16. září 2024 00:04

7 případů, kdy Star Trek předpověděl budoucnost

Co všechno si ve Star Treku kdysi vymysleli a... dávalo to mnohem větší smysl, než se zdálo?

Už v pátek večer se vrátíme na palubu Enterprise ve Star Treku: Do neznáma. Kapitán Kirk tentokrát bude se svou posádkou čelit další velké výzvě – hned zkraje příběhu totiž přijdou o své plavidlo a budou si to na povrchu nepřátelské planety muset rozdat s partou ufounů pěkně na férovku. Ručně, stručně! Star Trek: Do neznáma ale krom akčních drsáren ukazuje i pozitivnější elementy světa budoucnosti, dokonce jsou vlastně tak pozitivní, až z nich hlavnímu záporákovi hráblo a chce kvůli nim zničit Federaci! Ironií osudu má právě Star Trek na podobné vize tak trochu patent. Lidstvo spojené do jednoho uskupení nebo teleporty sice ještě nevznikly, ale to neznamená, že neexistuje pěkná řádka udělátek, které Star Trek předpověděl a řadu z nich vědátoři později dokonce i postavili!

07) Tablety

Existuje solidní šance, že tyto řádky čtete právě na nějakém z moderních tabletů. Od iPadů po další udělátka je dnes možné si tablet pořídit i poměrně lacino – a nakonec i mnohé notebooky jsou díky dotykáčům napůl tablety! Dotykové počítače do dlaně se sice neobjevily poprvé ve Star Treku, ale právě ten jejich používání jako cosi běžného proslavil nejvíc. Ostatně i mnohé společnosti, Apple nevyjímaje, občas přirovnávaly své první tablety právě k „mašinám jako ze Star Treku“!

06) Virtuální realita

Tak trochu podobně je na tom i virtuální realita – v tomto případě ve vztahu ke svému startrekovskému já jménem „holopaluba“. Samotnou místnost plnou fotorealistických hologramů samozřejmě ještě udělat neumíme – helmy pro virtuální realitu či brýle pro rozšířenou realitou jsou ale jakousi první generací velmi podobného nápadu. Ostatně jedním z největších segmentů dnešní virtuální reality je pornografie. Hádejte přitom, jaká je nejčastější otázka fanoušků spojená s holopalubou Star Treku...

05) Univerzální překladače

Naopak stroje na překládání jsou dnes velmi blízko tomu, co nám kdysi ukazoval Star Trek. Soudobá úroveň Google Translatoru si umí velmi dobře poradit s nejrůznějšími texty, a pokud čas od času jezdíte do zemí, jejichž jazyk neumíte, dost možná jste si startrekovského momentku s překladači již užili. Rozeznávání hlasu, pravda, mnohdy poněkud hapruje, pokrok i v tomto směru je nicméně nevyhnutelný. A existují i pokročilejší nápady. Díky strojovému učení lze tedy předpokládat, že budou univerzální překladače v telefonech již zanedlouho běžnou realitou!

04) 3D tisk

USS Enterprise od Nové generace dále disponuje schopností vytvořit prakticky jakýkoliv hmotný předmět s pomocí takzvaného replikátoru. Také tentokrát asi chápete, odkud vane vítr – dnešní 3D tiskárny sice nedovedou takové psí kusy jako replikátory 24. století, jsou však oproti nim zase skutečné. 3D tisk se dostává stále více do průmyslu a mnozí kutilové s ním dovedou vytvářet pozoruhodné předměty u sebe doma. Tisknout přitom již dnes umíme na plasty, ale i na kov, na tekutiny, nebo dokonce i na jídlo.

03) Mobilní (a chytré) telefony

Už jednou jsme zmínili chytré telefony a bude třeba se k nim vrátit aspoň ještě jednou. Na první pohled jde vlastně o pokračování našeho bodu s tablety, rozdíl je však v tom, že se cosi na způsob mobilního telefonu objevilo již v 60. letech v prvním Star Treku. Ono se tak vlastně dá říct, že jsme Kirkův starý komunikátor technologicky překonali už alespoň před patnácti lety!

02) Trikordéry

Právě modernější chytré telefony přitom dokážou mnohem víc než jen komunikovat s někým na dálku. Nejlépe je to vidět na jejich alternativních schopnostech. Vy sami možná využíváte chytrý telefon především k lajkování na Facebooku, objevila se však už i nejrůznější jiná využití včetně trikorderů, tedy smartphonu překovaného v mobilní lékařský analytický bazmek, který skutečně umí diagnostikovat choroby! Jeho úspěšnost zatím není převeliká, lidský doktor vás stále diagnostikuje podstatně přesněji. Rozhodně však tentokrát lze říct, že trikordér první generace už dávno vznikl.

01) Nadsvětelný pohon

Náš poslední bod si trochu zapřehání – na rozdíl od mašinek výše totiž nadsvětelný pohon stále ještě nemáme. Malá skupina NASA (prakticky složená z jediného člověka, Harolda Whitea na obrázku níže) již však na teoretické stránce warp pohonu dávno pracuje! Tahle práce vychází z takzvaného Alcubierrova pohonu, tedy jiné teorie toho, jak vytvořit „warp bublinu“ kolem kosmické lodi. Vtip je v tom, že vynálezce Miguel Alcubierre teoreticky přišel se základy svého pohonu v roce 1994… inspirován právě Star Trekem! Třeba se tak v roce 2063 dočkáme startu nějaké té pozemské Enterprise! Bohužel součástí této predikce je i skutečnost, že si svět pár let před tím bude muset projít třetí světovou válkou...

Star Trek: Do neznáma začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický