7 nejlepších filmů s bitevními loděmi: Od Přepadení v Pacifiku k Tora! Tora! Tora!
Poznejte největší kolosy, které kdy brázdily filmová moře.
V neděli večer na COOL dorazí akčňák Hrozba z hlubin začíná. Gerard Butler v něm opět bude muset zachránit svět, tentokrát jako kapitán americké ponorky během krize s Ruskem. Než se mu však podaří zachránit (nebo nezachránit?) ruského prezidenta čelícího puči, mrkněte s námi na trochu jiné námořní chlouby – totiž na ty nejlepší filmy s bitevními loděmi, v nichž by se Butlerova ponorka (ať už jako spojenec, či nepřítel) určitě neztratila.
07) Tora! Tora! Tora!
Ironií osudu ty nejzajímavější filmy o bitevních lodích často padají do druhé světové války – kde ovšem bitevní lodě šly do starého železa, pokud ne rovnou ke dnu. Starší bijáky zaměřené jen na lodě sice existují – ale usnula by u nich i vaše babička. Přesto je zlomová éra druhé světové zajímavá, byť u filmů jako Tora! Tora! Tora! budete koukat spíš na vybuchující bitevní lodě než na bojující bitevní lodě… a to bude tak trochu i motivem našeho seznamu.
Tora! Tora! Tora! Zdroj: 20th Century Fox
06) Bitevní loď
Nicméně třeba Bitevní loď je rozhodně výjimkou z pravidla – jo, je to film, v němž plove i plave fakticky hodně lodí. Dokonce lodí jak moderních, tak i starších! Ale namísto starého dobrého potápění jiných lodí vyrobených Homo sapiens se v Bitevní lodi válčí s mimozemšťany. A to způsobem tak pošahaným, že to sice lze překousnout u letního blockbusteru, ale před kamarády se pak trochu stydíte přiznat, že se vám ten film líbil. Což lásce k bitevním lodím příliš neprospívá!
Bitevní loď Zdroj: Universal pictures
05) Bitva u La Plata
Ano, dáme si ještě jednu filmovou klasiku – sice dost starou, ale přesto zřejmě vrchol toho, co milovníci plovoucí oceli můžou dostat, aniž by je to zároveň přivedlo ke spánku. Bitva u La Plata popisuje první námořní bitvu druhé světové, v níž stále ještě rozhodovaly především lodě, a nikoliv letadla. Díky natočení 11 let po konci války si biják vystačí jen s lodičkami, a díky strhujícímu reálnému příběhu budete u střetu kdesi na severu Atlantiku sedět jako přikovaní.
Bitva u La Plata
04) Operace Žralok
A jedeme dál napříč filmy, které mají bitevní loď spíš v pozadí – tentokrát to platí doslova. Operace Žralok je sice prostoupena námořnickým étosem, příběh o lodi, která přepravovala atomovou bombu určenou Japonsku (jen aby se na zpáteční cestě dočkala torpéda), je ale především svéráznou variací Čelistí. Přeživší totiž tráví většinu stopáže nedobrovolnou koupačkou, kterou ještě nedobrovolněji sdílejí se žraloky...
Operace Žralok Zdroj: CBS
03) Přepadení v Pacifiku
Dlouho předtím, než se Steven Seagal stal Jirkou Babicou akčního filmu, rozdával na palubě USS Missouri rány tak solidně, že je Přepadení v Pacifiku pro mnohé jedním z vrcholů osmdesátkové akce. Ano, elitní kuchař Casey Ryback se s Tommym Lee Jonesem serval o kontrolu nad lodí tak vydatně, že se na to dá koukat pořád dokola!
Přepadení v Pacifiku Zdroj: Warner Bros.
02) Greyhound
Blížíme se do finále, a to přes Greyhounda, v němž se ústřední loď ocitne v roli kořisti namísto lovce. Ještě před tím, než dal Tom Hanks na budku koroně, dal jako velitel atlantického konvoje v druhé světové na budku U-boatům. A výsledek je tak dobrý, že se ihned zařadil mezi to nejlepší z celého námořnického subžánru.
Greyhound Zdroj: Sony
01) Master & Commander: Odvrácená strana světa
Vítězem klání se nicméně musel stát biják, v němž namísto oceli plove spousta dřeva. Master & Commander se sice odehrává půlstoletí před příchodem toho, co si asi většina lidí s „bitevní lodí“ spojuje, v každém případě však jde o absolutní vrchol námořních filmů. Tenhle pohled na společenský mikrokosmos, jímž se každá loď na širém moři nutně stává, je nezapomenutelný – a když už nic jiného, řada ze zdejších zvyků, pověr i atmosféry se od dřevěných časů zase tolik nezměnila!
Master & Commander: Odvrácená strana světa Zdroj: 20th Century Fox
Hrozba z hlubin začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.