7 nejlepších válečných filmů z 80. let: Viděli jste je všechny?
Přehlídka nejpovedenějších válečných bijáků, které sice šly do kin v 80. letech, ale mají váhu dodnes.
Ve čtvrtek večer na COOL dorazí slavný válečný film Tajemná záře nad Pacifikem. Supermoderní letadlová loď z 80. let je tu červí dírou přenesena do prosince 1941 – těsně před okamžik japonského útoku na Pearl Harbor! Jaké výzvy to s sebou nese, se přesvědčte sami – Tajemná záře nad Pacifikem ale rozhodně přináší také neopakovatelný étos válečných filmů z osmdesátek. Které z nich byly nejlepší?
07) Olověná vesta
V první řadě platí, že se v této dekadentní dekádě vyrojila plejáda filmařů, kteří si vzali na paškál neslavný vietnamský konflikt. Někteří režiséři se pokusili výsledek války „rebootovat“, jiní se zase filmem vypsali z vlastních traumat. Mezi těmito snahami je Kubrickova Ocelová cesta kdesi napůl, minimálně za svou první polovinu ve výcvikovém táboře si však dodnes zaslouží své místo na piedestalu.
Olověná vesta Zdroj: Warner Bros.
06) Rambo II
Osmdesátky byly také ve své první půlce obdobím vyhrocených vztahů Západu a Východu, a vznikla tak i zcela bombastická filmová propaganda! Zmínit bychom v tomto ohledu mohli Top Gun, ten však je „válečný“ jen s přivřením obou očí. Další na řadě je proto makabrózní Rambo II, který vytyčil styl mnoha akčních filmů tohoto desetiletí.
Rambo II Zdroj: TriStar Pictures
05) Dobré ráno, Vietname
Válečný film vs. akční film jsou ale dva kruhy, které se mohou, leč nemusejí protínat. Dobré ráno, Vietname to připomíná skrze pohled do týla, v němž se Robin Williams snaží pozvednout morálku skrze své atypické rádiové pořady. Na tomto bijáku je unikátní, že nejde o čistokrevnou satiru, ale ani o klasické drama. Robin Williams vytvořil zvláštního kočkopsa mezi oběma polohami, který má dodnes moudra na rozdávání.
Dobré ráno, Vietname Zdroj: Buena Vista Pictures
04) Říše slunce
Z podobného ranku je také Spielbergova pozapomenutá Říše slunce, která si vylosovala hned několik netradičních karet. Sledujeme tu válku optikou malého děcka (šílený Christian Bale, který kvůli roli omládl o 40 let!), toho času navíc na japonské frontě v Asii. A vznikla z toho temná pohádka, která má dodnes koule přímo z wolframu.
Christian Bale ve snímku Říše slunce (ilustrační foto) Zdroj: Warner Bros.
03) Jdi a dívej se
Dětskou optiku nabízí i sovětský biják Jdi a dívej se z druhé světové speciální operace. Jeho ústřední běloruský Fljora však už není civilista chycený ve spárech konfliktu podobně jako Christian v Říši slunce – namísto toho se snaží zapojit přímo do bojů jako partyzán! Výsledkem toho je 142 minut plných utrpení, potu, krve a slz, které by teoreticky měly každého diváka vyléčit z válečných choutek. Teoreticky!
Jdu a dívej se
02) Ponorka
Nejen Sověti byli kádři na válečné bijáky – svůj unikátní náhled nabídli také Němci, kteří se tématu války posledních pár dekád z jakéhosi důvodu spíše vyhýbali. Ponorka je výjimkou z pravidla, která ale slouží k dílčímu vyrovnání se Němců s jejich válečnými léty. Příběh německého u-boatu na lovecké stezce ovšem ukazuje, že na obou stranách druhé světové byl chleba o dvou tvrdých, červy prolezlých kůrkách…
Ponorka Zdroj: Columbia Pictures
01) Četa
Začali jsme Vietnamem, tak jím také skončíme. Oliver Stone skrze svou Četu na víc jak dekádu dopředu vytyčil, jak má vypadat ten „pravý“ pěchotní film – a jen tak mimochodem tím ovlivnil podobu válečných bijáků prakticky až do Černého jestřába Ridleyho Scotta. Upocený, horkem sálající příběh korupcí prolezlé jednotky, v níž si můžete přinejlepším vybrat to menší zlo, je dodnes jednou z nejlepších inspirací pro pořízení modré knížky…
Četa Zdroj: Orion Pictures
Tajemná záře nad Pacifikem začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.