3. září 2021 20:00

6 důvodů, proč musíte vidět marvelovku Shang-Chi. Marvel konečně zodpověděl otázky (nejen) z Iron Mana

Nový komiksový hrdina, který ovládá kung-fu, je konečně v kinech a vy byste ho rozhodně neměli minout. Kromě představení nových světů, postav a příšer vás totiž čeká i uzavření linie započaté již prvním Iron Manem.

Marvel konečně pořádně odzátkovává čtvrtou fázi svého filmového vesmíru a po sólové štaci Black Widow nyní představuje nového budoucího člena Avengers, mistra bojových umění Shang-Chiho. A ačkoli by se mohlo zdát, že vás origin u nás nepříliš známého bijce z kreslených sešitů nemusí zajímat, opak je pravdou. Sepsali jsme hned 6 dobrých důvodů, proč byste velkolepé novince s podtitulem Legenda o deseti prstenech rozhodně měli věnovat pozornost.

1) Nové postavy, které vezmou za srdce

Najít v panteonu Marvelu nesympatického protagonistu je prakticky nemožné a ani Shang-Chi není výjimkou. Simu Liu v hlavní roli sice nemá charisma největších hvězd typu Roberta Downeyho Jr. nebo Chrise Hemswortha, ale zbytku kolektivu se vyrovná naprosto v pohodě a ještě se u toho stihne dloubat v nose. Velkým trumfem je skutečnost, že je jeho Shang-Chi dobře napsanou postavou, která musí konečně přestat utíkat před minulosti, postavit se vnitřním démonům a akceptovat svou roli ve světě. Film ale nezapomíná ani na vedlejší postavy. Jak Shang-Chiho sestra Xu Xualing (Meng’er Zhang), tak kámoška Katy (Awkwafina) představují silné a sebevědomé hrdinky, které se nebojí velkých slov i činů. Xu Xualing navíc dokáže nakopávat pozadí stejně dobře jako její bratr, takže rozhodně nehraje druhé housle.

2) Komplexní padouch, kterého chápete

Už když byl do hlavní záporné role obsazen ostřílený hongkongský harcovník Tony Leung, bylo jasné, že jeho Wenwu, vůdce organizace Deset prstenů, nebude jen řadových padouchem, který zatouží po ovládnutí celého světa, protože zrovna nemá nic jiného na práci. Marvel v případě Wenwu přichází s dojemnou linií o vyrovnávání se se ztrátou bližního a dává obávanému záporákovi máchajícímu deseti kouzelnými prsteny (respektive náramky) uvěřitelnou motivaci, se kterou není problém se ztotožnit. Ač není těžké se Wenwuových činů bát, budete s ním zároveň i soucítit, neboť ho Leungovo precizní herectví dokáže prodat jako oběť osobní tragédie. Wenwu se spolu s Thanosem a Lokim řadí mezi nejzajímavější a nejkomplexnější antagonisty, které Marvel zatím na filmové plátno otisknul.

3) Famózní kung-fu akce

Představitel Shang-Chiho, Simu Liu, rozhodně není žádné ořezávátko. Ačkoli má tenhle herec sympatický a trochu nevinný kukuč, dokáže se kolem sebe pořádně ohánět. Ostatně má zkušenost z Taekwonda či Wing Chunu a nemá problém ani s kaskadérskými kousky, které rád provádí osobně. Pro kung-fu ovládajícího Shang-Chiho se jedná o skvělý základ, který ve filmu podtrhuje i fantastická kamerová práce Billa Popea (Alita: Bojový anděl, Scott Pilgrim proti zbytku světa), který se nebojí delších kamerových jízd a nechává vyniknout nadprůměrnou choreografii soubojů. Čekají vás gymnastické prostocviky jako od Jackieho Chana, ale dojde i na trochu wuxia kouzel à la Tygr a drak. Vizuálním skvostem je pak precizní variace na ikonickou jednozáběrovku z kultovního Oldboye.

4) Nečekaně epická fantasy

Nejnovější trailery a TV spoty, které můžete nalézt na YouTube, už se sice moc zkrátka nedrží a film již neprodávají jen přes přízemněji podané akční sekvence ve stylu staré hongkongské školy, Marvel vám ale rozhodně dlouho zamlčoval, že dobrá polovina prvního Shang-Chiho dobrodružství je regulérní epickou fantasy, ve které jde mimo osudu jedné rodiny i o záchranu naší reality. Připravte se na roztodivné tvory v podobě bezhlavých okřídlených psů, přerostlé asijské kočky, mnohoocasé lišky, a dokonce i ikonické draky. Mnoho z nich si to navíc rozdává i v závěrečné bitvě a je rozhodně na co koukat. Tuhle část Marvelu jsme opravdu ještě neviděli a je radost na ni pohledět. I když speciální efekty často nejsou úplně perfektní.

5) Uzavření linky z prvního Iron Mana

Osoba arcilotra Mandarina byla pro Marvel dlouho horkým bramborem či snad těžko rozlousknutelným ořechem. Původní komiksy totiž asijského padoucha značně stereotypizují a filmový svět Marvelu se ho několikrát pokoušel pozměnit, aby pasoval do moderní doby, která je na obdobné zacházení s mimoamerickými kulturami alergická. V prvním Iron Manovi byla Mandarinova padoušská organizace Deset prstenů představena jako afghánská buňka ve stylu skutečného Tálibánu. Iron Man 3 pak přišel s podvratnou verzí, kdy je Mandarin jen fiktivní figurkou v podobě najatého herce a později zneuctěného vědce, který se touží pomstít Tonymu Starkovi.

Shang-Chi tuhle linku definitivně uzavírá, když padouch Wenwu celou Mandarinovu dosavadní anabázi v rámci Marvel Cinematic Universe jednoduše shrne a svým způsobem shodí ze stolu. Že se ale Marvel za dosavadní zacházení s Mandarinem nestydí, dokazuje výrazná účast Trevora Slateryho, zmíněného falešného Mandarina z Iron Mana 3, který má rozhodně větší roli, než se očekávalo. Ben Kingsley si navíc tohoto přihlouplého divadelního tajtrlíka z Liverpoolu opět enormně užívá, a dokonce dostává i rozkošného zvířecího kamaráda.

6) První film, který opravdu startuje 4. fázi MCU!

Ačkoli jsme se po velkolepé rubanici o polovinu galaxie v Avengers: Endgame dočkali i druhého Spider-Mana, Black Widow a také hned tří seriálů, žádná z těchto kapitol marvelovské ságy nebyla tak zásadní jako právě Shang-Chi. Odhaluje to kupodivu dlouhá potitulková scéna, ve které se dozvíme, že legendárních deset prstenů není jen hezká ozdoba na předloktí, která kolem sebe dokáže metat silová pole a odpalovat nepřátele desítky metrů daleko. Potitulkovka sice jen naznačuje, kam další kroky Marvelu povedou, jedno je však jasné, šikmooký hrdina bude hrát v dalších kapitolách komiksové ságy zatraceně výraznou roli. A jak naznačuje i druhá potitulková scéna, Shang-Chiho sestra Xu Xualing a organizace Deset prstenů také ještě neřekla poslední slovo.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický