6 nejlepších filmů, které se odehrávají v Africe: Od Black Panthera k Černý jestřáb sestřelen
Do Afriky nás zavedla spousta filmů. Tohle jsou ty nejpovedenější!
Zběsilá cesta pokračuje – v sobotu večer na COOLu poběží Madagaskar 2: Útěk do Afriky. Naše zvířecí parta se tentokrát z ostrova vydá až na legendární kontinent, nudit se tu však rozhodně nebude. Afrika má ostatně ve filmech pověst místa, kde se z chlapců stávají chlapi, z mláďat lovci a ze států... impéria. Vzpomněli jsme na pět filmů, z nichž by šlo takové vnímání Afriky přímo stáčet!
06) Vzpomínky na Afriku
Romantický biják s Robertem Redfordem a Meryl Streep očaroval diváky už před 34 lety a dodnes platí za pojem. Příběh podváděné ženy, která spolu se svým nevěrným mužem spravuje v Keni kávovou plantáž (a vzdor urostlým černochům okolo se zakouká do lovce s tváří Roberta Redforda), se stal předlohou pro davy podobných následovníků. Afrika se jako místo, kam člověk unavený moderní civilizací odejde najít nejen sám sebe, ale i svou drahou polovičku, objevuje ve filmech rozhodně mnohem častěji, než třeba stejná premisa ve spojení s Thajskem, Amsterodamem anebo Havanou. Ale tím přehlídku afrických klišé jen začínáme!
Vzpomínky na Afriku Zdroj: Universal pictures
05) Černý jestřáb sestřelen
Asi málokdo by popřel, že je řada oblastí Afriky stabilní asi jako nitroglycerin. Ne snad, že by se nedaly najít stabilní státy, je jich však poskrovnu a mnohé namísto války sužuje pro změnu zase kriminalita. Typickým příkladem příběhu z nejrozvrácenějších míst Afriky je Černý jestřáb sestřelen, a to hned v několika rovinách! Na první pohled tu máme tragickou misi pod hlavičkou OSN, která se snaží zvrátit hladomor místních, jen aby ji napadli zdejší váleční maniaci. Když však uvážíme, že se expedice nakonec (po konci filmového děje) stáhla, máme tu perfektní mikrokosmos toho, jak po většinu historie interakce Afriky se zbytkem světa vypadala!
Černý jestřáb sestřelen Zdroj: Sony Pictures Releasing
04) Krvavý diamant
Z podobného ranku bychom mohli zmínit Slzy slunce a řadu jiných válečných bijáků, ale nemusíme být jen ve válečném žánru, i příběh depresemi zmáhaného žoldáka, který se namočil do špinavé války v Sierra Leone, je totiž bijákem z podobné stáje. Exotické prostředí lokální genocidy, upocených hrdinů a dávek z AK-47 se dovede postarat o napětí samo o sobě, i kdyby hlavní roli nehrál Leonardo DiCaprio. A pokud už se tu objeví i on, je jasné, že půjde o skutečně tuhý emocionální zážitek!
Krvavý diamant Zdroj: Warner Bros.
03) Lovci lvů
V součtu je vlastně jedno, jestli se podobné dobrodružné příběhy odehrávají v roce 1999 nebo 1899. Nahraďte AK-47 opakovačkami, baseballové čepice klobouky a americké vlajky britskými – a většina moderních afrických filmů by úplně stejně fungovala v historickém zasazení. Lovci lvů jsou asi nejlepším moderním filmem z éry kolonialismu. Také jejich příběh o tom, jak se Michael Douglas a Val Kilmer musejí vydat zastřelit partu lvů, kteří mají pod čepicí zhruba stejně zloby, inteligence i lidských smrtí jako Vetřelec, by mohl úplně stejně fungovat i dnes (Neesonovo Mezi vlky je vlastně něco podobného na Aljašce a po pádu letadla). Pokud však máte v oblibě romantičtější éru, jde o perfektní zachycení její atmosféry!
Lovci lvů Zdroj: Paramount Pictures
02) Black Panther
V našem přehledu jsme logicky opomenuli filmy z pohledu místních. Má to svou logiku, majorita filmu vzniká pro západní publikum a to si žádá hlavně bijáky z našeho pohledu. Africká domácí kinematografie... není úplně na solidní úrovni. Že se však cosi z místního naturelu musí ztrácet ve filmech o běloších, kteří do Afriky dojedou jenom na chvíli, než se vrátí domů/umřou, nejlépe ukázal Black Panther. Jakkoliv jde o komiksovou sci-fárnu, filmu se skvěle podařilo zachytit frustraci mnoha skutečných Afričanů ze staletí kolonizace i vlastních občanských válek v posledním půlstoletí. V reálu bohužel zatím Afrika mezi svými vůdci disponovala spíše Killmongery než T'Chally. Třeba to ale i pozitivní příklady jako tenhle pomůžou časem změnit.
Black Panther Zdroj: Marvel Studios
01) Lví král
A zapomenout bychom neměli ani na jiné místní domorodce, čímž vůbec nemyslíme zástupce Homo sapiens, ale africkou zvířenu. Jasně, celý kontinent je v reálu domovem řady různých biomů. Stejně si ale člověk při vyřčení slova „Afrika“ asi dříve vybaví kompetitivní sprintování antilop a lvů v savaně, než aby vzpomněl na zasněžené Kilimandžáro. Lví král tak ztělesňuje prototyp představy toho, jak má divoká Afrika vypadat – a jako jeden animák ostatně tahle představa ovlivňuje i Madagaskar 2! V reálu sice lvů (slonů, antilop...) ubývá, jelikož za posledních 21 let podle zprávy IUCN došlo na 42% redukci jejich počtu. O to je však Lví král vlastně důležitější – umožní nám totiž docenit tato krásná zvířata i poté, co z afrických plání definitivně doklušou do věčných lovišť. Ostatně nikoliv náhodou míří v Madagaskaru 2 do Afriky... zvířata pocházející z newyorské zoo, že ano!
Lví král Zdroj: Buena Vista Pictures
Madagaskar 2: Útěk do Afriky začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.