20. ledna 2023 21:45

6 perfektních filmů, jak je vybral Quentin Tarantino. Viděli jste všechny jeho tipy?

Jen zlomek filmů se dá považovat za dokonalé. Quentin Tarantino takových označil šest. Které to jsou?

Quentin Tarantino se řadí mezi největší režisérské ikony, ale pověstný je taky jako fanatický cinefil, který je schopen trávit celé dny intenzivním sledováním a studováním filmů, ať už jde o historické klasiky, nebo různé žánrové libůstky, béčka a speciality ze všech koutů planety.

Není divu, že když nedávno navštívil talk show Jimmyho Kimmela, zeptal se ho moderátor na to, které filmy považuje za dokonalé. Ve své nové knize Cinema Speculation totiž Tarantino za takový označil horor Texaský masakr motorovou pilou z roku 1974: „Pro mě je tento film jedním z mála perfektních děl, které kdy byly vytvořeny.“

Na otázku však vyjmenoval ještě pět dalších děl a podotknul: „Moc jich není, což dokazuje, že film je skutečně náročný druh umění. Co je perfektní film, samozřejmě záleží na osobním vkusu a estetice, ale i když je budeme brát v potaz, tak perfektní film dokáže svým způsobem překonat hranice vkusu a estetiky. Nemusí jít o váš šálek čaje, ale těžko o něm můžete říct něco špatného.“ A které filmy to podle Tarantina jsou?

Vymítač ďábla (1973)

Hororová klasika, jejíž každá složka inspirovala a stále inspiruje generace následovníků – kamera, střih, zvuk, hudba, herecké výkony a dialogy jen zesilují účinnost jednoduchého, ale skvěle vystavěného příběhu.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Nejvíce tarantinovský film žebříčku. Nízký rozpočet a omezené možnosti přetavil režisér Tobe Hooper v pekelně vygradovanou, šokujícím způsobem přímočarou, syrovou a naléhavou vyvražďovačku, která je vlastně studií hrůzy i zátěžovým testem samotného diváka.

Mladý Frankenstein (1974)

Trochu pocta, trochu parodie klasického Frankensteina z roku 1931. Filmařsky nejvíce propracovaný film komediálního matadora Mela Brookse (Spaceballs, Němý film, Drákuloviny), který je ve svých šestadevadesáti letech stále aktivní, i když už hlavně jako dabér.

Čelisti (1975)

Tarantino průlomový film Stevena Spielberga velebil už mnohokrát v minulosti. „Nic, co přišlo před Čelistmi, se tomu filmu ani nepřiblížilo. Bylo to proto, že poprvé nebyl u kormidla Richard Fleischer, Jack Smight nebo Michael Anderson, kteří jen plnili zadání studia. Byla to práce přirozeného génia, který si vysnil přesně tenhle druh filmu a klidně by se zabil, jen aby do puntíku naplnil vizi, kterou měl ve své hlavě,“ řekl dříve slavný režisér.

Annie Hallová (1977)

Mnozí ji považují za nepřekonaný vrchol romantického žánru. Woody Allen natočil chytrou a nepodbízivou kroniku jednoho vztahu, která funguje jako studnice vtipně zaobalených životních pravd o tom, proč jsou vztahy tak těžké, ale přesto po nich nikdy nepřestaneme toužit.

Návrat do budoucnosti (1985)

Oddechová a k dokonalosti dotažená komedie o cestování v čase pomocí vytuněného DeLoreanu. Robert Zemeckis (režie a scénář) a Steven Spielberg (produkce) zde byli na vrcholu sil a představili dokonale vysoustružený hollywoodský produkt. Návrat do budoucnosti je esencí osmdesátek, jejichž podobu významným způsobem utvářel.

Zdroj: Geek Tyrant

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný