Od Mužů v černém k Toy Story: 4 komedie, které by v reálu byly noční můrou
Muži v černém 2 - upoutávka
Smích skrze vyděšené slzy.
V sobotu ve 22.10 si na Prima MAX dáme Muže v černém 2. Tahle veselá, rozverná komedie říznutá kapkou sci-fi a akce platí za oblíbeného zabijáka času mnoha diváků. Když se však zamyslíte nad místním světem, jde z toho vlastně spíše hrůza než smích! Muži v černém v tom nejsou sami – komedií, jejichž námět by spíše pasoval do hororu, je hned několik.
Muži v černém
Hned na úvod se zbavme slona v místnosti. Muži v černém jsou sice burleskní komedií, představa, že žijete v jejich světě, je však nejrychlejší cestou ke špagátu. I když totiž planeta vypadá zcela normálně, ve skutečnosti je všechno pouze habaďůrou a normálnost je Potěmkinovou vesnicí, za níž se skrývají tuny agresivních mimozemšťanů hrozících den co den zničit planetu.
Jasně, podobně je na tom celá řada fiktivních (doufáme) světů, včetně Hvězdné brány nebo Akt X. To ale neznamená, že rovněž nejsou děsivé! Muži v černém však drží prim pro svá technologická udělátka. Především mobilní gumovač paměti je zařízení, které by v každém jiném filmu bylo vykresleno jako nástroj absolutního teroru a pumpovač paranoii postav. To, že jde v Mužích v černém vlasně o komický nástroj, je docela šokující.
columbia pictures Zdroj: Columbia Pictures
Podivná věda
Ačkoliv se americká komedie Podivná věda v Česku příliš neuchytila, ve skutečnosti jde o jednu z nejlepších teenagerských taškařic vůbec! Namísto hektolitrů tělesných tekutin jde totiž v zásadě o nevinné převyprávění Frankensteina – namísto sešitého monstra tu však dva geeci v 80. letech vytvoří dokonalou ženskou bytost, doslova amalgám těch nejvíce sexy reklam a superinteligentních krasavic.
Vytvořená super femme fatale Lisa s uhrančivou tváří Kelly Le Brock jim pomůže dospět a získat jiná milovaná děvčata, nás by však spíše mělo zajímat... jak si proboha dvojice nerdů může na počítači vytvořit vlastní inteligentní bytost!? Dějí se ve světě Podivné vědy obdobné seance na běžné úrovni? Kolik podobných Lízinek už vzniklo a je nedobrovolně uvězněno ve sklepeních úchylů či uranových dolech totalitních režimů? Čím více nad Podivnou vědou přemýšlíte, tím více je z toho smutno...
universal pictures Zdroj: Universal pictures
Falešná hra s králíkem Rogerem
Obdobná témata nabízí i klasika Falešná hra s králíkem Rogerem vyprávějící o tom, jak kreslený králík Roger spolu s Bobem Hoskinsem zachrání městečko Toontown před vražedným komplotem. Kříženec hraného a animovaného filmu sice působí dětinsky, ve skutečnosti však přišel své tvůrce Zemeckise a Spielberga na pěkných pár šedin při kreativní aplikaci triků. Navíc jde o působivou variaci noirové kriminálky… a především filozoficky tíživé dílo!
Jak je totiž v pozdní fázi zápletky odhaleno, za vším stojí protřelá animovaná koketa Jessica, vysvětlující své motivy nesmrtelnou hláškou "Já nejsem špatná – jenom mě takhle nakreslili." V Toontownu totiž pořád platí zákony autorství: když někoho nakreslíte jako svini, obživne tu jako svině. Predeterminismus zdejších charakterů ale – na rozdíl od lidí – není dán náhodnou genetikou či výchovou, nýbrž čistě záměrem kreslíře. Nejenže Jessica tak vlastně nemůže za své zločiny, ale její charakter je daný zvůlí autora!
Z hlediska svobody vůle jde o děsivé pomyšlení. Navíc, přátelé, vzniknout skutečný Toontown v realitě, do týdne by půlku jeho obyvatel tvořily zabijácké mašiny kreslené pro armádu a raději nebudeme zmiňovat, jaká nejstarší řemesla by se praktikovala v půlce druhé.
buena vista pictures Zdroj: Buena Vista Pictures
Toy Story
Jak se ale říká, to nejhorší si dáme na konec. Premisa Toy Story o živých hračkách si sice pohrává s tím, co v dětství chtěl asi každý z nás, zároveň však film vyděsí všechny dospěláky, kteří se nad ním zamyslí. Dokonce i tvůrci z Pixaru občas přiznali, že jejich dílko je poněkud neklidného charakteru – už v prvním filmu skrze dům Sida, kde hračky žijí v de facto koncentračním táboře, ale rovněž ve filmu třetím, kde antiutopie dosahuje svého maxima.
Niterně zneklidňující je však už skutečnost, že každá hračka musí projít procitnutím a uvědomit si, že není galaktickým hrdinou nebo drsným kovbojem, nýbrž jenom ocucávaným kusem plastu, který musí zahodit své touhy i vůli pokaždé, když kolem projde dítě. Miliony podobných vnímajících otroků přitom rok co rok vznikají v továrnách po celém světě, jen aby zahozené hračky nakonec končily na smetištích či v kamnech. Lidstvo tak v Toy Story nejenže vyrábí a zotročuje jiné vnímavé bytosti, ale zároveň páchá jejich genocidu – a přitom si to první ani to druhé vůbec neuvědomuje!
pixar Zdroj: Pixar
Přejeme veselé sny! Muži v černém 2 vyrážejí do svého dystopického světa již v sobotu ve 22.10 na Prima MAX!