4 nejlepší evropské fantasy, které možná neznáte
Tak trochu jiné pohádky.
Už v sobotu ve 20.00 začíná na Prima COOL rodinná fantasy Prokletí Midasovy skříňky. I když v ní jsou k vidění poměrně známé tváře jako Michael Sheen (Underworld) nebo Lena Headey (Hra o trůny), srdce tohoto příběhu tepe španělsko-anglicko-belgickou duší. Prokletí Midasovy skříňky jako film o hledání ztracené rodiny ve fantasy prostředí totiž vzniklo čistě na starém kontinentu. V éře, kdy jsou mnohem známější amerikanizované pohádky, jde tak o jistý unikát. Proč ale vlastně? Snad vám to vysvětlí čtyři jiné evropské fantasy pohádky!
04) Vij
Ruské pohádky jsou obvykle optimistické asi jako širé zasněžené pláně Sibiře – tedy ne moc. Příkladem za všechny budiž mysteriózní "pohádkový" horor Vij. Snímek na motivy stejnojmenné lidové pohádky od Nikolaje Vasiljeviče Gogola nezapře, že si část formy půjčuje z popularity Jeníčka a Mařenky: Lovců čarodějnic. Vůbec to však nevadí.
Respektive: problémy Vije nepocházejí z plagiátorství. Ve snímku dojde na střetnutí titulního monstra a mladého racionálního badatele v odlehlém ruském kraji 18. století. Navzdory obrovské porci atmosféry však Vij chybí výraznější ruka dramaturga a celé pokoukání je tudíž poněkud nekoherentní. Výsledek na vás tedy bude působit skutečně jako velmi nezemský zážitek – je už jen na vás, jak moc vás dle vašich preferencí jinakost umí potěšit.
Vij Zdroj: Universal pictures
03) Pohádka pohádek
Faktem je, že před tím, než se i jiných evropských pohádek (typicky sebraných bratry Grimmovými) chopilo studio Disney, i mnohé tradiční lidové příběhy byly pozitivní asi jako skok ze skály. Temnější náhled na klasické pohádkové příběhy nabízí i snímek Pohádka pohádek od Mattea Garroneho, který vznikl na motivy díla neapolského básníka z 8. století Giambattisty Basilie.
Nenechte se mýlit – i když Pohádka pohádek vznikla v angličtině, srdce filmu tepe atmosférou Itálie a Francie (či Anglie, ale stále jsme na starém kontinentu) a zůstává pevně zakořeněné v původních obskurních morálních poučeních 17. století. Namísto disneyovské milosti tu tak najdeme to nejlepší z temné hororové chmurnosti vysokého kalibru. Pohádka pohádek vás donutí sedět s otevřenou pusou a přemýšlet, co jste to hergot prožili a jestli byste neměli zavolat o pomoc psychologovi...
Pohádka pohádek
02) Noční hlídka
Jednu maniakální ruskou fantasy jsme tu už měli, Noční hlídka však Vij v popularitě dozajista překonává! Snímek na motivy knižní série Sergeje Lukjaněnka divákům v roce 2004 naservíroval temnou urban fantasy, v níž se zlé i hodné příšery v Moskvě střídají v udržování pořádku. Činí tak způsobem natolik odlišným od západní fantasy (nebo urban fantasy), že to milionům lidí po světě stačilo ke štěstí.
Noční hlídka má přesto velmi podobné problémy jako Vij, tedy jak jistou nekoherenci (ať zvedne ruku někdo, kdo film pochopil na první sledování), tak i roztěkanost. Díky vyšší známosti knižní předlohy (i díky tomu, že tehdy byla Noční hlídka o fous větším bleskem z čistého ruského nebe) však musíme tenhle biják přece jenom zařadit na lepší pozici.
Noční hlídka
01) Faunův labyrint
Faunův labyrint je v podstatě vymazlenou esencí evropskosti bez obětování přehlednosti filmu! Nelze vyvrátit, že je snímek opět náležitě temný – zpívající koloušky tu rozhodně nečekejte. Příběh o malé holčičce, která do světa fantazie utíká z válkou potřísněného roku 1944, lze ostatně číst i jako story vybájenou v traumatizovaném mozku. Tedy zcela prostou nadpřirozena.
Režisér Guillermo del Toro navíc do mixu přihodil svá ohyzdná a exotická monstra, takže tu kromě důvěrně známých děsů najdeme i ty ze světa magie. Faunův labyrint tak zůstává testamentem toho, co skvělého může vzniknout, pokud se spojí evropská mytologie s moderními filmovými možnostmi!
Faunův labyrint
Prokletí Midasovy skříňky začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.