11. srpna 2016 17:33

Tajní agenti vybrali 3 nejrealističtější špiónské filmy! Viděli jste je všechny?

Bournův mýtus - upoutávka

Jména neříkají, Martini neholdují.

Jason Bourne už je zase v tom! Na Prima MAX v úterý ve 20.15 začíná druhý díl jeho ságy, Bournův mýtus z roku 2004. Série, která navždy změnila pojetí filmové akce a špionážního žánru si vysloužila pověst jako podstatně realističtější vykreslení práce tajných služeb. Co si však o filmech myslí skuteční tajní agenti? MTV před několika lety udělala s pár z nich rozhovor a zjistila, které filmy jim skutečně šmakují.

Mission: Impossible – Ghost Protocol

První vybraný film může být poměrně překvapivý, poněvadž čtvrtý díl Mission: Impossible jsme vždycky měli za asi tak stejně věrný, jako je Charlie Sheen. Kdo jsme však my, abychom špionům kecali do jejich výběru!?

David Major, někdejší šéf kontrašpionáže pro FBI, však ve výběrovce MTV vypíchl, že duch filmu vystihuje to, jak špióni vidí sami sebe. Mnohdy je potřeba jak svalů, tak i rozumu – rozhodně největší poptávka je však po odvaze. Není to však riziko bez odměny. Podobně jako Ethan Hunt, i reální agenti si prý obvykle užívají adrenalinové vzpruhy své práce.

Jasně, zatímco Hunt má adrenalin za šplhání na mrakodrap bez jištění, skutečný agent dostane totéž, akorát za to, když setřese nepřátelské kontraše (kteří by ho při lapení leda tak vyhostili) a úspěšně PŘEDÁ OBÁLKU do rukou dvojitého agenta (nebo alespoň do jeho poštovní schránky). Navenek to možná vypadá o dost nudněji než Huntovy mise – v hlavě agenta je však mezi obojím prakticky rovnítko!

Jeden musí z kola ven

O hlavě agentů vypovídá i další vybraný snímek. Ten už je podstatně méně šokantní – film Jeden musí z kola ven podle románu Johna Le Carré je ostatně oslavován za autentické zachycení paranoidní atmosféry tajných služeb.

Problém je v tom, že biják je poměrně schizofrenní podívanou – jeho ústřední agent jde po krku kryse ve vlastních řadách, jenže neví, kdo to je. Všechno je komplikované, nic není, jaké se zdá být a člověk neví, co si má myslet. Je to perfektně autentické i podle Majora – a perfektně nepřehledné pro libovolného diváka.

Filmu Jeden musí z kola ven se navíc perfektně povedlo vypíchnout rizikovou podstatu domácí fronty. Většina lidí má agenty za borce, kteří páchají činnost v zahraničí – skoro důležitější je však ochrana vlastních hranic. A Jeden musí z kola ven ilustruje, že i to může být pořádně frustrující a riziková robota!

Mnichov

Spielbergův Mnichov nebyl jediným snímkem podle skutečné události, který agenti vybrali – mezi jinými figurovalo třeba nedávné Argo o tajné operaci CIA-maskované-za-filmaře v Iránu. Mezi snímky inspirovanými realitou je však Mnichov zdaleka nejlepším dílkem, u něhož stojí za to se pozastavit.

Co špioni na Mnichově zejména vypíchli, jsou morální dilemata a sáhodlouhá potřeba plánování akcí. Mluvíme tedy samozřejmě o akcích v zahraničí, na nichž je Mnichov o izraelské jednotce eliminující teroristy žijící na Západě postavený. A mnohdy se to notně liší od akcí Jamese Bonda.

Většina drsňáků z akčních služeb třeba asi nechce vnukům vyprávět, že pomohl úspěšné akci proti nepřátelské teroristické buňce, nosíc na sobě ženské šaty (i když…). Právě na to však při jedné z misí v Mnichově dojde v rámci utajení.

Je to mrazivě brutální, ale zároveň komické jako život. O „přešlapech“, které způsobí smrt nevinných kolemjdoucích, ani nemluvě. Práce agenta prý mnohdy není zrovna morálně čistá i při jiných příležitostech – i proto se Mnichov zřejmě umístil na významné pozici.

A proč nikdo nevybral Jasona Bournea? Snad jim vadilo, že v něm nejsou tajné služby vykresleny zrovna pozitivně. Bournův mýtus se rozběhne v úterý ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný