18. dubna 2016 14:48

Saw nevymysleli v Hollywoodu: 4 šílené horory, který vznikly podle skutečných událostí

Realita vrací úder.

Páteční zábava se na Prima COOL protáhne víc než ploutev paryby – ve 22.15 u nás totiž startuje horor Žraločí invaze, jehož bizarní zápletku si pravděpodobně domyslíte už z názvu. Jenže i Čelisti, potažmo jimi zjevně inspirovaná Žraločí invaze, měly svůj skutečný předobraz v panice způsobené před sto lety žraloky u pobřeží New Jersey. Není to poprvé, kdy se film a reality protnuly. Čtěte ty nejdivnější hororové premisy, které se vážně staly!

David Parker Ray a Saw: Hra o přežití

Je to mrazivá představa – někdo vás v chladu noci unese, transportuje do mrzkého komplexu plného nefér pastí a pak vás nechá se do jedné chytit. To celé pro své osobní potěšení a/nebo zrůdnou verzi spravedlnosti. Ještě že se nic takového běžně neděje!

Avšak tím “nic takového se neděje” ve skutečnosti myslíme “totálně se to minimálně jednou stalo” v případě jistého Davida Parkera Raye, který si v polovině 90. let hrál na pana Jigsaw v Novém Mexiku. Své unesené oběti umístil do zvukotěsného karavanu, přehrál jim pásku v okamžiku probuzení a zrůdně je tu zabíjel svým mučením. Hlavní vychytávkou bylo zrcadlo na stropu karavanu – Ray totiž chtěl, aby byly jeho oběti ležící po uřezání končetiny bezvládně na zemi informované o všem, co se jim děje! Jeden z jeho kompliců však poblíž jedné z obětí zapomněl klíče od karavanu. Ta utekla, vše nahlásila úřadům a Davida Parkera tak dostihla skutečná spravedlnost. Podle policie má však na svědomí smrt až 60 lidí!

Alfredo Balli: předloha Hannibala Lectera

Bude to možná šokující, většina psychopatů a sériových vrahů ale ve skutečnosti nejsou aristokratičtí kliďasové. Hannibal je v tomto spíše výjimkou z pravidla – ukazuje se totiž, že zabíjet lidi nesvědčí sociálnímu životu, což z většiny nýmandů bez kontaktů dělá spíše zástupce střední a nižší třídy. Minimálně jeden muž, dokonce doktor, však jako Hannibal skutečně žil. A posloužil Thomasu Harrisovi jako předloha jeho slavného "hrdiny".

Harris jej potkal v Mexiku, kde ve vězení narazil na jistého něžného, milého Dr. Salazara, který byl svými spoluvězni oblíben pro vybrané manýry. Salazar byl ale ve skutečnosti Alfredo Balli, bývalý chirurg odsouzený za vraždu a zohavení svého přítele. Podezříván byl i z dalšíxh – neprokázaných – bestiálních vražd. Ironií osudu se Balli ve vězení živil de facto jako vězeňský doktor. Což je popravdě ještě zajímavější zvrat, než jaký Harris vetknul do svých románů.

Sestřička Genene Jones jako skutečná Annie Wilkes

Thriller Misery nechce zemřít patří mezi absolutní základní kameny žánru. Zatímco v řadě jiných filmů totiž vraždí neexistující monstra, bývalá zdravotní sestřička Annie toliko zachrání slavného spisovatele z autonehody… a uvězní ho u sebe doma. Nebožák, neschopný pohybu a nacházející se daleko od civilizace, je tu nucen s ní hrát zrůdnou hru na manželství. Je to tak mrazivé, jako i autentické.

Hlavním zvratem v Misery nechce zemřít je přitom zjištění, že Annie byla během svého dřívějšího povolání podezřelá z vraždy novorozenců, což do té doby doslova komorní story povýšilo na skutečně odpudivou historku. A právě tento element je nápadně podobný skutečné zdravotnici Genene Jonesové. Ta byla usvědčena z otrávení a vraždy až 46 dětí (!) a mohla na triku mít ještě mnohem více obětí, kdyby u daleko více “pacientů” nakonec “heroicky” nepřispěchala na pomoc. Jonesová byla sice původně odsouzená na 99 let, kvůli úpravě texaských (a zase ten jih!) zákonů však bude propuštěna již příští rok. Všichni slavní spisovatelé, kteří pojedou poblíž jejího domu, by si proto měli dát pořádného majzla.

Pan Holmes a jeho vražedný hotel

S vražděním v uzavřeném prostoru pracuje poslední hotelová řada American Horror Story anebo třeba francouzské Delikatesy. Je to totiž řádně hrůzostrašné – někam přijdete v domnění, že jste host, ale ve skutečnosti skončíte jako předkrm. A kvůli privátní nátuře místa se to nikdo nikdy nedozví…

Jakkoliv vám po tomto zjištění přejeme veselé noční můry, i tento případ má své skutečné základy. Nevděčíme za ně nikomu menšímu než dr. H. H. Holmesovi, který na konci 19. století provozoval v Chicagu hotel se stovkami návštěvníků. Co však zřejmě nedal do reklamy, byla série tajných chodeb a pastí, které na mnohé z nich narafičil! Uvnitř stěn hotelu se tak doslova ztráceli hosté. Holmes se později doznal k 27 vraždám, z nichž však bylo jenom 9 potvrzeno vyšetřovateli. Odhaduje se přitom, že v jeho ďábelském hotelu mohlo najít smrt až 200 lidí.

Žraločí invaze, jistou optikou skoro film podle skutečných událostí, na COOLu začíná už v pátek ve 22.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný