22. prosince 2016 16:47

Tohle je 6 nejlepších filmů, které adaptují geniální knihy! Viděli jste je všechny?

Frankenstein - upoutávka

Když "krást nápady", tak od nejlepších!

Páteční večer na Prima MAX vám ve 22.25 přinese přesnou adaptaci původního románu Frankeinstein od Mary Shelley. Snímek shakespearovského režiséra Kennetha Branagha z roku 1994 vyhodil do koše všemožné "kreativní" náhledy na předlohu, navíc sebou nese i prvotřídní herce jako Roberta De Nira, Helenu Bonham Carter nebo Johna Cleese. Autentické adaptace knih nejsou ve filmu zrovna pravidlem - když už se však do nich filmaři pustí, výsledek stojí za to.

6. Mlčení jehňátek

Adaptace: Mlčení jehňátek

Proslavil Anthonyho Hopkinse, dal nám předlohu agentky Scullyové - Mlčení jehňátek se v roce 1991 stalo vzácným příkladem thrilleru, který sice hýřil násilím, ale zároveň získal patero Oscarů. Předlohu sepsal o několik let dříve Thomas Harris, paradoxně přitom šlo až o druhý film s Hannibalem v hlavní roli - v tom dřívějším jej však hrál Brian Cox, nikoliv Hopkins.

5. Zkrocená hora

Adaptace: Zkrocená hora

Niterná, dramatická, procítěná a pozapomenutá - taková by byla romance Zkrocená hora, nebýt drobného detailu v identitě ústředních hrdinů, totiž dvojice kovbojů, kteří o sobě v rigidních 50. a 60. letech musí tajit, že dávají přednost chlapům. Dojemný biják o dvou drsňácích vznikl na motivy povídky Annie Proulx, jež se v rámci kolekce probojovala až k nominaci na Pulitzera.

4. Muži, kteří nenávidí ženy

Adaptace: Muži, kteří nenávidí ženy

Za too původu amerikanizované verze severské detektivky ví všichni asi moc dobře - autor Steig Larsson, jenž se stal spisovatelem až na stará kolena, byl nejspíše největším průkopníkem tohoto žánru. David Fincher přetočil do filmového světa autenticky jak původní story, tak i mrazivě potemnělé prostředí plné křivd sahajících na tři kolena i generace dozadu!

3. Kmotr

Adaptace: Kmotr

Posouváme se na čelo seznamu, je proto čas i na nějakou klasiku. Filmová trilogie Kmotr od Francise Forda Coppoly platí za dílo, jež dodalo filmovým gangsterům na vážnosti a hrozbě - a udělalo z Al Pacina hvězdu první velikosti. Filmy však stály na pevných základech románů Maria Puza, který se podílel i na přípravě scénářů.

2. Přelet nad kukaččím hnízdem

Adaptace: Přelet nad kukaččím hnízdem

Psal se rok 1962, když Ken Kesey napsal román o tom, kterak je do blázince kdesi v Oregonu zavřen trochu normální maník, díky čemuž si čtenář může uvědomit, že si zdejší prostředí v ničem nezadá s totalitními praktikami. Rychloposuvem o 13 let: toho času z totalitního Československa přeběhlý Miloš Forman dovedl předlohu adaptovat do filmu, jenž utržil fenomenálních 5 Oscarů - stejnou cifru po něm mimochodem zopakovalo až výše uvedené Mlčení jehňátek.

1. Klub rváčů

Adaptace: Klub rváčů

Pro moderního fanouška filmu i knih je však - pomineme-li adaptace žánrových sci-fi, komiksových a fantasy děl - zřejmě nejvýznamnější Klub rváčů. Knižní reklama na anarchismus, pouliční rvačky i restart společnosti se konkurenci vymyká tak podmanivým buřičským duchem, že by byl zázrak to alespoň napůl tak dobře přetransformovat do filmové verze. David Fincher to ovšem zvládal na jedničku s hvězdičkou tak, že Klub rváčů patří mezi nejlepší filmy 90. let i filmové historie vůbec!

Frankenstein na Prima MAX obživne v pátek ve 22.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný