2. září 2024 00:02

4 důvody, proč Star Trek přežil víc než 50 let a jen tak nezanikne

Jedna z nejslavnějších sci-fi značek si pořád razí cestu kupředu.

V roce 2009 vyrazila do kin nová verze Star Treku od J. J. Abramse. Biják s mladým Kirkem a Spockem, který je našlápnutý až běda, se vám na Prima COOL připomene již tento pátek večer.

Jak možná víte, Star Trek jako takový nedávno oslavil půlstoletí existence. Co stojí za jeho neskutečnou výdrží? Sesumírovali jsme čtyři hlavní důvody, proč tenhle svět prostě nejde nemilovat.

04) Je optimistický

I když by se asi daly najít optimističtější scifárny, Star Trek je napříč půlstoletím své historie dost optimistický vůči budoucnosti lidstva – což není ve sci-fi filmech zrovna obvyklé. Častěji vidíme sci-fi jako varování před tím nejhorším v nás: a tak máme tunu postapokalyps, robo apokalyps, zombie apokalyps... a i konkurenční sága – Star Wars – je vlastně celá o tom, že lidé bojují mezi hvězdami.

Ne tak ve Star Treku. Nejenže tu lidé překonali problémy mezi rasami, třídami a pohlavími, ale dokonce ruku v ruce s ufouny prozkoumávají galaxii a nacházejí útěchu v náručích zelených mimozemšťanek. Jasně, potřebovali k tomu přežít třetí světovou válku a nechat se vést Vulkány – ale to je už holt život. Ve srovnání s tím, jak depresivní je většina jiných scifáren, si Star Trek zkrátka zachovává opojnou, skoro až naivní víru ve světlé zítřky. Ukazuje tak, proč má smysl věřit, že se nakonec nezničíme.

03) Je vědecký a rovnoprávný

Honem, blíží se borgská krychle – musíme zvednout štíty, převést maximum energie do deflektoru a připravit kvantová torpéda. A polarizovat, lidi, polarizovat co jen jde! V průběhu 90. let se zápletky Star Treku sice podařilo až příliš utopit v nejrůznějších technoblábolech, ale to je už zkrátka osud světa, v němž se všechno nedaří vyřešit pomocí blasteru a máchnutí světelným mečem.

Zatímco hlavní hrdinové Star Wars jsou princezny, pašeráci a rytíři, ve Star Treku nemusíte být členem královské rodiny, abyste byli důležitým členem posádky. Naopak – zapište se do Hvězdné flotily, projděte výcvikem a tradá mezi hvězdy! Nejrůznější vědečtí důstojníci, piloti, navigátoři a lingvisti tu tvoří jádro hrdinů – a tak lze ve Star Treku hledat útěchu a inspiraci i v reálném životě. Většina z nás totiž mezi rytíře, princezny nebo pašeráky běžně nepatří.

02) Je humanistický (fakt)

Ne nadarmo se Star Trek prosadil v 60. letech, které byly slavné pro tři věci: 1) skoro jsme se v nich odpálili atomovkami, 2) letěli jsme na Měsíc a konečně 3) prožili jsme revoluci v sexu i lidských právech. Možná tedy ne úplně u nás ve střední Evropě, ale i tady to do 21. srpna 1968 chvílemi tepalo podobným elánem jako v Americe. Duší a jádrem Star Treku je tak staromilecké přesvědčení, že se vyplatí být „dobrým člověkem“. Co to ale znamená pro příběh?

V každém seriálovém Star Treku je jedna postava, která se učí být lidštější – v původním Treku je to Spock, v Nové generaci Data, v Hlubokém vesmíru 9 Odo, ve Voyageru Doktor (a později Sedmá z devíti), v Enterprise T'Pol a konečně v Discovery (do jisté míry) Saru. Všechno se tak pořád točí kolem toho, co vlastně dělá člověka člověkem, a vesmírné blbnutí je vlastně jen příjemný bonus.

01) Vyplňuje se

Existuje solidní šance, že tenhle text právě čtete na svém telefonu. Mobilní počítače nepodobné smartfounům přitom známe i ze Star Treku. Spolu s tím se nám množí debaty kolem 3D tiskáren nebo nepodmíněného příjmu, což zní jako první generace udělátek ze Star Treku! A Harrold White v experimentální divizi NASA fakticky pracuje na tom, jestli je možné vyvinout Alcubierrův pohon – neboli warp pohon. Celá paleta vědců a vynálezců se díky tomu, že se ve Star Treku zhlédli, zkrátka aktivně zasazuje za to, aby jej i realizovali.

Můžeme to říct i jinak: pokud by se měly začít vyplňovat nejznámější technologie ze Star Wars, znamenalo by to sice postavení do zlata oděných robotů, ale taky Hvězdy smrti, světelných mečů a planetoměst. Což nezní zas tak nepostradatelně. Star Trek ale se zbraněmi zachází střídměji a klade větší důraz na prosté okouzlení možností létat nadsvětelnou rychlostí, jíž by lidstvo (snad) využilo ke svému prospěchu.

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický