4 nejlepší filmy, které šly do kin po smrti důležitého herce
Ne každý se dožil premiéry svého nového bijáku.
Finále legendární série je tu, v sobotu ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná Stopa Růžového pantera. Komisař Clouseau se tentokrát ztratí během nového vyšetřování, a sám se tak stane předmětem detektivního pátrání – a lze prozradit, že bez šťastného konce. Stopa Růžového pantera totiž vznikla téměř dva roky po smrti Petera Sellerse, filmařům tak chyběla pořádná porce materiálu k tomu, aby Clouseau nebyl jen něčím, po čem se honí noví hrdinové. Je to symbolické, ale nový diamant je Clouseau sám! I k takovým kreativním finišům musejí občas přikročit filmaři snímků, které šly do kin po smrti důležitého herce.
04) Stopa Růžového pantera
Člověk míní, rakev mění. Peter Sellers sice na věčnost odešel na konci 70. let, to však producentům Růžového pantera nebránilo natočit s ním další film. Využili k tomu kupu starých záběrů a následně nečekanou berličku – Clouseuovo zmizení! Pátrání po něm pak pohání zbytek filmu. Bylo to zamýšleno jako "pocta" Sellersovi, není však těžké v tom vidět i snahu vydělat ad absurdum. Lynne Frederick, vdova po Sellersovi, se přiklonila spíše k druhé možnosti a úspěšně filmaře žalovala. Je totiž zjevně pravdou, že můžete vydělávat, i když jste po smrti!
Stopa Růžového pantera -
03) Rychle a zběsile 7
Smrt může být pomalá či rychlá, ale mnohdy je s ní spojena také jedna další vlastnost – často totiž bývá po čertech ironická. Paul Walker se proslavil rolemi nejdrsnějších filmových závodníků, pak však tomuto krasavci byl osudný automobil skutečný. Sága Rychle a zběsile se musela se ztrátou vyrovnat kreativními způsoby. Konec sedmého filmu se nesl v posmutnělém duchu odchodu (či spíše odjezdu) Paulova hrdiny do západu slunce, filmaři ale museli dotočit nejrůznější chybějící scény s dalšími herci, především s Walkerovými bratry. Série Rychle a zběsile tím sice neskončila, rozhodně šlo však o konec jedné éry.
Rychle a zběsile 7 Zdroj: Universal pictures
02) Temný rytíř
Smrt Heathe Ledgera ovlivnila celou současnou generaci. Herec, který byl spojován hlavně s romantickými komediemi, vzbudil pozornost už tím, že měl hrát Jokera v reinkarnovaném filmovém Batmanovi. Mnozí si nad touhle volbou zpočátku ťukali na čelo, informace z placu ale mluvily o tom, že je Ledger skutečný talent – a film to později potvrdil. Ledger si však slávu příliš neužil. Zemřel totiž v důsledku (zřejmě neúmyslného) předávkování prášky na spaní půl roku před premiérou. Mediální zájem vyvolaný jeho odchodem se pak zcela zásadním způsobem podepsal i na oblibě Temného rytíře, který je často považován za nejlepší komiksový film 21. století.
Temný rytíř Zdroj: Warner Bros.
01) Vrána
Zřejmě nejneslavnějším příkladem zesnulých herců, kteří na premiéru mohli dojít jedině neseni za zvuků hudby Fryderyka Chopina, je ale Bradon Lee z Vrány. Možná o jeho případu neslyšíte poprvé. Málokdy se totiž stává, že hlavní herec drahého akčního bijáku zemře přímo na place, kde hraje nesmrtelnou (!) postavu, do níž jiný herec omylem (!!) vystřelí zcela reálný projektil. Brandonův případ je o to mrazivější, že předčasně zemřel i jeho otec Bruce Lee. Vrána se díky tragédii při natáčení skutečně stala nesmrtelným kultovním filmem. A i když by Brandon nejspíš preferoval natáčet méně slavné bijáky až do pozdního věku, takový je však už život. Občas se nevyhne bolestivé smrti.
Vrána Zdroj: Dimension Films
Stopa Růžového pantera začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.