Pán prstenů vs. Hobit: Seřadili jsme filmy ze Středozemě od nejlepšího po nejhorší!
Ultimátní žebříček Jacksonových klasik.
Nedělní večer na COOLu bude patřit králi monster King Kongovi! Víc než tři hodiny trvající opus režiséra Petera Jacksona startuje ve 20.00 a o kvality rozhodně bude postaráno. Režiséra totiž jistě moc dobře znáte z jeho adaptace Tolkienových fantasy románů Pán prstenů i Hobit. Že však máte na šestero filmů ze Středozemě různý názor? Rozebrali jsme pro vás, které z nich stojí na vrcholu potravního řetězce, které vespod, a proč tomu tak vlastně je!
6) Hobit: Šmakova dračí poušť
O nejslabším filmu série Hobit snad ani nemůže být pochyb. Šmakův prostřední díl se do historie zapsal především jako ten nejnatahovanější biják pod sluncem ještě před padnutím první klapky – to když se Peter Jackson nešťastně rozhodl, že z původních dvou filmů chce udělat rovnou celou trilogii. Ačkoliv všechny ujišťoval, že materiálu má dost, ve finále se nelze nepodivit celkové rozplizlosti epizodického zážitku, který nezachrání ani Benedict Cumberbatch jako titulní dráček.
hobbit2 Zdroj: New Line Cinema
5) Hobit: Bitva pěti armád
Těsně před ním se mrcasí třetí film hobití trilogie. I když se tu režie snaží zachránit, co se dá, a dojem oproti Šmakovi notně zlepšuje i završení celé story a propojení s Pánem prstenů, po neštěstích druhého filmu by důstojné finále nevykouzlil ani Houdini. Bitva pěti armád kolem sebe dští efekty a síru na všechny strany, všeobecná překombinovanost myriád triků a snaha překonat (v jádru mnohem epičtějšího) Pána prstenů nakonec celému filmu láme vaz. Nedívá se na to tak špatně – ale lepší dojmy se vypaří nejpozději u třetího jména titulků.
hobbit3 Zdroj: New Line Cinema
4) Hobit: Neočekávaná cesta
Pochybná bramborová medaile patří prvnímu snímku hobití trilogie. Čím se vyšoupl až na tuto pozici? Vždyť pro něj platí nemlich všechna negativa jako u Bitvy pěti armád a Šmaka! Neočekávaná cesta však čerpá mladický elán z prosté skutečnosti, že se teprve seznamujeme se všemi postavami a zápletkou. Epizodický charakter a táhlost ještě ničemu nevadí – divák si totiž pořád může říkat, že se mu pozornost nakonec v posledním aktu vyplatí! Dnes jsme už o dost moudřejší, naivita počátku příběhu – jak Bilbova, tak i v rámci téhle trilogie – však přesto stále funguje, jak má. Pojďme se ale raději přesunout k filmům, které Jacksonovi udělaly rozhodně lepší pověst.
hobbit1-new line cinema Zdroj: New Line Cinema
3) Pán prstenů: Návrat krále
Bronz patří trojce Pána prstenů, v níž dojde na definitivní porážku Saurona a smutný epilog, jehož stopáž nemá konce. Nechápejte nás špatně – Návrat krále má dle statistik uživatelů webu IMDb o prsa nejlepší hodnocení z celé téhle trilogie! Zakončuje důstojně, epicky i smysluplně celou ságu a na konci nelze neuronit symbolickou slzu. Nevyhýbá se mu ale typický syndrom třetích dílů trilogií, v nichž se zkrátka celá zápletka chýlí ke konci. Pokud film zrovna netočí mistr rozuzlování překomplikovaných konspirací – což Jackson není – poslední kapitola obvykle postrádá komplexnější překvapení a pointu a jen dopovídá všechno, co musí být dopovězeno.
lotr3 Zdroj: New Line Cinema
2) Pán prstenů: Dvě věže
Stejně jako u trilogií běžně platí, že třetí díl je z vyprávěcích důvodů nejpředpokládatelnější, zrovna tak lze vypíchnout, že má prostřední epizoda skoro vždy největší koule! Ve Dvou věžích se tato teze beze zbytku potvrzuje. Příběh ustojí i rozdělení Společenstva, ale také masakrální bitvu, v níž se válka obrátí na druhou stranu. Skoro 40 minut trvající řež o Helmův žleb vešla do historie jako nejlepší bitva na hodně dlouhou dobu. De facto zřejmě dodnes. Pokud jste navíc nikdy nečetli knihy, byly pro vás Dvě věže fenomenálním zážitkem, v němž se komorní příběh prvního filmu přerodil v cosi mnohem monumentálnějšího...
lotr2 Zdroj: New Line Cinema
1) Pán prstenů: Společenstvo prstenu
Vítězem ale nemůže být nikdo jiný – tak jako ve Společenstvu prstenů nám všem totiž nikdy Jackson nesrazil čelisti. A opět se ukazuje, že za to mohl především počátek zápletky. Pan režisér nemusel dlouze rozmotávat dějové veletoče ani vymýšlet zcela nové příběhy, ale mohl si prostě s gustem rozkreslit zajímavou premisu, poutavý svět, a představit (anebo zabít!) sympatické hrdiny. Společenstvo prstenu dodnes patří mezi nejlepší filmové trojhodinovky, jaké kdy vznikly. A to mu navzdory kontroverznímu Hobitovi už nikdy nikdo nevezme.
Společenstvo prstenu all Zdroj: New Line Cinema
Jacksonův King Kong se naštěstí žádných pokračování nedočkal. Jeho neredukovanou kvalitu si tak můžete dopřát na Prima COOL v neděli ve 20.00.