11. září 2023 00:02

7 nejlepších válečných filmů z 80. let: Viděli jste je všechny?

Přehlídka nejpovedenějších válečných bijáků, které sice šly do kin v 80. letech, ale mají váhu dodnes.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí slavný válečný film Tajemná záře nad Pacifikem. Supermoderní letadlová loď z 80. let je tu červí dírou přenesena do prosince 1941 – těsně před okamžik japonského útoku na Pearl Harbor! Jaké výzvy to s sebou nese, se přesvědčte sami – Tajemná záře nad Pacifikem ale rozhodně přináší také neopakovatelný étos válečných filmů z osmdesátek. Které z nich byly nejlepší?

07) Olověná vesta

V první řadě platí, že se v této dekadentní dekádě vyrojila plejáda filmařů, kteří si vzali na paškál neslavný vietnamský konflikt. Někteří režiséři se pokusili výsledek války „rebootovat“, jiní se zase filmem vypsali z vlastních traumat. Mezi těmito snahami je Kubrickova Ocelová cesta kdesi napůl, minimálně za svou první polovinu ve výcvikovém táboře si však dodnes zaslouží své místo na piedestalu.

06) Rambo II

Osmdesátky byly také ve své první půlce obdobím vyhrocených vztahů Západu a Východu, a vznikla tak i zcela bombastická filmová propaganda! Zmínit bychom v tomto ohledu mohli Top Gun, ten však je „válečný“ jen s přivřením obou očí. Další na řadě je proto makabrózní Rambo II, který vytyčil styl mnoha akčních filmů tohoto desetiletí.

05) Dobré ráno, Vietname

Válečný film vs. akční film jsou ale dva kruhy, které se mohou, leč nemusejí protínat. Dobré ráno, Vietname to připomíná skrze pohled do týla, v němž se Robin Williams snaží pozvednout morálku skrze své atypické rádiové pořady. Na tomto bijáku je unikátní, že nejde o čistokrevnou satiru, ale ani o klasické drama. Robin Williams vytvořil zvláštního kočkopsa mezi oběma polohami, který má dodnes moudra na rozdávání.

04) Říše slunce

Z podobného ranku je také Spielbergova pozapomenutá Říše slunce, která si vylosovala hned několik netradičních karet. Sledujeme tu válku optikou malého děcka (šílený Christian Bale, který kvůli roli omládl o 40 let!), toho času navíc na japonské frontě v Asii. A vznikla z toho temná pohádka, která má dodnes koule přímo z wolframu.

03) Jdi a dívej se

Dětskou optiku nabízí i sovětský biják Jdi a dívej se z druhé světové speciální operace. Jeho ústřední běloruský Fljora však už není civilista chycený ve spárech konfliktu podobně jako Christian v Říši slunce – namísto toho se snaží zapojit přímo do bojů jako partyzán! Výsledkem toho je 142 minut plných utrpení, potu, krve a slz, které by teoreticky měly každého diváka vyléčit z válečných choutek. Teoreticky!

02) Ponorka

Nejen Sověti byli kádři na válečné bijáky – svůj unikátní náhled nabídli také Němci, kteří se tématu války posledních pár dekád z jakéhosi důvodu spíše vyhýbali. Ponorka je výjimkou z pravidla, která ale slouží k dílčímu vyrovnání se Němců s jejich válečnými léty. Příběh německého u-boatu na lovecké stezce ovšem ukazuje, že na obou stranách druhé světové byl chleba o dvou tvrdých, červy prolezlých kůrkách…

01) Četa

Začali jsme Vietnamem, tak jím také skončíme. Oliver Stone skrze svou Četu na víc jak dekádu dopředu vytyčil, jak má vypadat ten „pravý“ pěchotní film – a jen tak mimochodem tím ovlivnil podobu válečných bijáků prakticky až do Černého jestřába Ridleyho Scotta. Upocený, horkem sálající příběh korupcí prolezlé jednotky, v níž si můžete přinejlepším vybrat to menší zlo, je dodnes jednou z nejlepších inspirací pro pořízení modré knížky…

Tajemná záře nad Pacifikem začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný