9. listopadu 2018 14:04

5 nejhorších sci-fi prací všech dob: Proč nechcete být klonovým vojákem nebo natěračem lodi?

Povolání, kterým se v budoucnosti chcete vyhnout...

Již v pondělí ve 20.45 na COOLu začíná další premiérový díl Těžké dřiny, v němž budete (opět) moct ulpět zrakem na ty náročnější způsoby, kterými si lze vydělat na chleba. Dnes už sice řada povolání není tak náročná jako dříve, jenom máloco je však v dějinách tak častou konstantou jako nutnost vydělávat. Chleba je holt vždy o dvou kůrkách – a bude to nejspíš platit i v budoucnu. Vybrali jsme čtyři fachy, v nichž se podle sci-fi filmů a seriálů budou potit dělníci zítřka!

05) Řadový policista

Mohlo by se zdát, že jsou poldové ve fikci jako doma – a pro generické detektivky to jistě platí. Ve světě robotů cestujících časem, kosmických vrahounů nebo elitních rytířů disponujících světelným mečem jsou ale pochůzkáři zoufale neadekvátní. Vzpomeňte, kolik setkání Terminátora a řadového poldy skončilo služebním funusem? Nebo jak často přijížděly hlídkové vozy na místo činu v Aktech X, jen aby už nikdy neodjely? Faktem zůstává, že ačkoliv jsou strážci zákona v reálu poměrně dobře vybaveni na zvládání ledajakých situací (anebo únik a čekání na speciální týmy), ve sci-fi, kdy se za podobné situace často počítá výskyt Godzilly, je životnost policistů tragicky malá.

04) Klonový voják

Na předaleké galaxii je jenom máloco tragičtějšího než klonoví vojáci. Celý národ vytvořený jenom k tomu, aby bojoval a umíral za starou Republiku, je o to depresivnější, že se ve filmech vůbec neřeší morální aspekt téhle zabijácké srandy. Chcete se ještě více rozesmutnit? Pak vemte v úvahu, že klonoví vojáci bojovali bok po boku s rytíři Jedi... a následně dostali rozkaz je zradit. A splnili jej bez větších problémů! Po splnění rozkazu 66 vlastně nikdo neřeší ani osud klonové armády – rozšířený vesmír sice tu a tam zmíní, jak několik jedinců dopadlo, a že "moderní" Stormtroopeři nahradili původní klony, ale nikterak se v tom nenimrá. Být klonovým vojákem zkrátka stojí za starou bačkoru...

03) Natěrač Červeného trpaslíka

Vesmír je velký, a tak i kosmické lodě jsou často velké – lidé však nikoliv. Údržbě obřího kosmoletu se čas od času věnují některé seriály. Například v Battlestar Galactice byly problémy se zásobováním na rozpadajících se kosmických neckách významnou vedlejší dějovou linií. Ale jenom málokterý seriál shrnul problematiku obřích kosmoletů tak výstižně jako první sekundy znělky Červeného trpaslíka! Seriál dokonce přímo zmínil natírání pláště jako palubní trest. Zkuste se nad tím zamyslet – jste sice astronaut a pracujete v kosmu (OMG!), ale vaše práce je jenom přejíždět válečkem s barvou po trupu ploché kilometrové potvory linoucí si to kosmem. Na tohle prostě v baru nesbalíte ani prázdnou židli...

02) Barman a recepční

Tak trochu ve stylu poldů, ani barmani a recepční to nemají snadné. Ve statisticky významném počtu případů je totiž jejich první výskyt i výskytem posledním. Recepční hotelů padají za oběť zabijákům, kteří se potřebují dostat ke svým skutečným cílům na pokojích, barmani dostávají namísto dýška jenom plazmové broky poté, co v jejich podniku vypukne nevyhnutelná přestřelka. Neplatí to samozřejmě jenom pro sci-fi, ale příklady tohoto trendu lze najít i zde – ať už jde o recepční na Erosu v Expanse, nebo barmany v Mos Eisley na Tatooine, tihle neopěvovaní hrdinové všední roboty si zkrátka pracují v rámci své obyčejné šichtě... načež jim náhle do baráku nakráčejí "hrdinové" příběhu a spustí melu, na jejímž konci je sem tam o volnou pozici ve službách víc.

01) Uklízeč holopaluby

Jasně, Star Trek možná tuhle profesi nikdy přímo nezmínil, ale... někdo přece ty místnosti uklízet musí? A pokud ano – co všechno si tenhle maniak musí vytrpět! Ruku totiž na srdc, k čemu jinému než prožívání těch nejdivočejších sexuálních fantazií by byly holopaluby využívány? Ano, Sherlock Holmes by na nich určitě také někdy frčel, ale oblečený by při tom nebyl. Jakmile se ale první důstojník ukojí a odejde, na holopalubě po něm musí logicky zbýt... ledacos. Kánonicky Star Trek říká, že "zbytečná hmota" je na konci každého sezení na holopalubě rozložena na atomy obráceným procesem jako v případě replikátoru. Vzhledem k tomu, jak často ale holopaluby ožívají a dělají si co chtějí, bychom se však nedivili tomu, kdyby po jejich povrchu musel chodit nešťastný praporčík s mopem častěji, než by mu bylo milé. Zapíšete se k Hvězdné flotile, ale nakonec skončíte u profese, která je ekvivalentem pokojského v nevěstinci. Takhle jsme si ten vesmír budoucnosti nepředstavovali!

Premiérový díl Těžké dřiny začíná na Prima COOL v pondělí ve 20.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický