21. června 2016 15:58

Těchto 5 filmů vám geniálně vysvětlí, proč je Amerika nejlepší zemí na světě!

Lidský štít - upoutávka

Protože demokracie se po světě nerozšíří sama od sebe!

Drsné osvobození neprávem uvězněného bratra – to je předmětem čtvrtečního cooltovního movie Lidský štít, který začíná od 22.00 na Prima COOL. Michael Dudikoff tu v tradičním bijáku z roku 1991 předvede tajnou misi do nitra Saddámova Iráku, až se z toho zamotá zrak i těm největším fanouškům vlajky s hvězdami a pruhy! Arciamerické snímky mají však dlouhou a svým způsobem kuriózní tradici. Vzpomněli jsme na pět filmů, z nichž patos přímo stříkal.

Rudý úsvit

Nejameričtější moment: Střihová montáž ukazující nesčetné úspěchy Wolverines.

Sověti začali okupovat Spojené státy, parta studentů se naštěstí dostala pryč z bezvýznamného městečka kdesi v Zapadákově a vydala se na dráhu odboje. Rudý úsvit, na svou dobu nečekaně naturalistický biják (většina amerických partyzánů umře), se s válkou rozhodně nemazlil. Oproti Arnieho filmům ukazoval boj v celé jeho brutalitě a nepříčetnosti.

Zároveň je však komické, že filmoví partyzáni, skupinka Wolverines, používá vlastně tytéž metody, jakým o pár dekád později v Iráku a Afghánistánu čelili samotní američtí vojáci. Ostatně, Rudý úsvit je přímo inspirován mudžahedíny z tehdejší sovětské invaze právě do Afghánistánu. Jeden z nejvíce patriotických filmů vůbec a obhajoba spravedlivé války proti okupaci tak dnes vyznívá krapet ironicky.

Den nezávislosti

Nejameričtější moment: Amerika pomocí morseovky vytváří globální alianci!

Co by to bylo za amerikanizované bijáky bez Dne nezávislosti! Jeden z nejlepších blockbusterů všech dob inspiroval vlnu následovníků, resuscitoval žánr katastrofických filmů a udělal z Rolanda Emmericha celosvětové synonymum pro “destrukci”. Nelze popřít, že Den nezávislosti není zrovna intelektuální látkou, rozhodně je však zábavný!

Přesto – co je domýšlivější než že právě Spojené státy povedou globální protiúder proti neskonale vyspělejším ufounům? Vše selže, atomovky zklamou, nikdo jiný krom Ameriky nemá v garáži kus ufounské technologie, naštěstí je tu starý dobrý americký prezident, který jako čestný panovník ze starých časů vede zteč celé planety rovnou z první linie! A je to tak krásné, jak i arogantní!

Černý jestřáb sestřelen

Nejameričtější moment: Když američtí důstojníci vysvětlují pákistánským vojákům OSN, že potřebují jejich pomoc, i když je dopředu neinformovali o své akci

I když od roku 2001 vyšly jiné válečné bijáky, Scottův Černý jestřáb sestřelen zůstává dodnes zřejmě nejvýznamnějších válečným trhákem tohoto tisíciletí. Příběh o sestřelené dvojici vrtulníků v Mogadišu, kvůli kterým se rozjede komplikovaná záchranná operace, navíc zůstává prorockým z i hlediska bezvýslednosti celé mise – Somálsko je dnes sotva bezpečnější, než bylo v době, kdy se Task Force Ranger vydala na onu osudovou misi.

Fascinující přitom je, že ačkoliv se Černý jestřáb sestřelen snaží být apolitický – neřeší se ideály, ale jenom přežití –, pořád vykresluje protistranu překvapivě monoliticky. Somálské milice se ve filmu chovají jenom o trochu inteligentněji než parta zombies, v ostrém kontrastu třebas s Vietnamci v rovněž perfektně natočeném a echt patriotickém Údolí stínů. Film k tomu skoro ignoruje přispění jiných sil OSN k záchranné akci a jeho snaha nemudrovat o významu operace tak nakonec jde proti apolitickému poselství. Černý jestřáb sestřelen díky tomu chvílemi vypadá zhruba stejně jako Team America, v němž při snaze dopadnout partu teroristů (akorát nikdo neví proč, popřípadě jim to je jedno) ústřední komando rozstřílí půl města, ničeho nedosáhne a jde se zase o dům dál.

Armageddon

Nejameričtější moment: Americký prezident má v angličtině projev k celému světu.

Na svět se řítí asteroid o velikosti Texasu, NASA a Amerika mají naštěstí v záloze dva titanové raketoplány, takže jsou s to během dvou týdnů sesmolit záchrannou misi pro celou planetu.

Pomineme-li celou srandovní premisu (tajné raketoplány, ultrarychlý výcvik) a celou filmařinu Michaela Baye, která je zhruba z 60 % postavená na pomalých záběrech amerických vlajek, film vyvolává celou řadu otázek. Jasně, misi za záchranu světa by mohla vést Amerika – její vesmírný program je nejdražší. Ale co ta posádka? Co ten srandovní Rus? Nakonec, nejvíce ropy donedávna produkovalo Rusko a Saúdská Arábie – neměl by tak čistě teorericky Bruce Willis jako zkušený těžař, čistě statisticky, pravděpodobněji pocházet spíše z těchto států? Jak říkáme – samé otázky!

Air Force One

Nejameričtější moment: Odhalení, že prezident nenasedl do únikového modulu a zůstal na palubě!

OK, fajn. Lze uvěřit, že vojensky nejsilnější stát světa nakope ufouny. Lze dokonce i skoro doufat, že NASA pošle naftaře proti asteroidu. Lze také rozhodně chápat, že z pohledu Rangerů byli všichni Somálci jenom parta ďábelských barbarů a Pákistánci se svými tanky jeli kolem omylem. Ale aby americký prezident nakopal zadek skupině teroristů, která mu unesla letadlo, to je větší fantasy než Pán prstenů!

Air Force One samozřejmě neříká, že jde o autentický biják. Pokud něco, jde o láskyplné vyznání Clintonově éře, která z politiků udělala superhrdiny. A kdo jiný je s to sehrát roli akčního taťky tak přesvědčivě jako Harrison Ford? Nelze ovšem popřít, že Air Force One je tak trochu relikt své naivnější doby a na nejmocnějšího muže světa – a jeho politiku – se dívá s oddaností první lásky.

Lidský štít začne na Prima COOL šířit demokracii už ve čtvrtek od 22.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný