4. března 2016 14:34

Od Kick-Ass ke Smrtonosné pasti: 5 nejzábavnějších akčních komedií všech dob

A-Team: Poslední mise - upoutávka

Plán Bé je pro ně sprosté slovo.

Hannibal, Hezoun, B.A. a Murdock se na vás už třesou! V neděli večer Prima COOL uvede komediální akční biják A-Team (2010) na motivy stejnojmenného pradávného seriálu. Zapněte jej od 20.00 a přesvědčte se, že komedie a střelný prach k sobě mají nebezpečně blízko! Ostatně, vtipné vazolamy se osvědčily nejen v případě A-Teamu, ale i řady dalších filmů.

A-Team

Povedený remake starého seroše z dílny Joa Carnahana dokázal zachytit všechny klíčové esence předlohy - vrchovatou ujetost plánů titulního komanda, barvivost charakterů postav i přepálené akční sekvence, které by si s realitou nespletl ani průměrně oraušovaný hipík v průběhu Woodstocků. Zkrátka, skvěle se na to dívá, a ještě lépe se u toho vzpomíná na dávné časy, kdy se u A-Teamu dala trávit půlka odpoledne po příchodu ze školy...

Policajt z Beverly Hills

Dnes má sice Eddie Murphy pověst “vraha, který zabil kdysi slavnou, talentovanou černošskou celebritu a potají převzal její jméno a identitu”, na vrcholu slávy v 80. letech ale “původní” Murphy platil za docela jiné kafe. Nakonec, byl to právě on sám, kdo ve filmu 48 hodin spolu s Nickem Noltem vynalezl filmovou podobu buddy komedie, v níž dostane párek nesourodých poldů přidělen drsný případ, který je nakonec nepravděpodobně dá dohromady. Není proto divu, že Murphy vzorec recykloval jen dva roky na to v krutě fajnovém Policajtovi z Beverly Hills, a tentokrát ukočíroval celý film jen na své persóně.

Kick-Ass

K vtipným poldům se ještě vrátíme, uděláme si ale malou odbočku mezi vtipné superhrdiny. Pokud nejste Nolan nebo Snyder, špetka humoru je dobrou přísadou každého superhrdinského filmu, ale jenom Kick-Ass od Matthewa Vaughna zvládl na nadsázce, ironii a černém humoru postavit celý svůj úspěch. Film o partičce superhrdinů sice cáká krví všude okolo, je to ale neskrývaná radost z ukazování jednoho průseru za druhým, což z Kick-Ass činí větší než malou porci srandy.

Jednotka příliš rychlého nasazení

Chvíli jsme zvažovali umístit do seznamu klasické Mizery, avšak Jednotka příliš rychlého nasazení přináší nemlich stejné grády, kus obdobné story a k tomu navíc větší palbu vtipů! Jako bonus v ní navíc vystupují Britové, což vždy rádi oceníme. Kvalitám se však nelze divit, za filmem ostatně stojí osvědčené trio Edgar Wright, Simon Pegg a Nick Frost, které předtím doručilo neméně povedenou zombie parodii Soumrak mrtvých. V “Jednotce” si pánové vzali na paškál právě policejní "buddy filmy", v suchém britském humoru však výsledek záměrně působil notně trapněji než tomu bylo v americké provenienci.

Smrtonosná past

Občas ovšem nemusí v akčním filmu frčet vtipy jenom po ose dvou parťáků, nýbrž i mezi klaďasem a záporákem! Právě tak se děje ve Smrtonosné pasti s Brucem Willisem a Alanem Rickmanem, kteří 90% filmu utáhnou jenom na vzájemné uštěpačné komunikaci po vysílačce. Lecčemus napomáhá lehká režie, která si tropí šoufky úplně ze všeho od terorismu, přes FBI až po média. A soundtrack remixující Beethovenovu Ódu na radost - pouštěnou do přestřelek - tomu jen nasazuje korunu.

Jenom máloco prostě funguje tak dobře jako hlášky deklamované do rytmu kulometu! A-Team vám vyloudí úsměv na tváří už v neděli večer od 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný