většina válečných filmů poslušně střídá dialogy s bitvami, Dunkerk je ale jiný. Jeho 107 minut je vlastně jedna velkolepá scéna, v níž se míchají tři časové roviny a všechno ženou kupředu letadla, kterým vteřinu za vteřinou ubývá palivo. Vtažení do příběhu je tedy maximální a nikdy nedostanete čas si vydechnout. Ostatně stejně jako hrdinové, kteří tu akorát soustavně bojují o přežití.

3) Brilantní práce se zvukem

Jestli jste na Temném rytíři a Interstellaru obdivovali provázání obrazu se zvukem, u Dunkerku budete blahem bez sebe. Celý film totiž pohání kupředu rytmické dunění a adrenalinové tikání, jež doplňuje absolutní minimum dialogů. Nolan zkrátka nabízí vyhrocený audiovizuální zážitek, v němž na dlouhé povídání není čas. A vzhledem k tomu, že umí s ruchy pracovat lépe než kdokoliv jiný, si ho vaše uši užijí málem stejně jako vaše oči.

4) Naplno se ždíme Tom Hardy

Jestli si pořád říkáte, že Dunkerk za návštěvu kina možná nestojí, ještě tu je poslední důvod – Tom Hardy. Film se moc nepáře s vývojem postav, jelikož je prostě o armádě (a britském národu) jako celku, Hardymu ale minimum prostoru nevadí. I s maskou na obličeji totiž dokáže odehrát velkolepé letecké drama, jež vám především ve finální čtvrthodince napne nervy na maximum!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný