Od Scotta Pilgrima k Počátku: 5 filmů, které obrovsky těží z videoher
...a přitom nejde o adaptace!
Mysleli jste si, že mezi hrami a filmy tkví velká propast? Chyba lávky! Snímek Gamer s Gerartem Butlerem vám v sobotu na COOLu ukáže, že videoherní estetika nachází popularitu u nejednoho režiséra! I pokud budeme ignorovat adaptace her do filmové podoby, tak se stále víc ukazuje, že se filmy u her inspirují skutečně lvím podílem.
Act of Valor
Herní element: Pohled první osoby
Čtyři roky starý vojenský masomlejn Act of Valor je to nejbližší k filmové verzi střílečkové série Call of Duty či kterékoliv jiné FPS. Nejen pro zápletku o komandu, které zastavuje naprosto šílený plán ruského (!) islamistického (!!) teroristy či adoraci vojáků, ale i pro častý pohled na přestřelky z perspektivy pušky samotné. Act of Valor samozřejmě není jediný film, který využívá perspektivy první osoby - další podobné příklady najdeme v novém Spideym, Districtu 9 či Elysiu (nemluvě o letošním bijáku Hardcore Henry). Je však dokonalým amalgámem hned několika herních prvků v jediném balení.
act of valor relativity
Zastav a nepřežiješ
Herní element: sandboxová mapa
Nemlich každý film, pokud se zrovna neodehrává v protiatomovém krytu po jaderné přestřelce, se může vydat do širého světa plného bezbřehých možností. Ale jenom málokterý film (tak jako akční ujetina Zastav a nepřežiješ s Jasonem Stathamem) působí dojmem libovolné playthrough hry jako Grand Theft Auto nebo Saint’s Row. Stathamův hrdina je totiž nakažen jedem, jež může zpomalit jenom adrenalinem, a tak je donucen činit na veřejnosti jeden hulvátštější akt vedle druhého. Nejenže nemá sebemenší pud sebezáchovy, ale ani kapku studu - pokud by se doslova zastavil, nepřežil by. A zeptejte se sami sebe - není snad série těch nejďábelštějších nápadů způsob, jakým sandboxové open-world hry hraje většina z nás?
Zastav a nepřežiješ Zdroj: Lionsgate
Scott Pilgrim proti zbytku světa
Herní element: Více životů
Ačkoliv je slavný Scott Pilgrim adaptací komiksu, prakticky celá jeho estetika doslova čpí herními prvky. Od mortalkombatovské série bossů, bejvalých a bejvalek své milované, které musí Scott porazit, až po finální zvrat, kdy Scott sice prohraje… ale díky tomu, že o chvíli předtím sebral náhradní život, dostane ještě jednu šanci k vítězství. Díky tomu, že se story nebere ani zbla vážně, to celé funguje způsobem, který působí jako vtipné let’s play docela svérázné bojovky, tentokrát však sledované na velkém plátně!
scott pilgrim universal Zdroj: universal
Válečné hry
Herní element: Jsem tam a dělám důležitý věci
Videohry vstoupily do popkulturního povědomí během 80. let, a už tehdy se lví mírou podepsaly na dobových filmech. Jedním z příkladů může být Tron, dalším Poslední hvězdný bojovník, ale nejznámějším titulem z tohoto ranku jsou Válečné hry. Hacker s tváří mladého Matthewa Brodericka tu nahackuje NORAD a rozjede s jeho umělou inteligencí strategickou seanci, domnívajíc se, že jde jenom o obyčejnou videohru. Netuší však, že počítač letectva vše bere za skutečnou simulaci a burcuje vojáky do nebezpečné činnosti. Jasně, celé je to triviální - snad žádný jiný film však lépe nevystihuje pocit každého hráče, že nesedí před monitorem a nekouká na barevné postavičky, ale že jeho činy mají fakticky silnou váhu…
wargames united artists Zdroj: United Artists
Počátek
Herní element: level design, zkušenosti, subjektivní plynutí času, bullet-time
V době vydání Nolanova Počátku mu část kritiků přilepila nálepku nového Matrixu, zatímco jiní se rozplývali nad tím, že snímek funguje parádně jako metafora filmařiny - máme tu režiséra, akční hvězdu i návrháře kulis. Víte ale, jaká metafora na Počátek sedí ještě lépe? Videohry! Zatímco kulisák u filmu není zrovna profese, která už jen svým zvukem tahá fanoušky/fanynky do postele, level designéři her jsou docela jiná káva. Počátek je doslova vystavěn kolem několika specifických levelů, které se vrství jako Matrioška a jeden má vliv na ten další. K tomu je tu ono různé plynutí času v různých fázích filmů/levelů, jenž daleko lépe vystihuje jak náturu hlavních některých her (Max Payne), tak i speciální schopnost každého pařana ztratit před monitorem půl dne, aniž by si uvědomil, že uplynulo víc jak 20 subjektivních minut!
incept warner bros. pictures Zdroj: Warner Bros. Pictures
Gamer se na COOLu načte již v sobotu ve 22.05!