6 nejlepších kung-fu filmů všech dob: Od Police Story k Ip Manovi
Základy moderní akce v parádních kung-fu filmech!
Legenda pokračuje – panda Po se v animáku Kung Fu Panda 2 vrací do akce už v sobotu večer. Čínskou pohodu našich hrdinů tentokrát naruší úděsný záporák, který chce mocnou zbraní přeorat Říši středu. Možná mu to však rozmluví šestero odvážných v čele s Poem! Více než se zápletkou si však tvůrci ze studia DreamWorks vyhráli s animací, dílem vycházející z celého žánru filmů o východním bojovém umění. Znáte jeho nejlepší filmové zástupce?
06) Kung-fu mela
I když žánr kung-fu filmů na první pohled působí jako ideální vábnička krutopřísné akce, v domovské Číně (potažmo dříve jen v Hong Kongu) má proklatě často i nádech komedie. Právě taková je i Kung-fu mela, v níž Stephen Chow jako prostý zlodějíček neúmyslně vyvolá masivní válku gangů v Šanghaji 40. let. Kung-fu mela solidně kombinuje oba žánry a nebojí se v duchu Jackieho Chana mnohdy překročit až do grotesky! Ačkoliv kombinace nesedne každému, už pro mnohé geniální choreografické kousky však Kung-fu mela rozhodně patří mezi to nejlepší, co moderní kung-fu filmy nabídly.
Kung-fu mela Zdroj: Columbia
05) 36 komnat Šaolinu
Faktem totiž je, že bojové umění většiny dnešních „martial arts“ bijáků sahá značně mimo kung-fu styl jako takový – už jen kvůli tomu, že si Evropan pod tímto pojmem představí hlavně drsárny prováděné čistě, ručně a stručně. Technicky vzato do žánru patří i snímky jako Tygr a drak, v nichž se sahá spíše po meči. Abychom se však drželi majoritní představy o žánru, musíme se častěji vydávat do minulosti – jako třeba do 36 komnat Šaolinu z roku 1978! Ty začínají jako tradiční příběh o pomstě, když je hlavní hrdina tyranskou vládou připraven o všechny blízké. Zbytek děje však sleduje jeho snahu vytrénovat se cestou přes 35 komnat mnišského chrámu do naprosté krutopřísnosti – jen aby se vydal do světa až na konci snímku. Choreografie totiž byla vždy tím, co v kung-fu filmech hrálo prim!
36 komnat Šaolinu Zdroj: Shaw Brothers Studios
04) Police Story
Kung-fu filmy jsou dílem (společně s prvními bondovkami) tím, co dalo vzniknout modernímu pojetí akčního filmu. Herci jako Steven Seagal nebo Chuck Norris začínali právě jako mistři asijských bojových umění, ačkoliv se později proslavili zejména jako borci, co dovedou střílet ze dvou kulometů najednou. Pro kung-fu v pozdější podobě akčního žánru se však stačí podívat na klasiku Jackieho Chana jménem Police Story, v níž náš ústřední borec zamlada očišťuje své jméno poté, co je neprávem obviněn z vraždy kolegy. Co by ovšem jiný natočil jako psychoteror, Jackie udělal jako rozvernou přehlídku neuvěřitelně odvážných kaskadérských kousků a svého nezdolného optimismu.
Police Story Zdroj: Golden Harvest
03) Legenda o opilém Mistrovi
Nemůžeme však nezmínit ještě jeden Jackieho biják, totiž další komedii, tentokrát o opilém mistrovi. Jestli starší příklady choreograficky náročných bitek nebyly už samy o sobě impresivní, Jackieho „opilecký“ souboj (opět masivně čerpající ze staré grotesky a fyzické komedie) umí rozhodně strhnout pozornost. Nic není totiž vtipnější než superobratný sympaťák, který přesvědčivě předvádí opilost, ale zároveň při tom všem stále umí fenomenálně rozdávat rány.
Legenda o opilém mistrovi Zdroj: Golden Harvest
02) Drak přichází
Kung-fu žánr by bez Bruce Leeho nejspíše neexistoval, alespoň ne v takové podobě, v jaké jej známe. Nadlidsky drsný hongkongský frajer sice na počátku 70. let tragicky a předčasně zemřel, jeho krátká kariéra však plápolala o to víc. Ikonický Bruce Lee tu možná z dnešního pohledu kmitá už poněkud méně ladně a vystajlovaně – ale to jen proto, že právě žánr, kterému vdechl život, došel o dekády později k preciznější profesionalizaci. Již v roce 1973 bylo jasné, co v kung-fu filmech bude hrát první housle – a příběh o turnaji organizovaném padouchy, jím rozhodně nebude.
Drak přichází Zdroj: Warner Bros.
01) Ip Man
Začínali jsme jedním bijákem v předrevoluční Číně, skončíme jiným bijákem v předrevoluční Číně. Ip Man má však do komedie daleko! Namísto ní vrhne Donnieho Yena jako superborce wing chun (verze kung-fu) do národního boje proti japonské invazi! Velký vlastenecký biják přesto nejde s emocemi tak daleko, jak by zápletka asi předpokládala – namísto toho zkouší na dřeň zejména fyzické schopnosti svých ústředních hrdinů a je doslova radost na to pohledět. Ostatně tak jak se u dobrého kung-fu bijáku sluší a patří!
Ip Man Zdroj: Mandarin Films
Kung Fu Panda 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.15.