7. srpna 2023 00:04

6 nejděsivějších filmových kouzelníků: Od Voldemorta k Lokimu

Představujeme záporáky meče a magie, kteří umějí nahnat pořádnou hrůzu.

V neděli večer se na COOLu objeví Ničitel Conan, pokračování veleslavného Barbara Conana. Cimmerijský borec tentokrát zkříží meče se zlou královnou a jejím vezírem, kteří se snaží oživit temná božstva zapomenutých časů – a nejsou to jediní kouzelníci tohoto příběhu. Po připomínce nejrůznějších filmových drsňáků tak ke dvojce Conana připomeneme slavné filmové mágy, často totiž jde o pekelně subverzivní postavy!

06) Loki

Marvelovky nejsou příliš známé propracovanými záporáky, bůh lsti Loki je však výjimkou z pravidla par excellence! Tenhle prakticky nesmrtelný neřád má v kapse jak věčné shakespearovské motivy k pomstě, tak nám zpříjemnil už pěknou řádku filmů. Počítáme-li správně, Loki se objevil celkem v šesti bijácích, a přestože v tom posledním (definitivně) zemřel, následně dostal vlastní seriál. Solidní kouzlo, co?

05) Lord Blackwood

První a nikoliv poslední ilustrací, že temnou magii lze ve filmu realizovat různě, je Lord Blackwood z prvního Sherlocka Holmese s Robertem Downeym Jr. Blakwood je jenom náramně schopný vědátor, který své okolí přesvědčuje o tom, že má kouzelnické schopnosti – to celé, aby převzal kontrolu nad Britským impériem. Vtip je v tom, že byl přelom 19. a 20. století plný víry v ezoteriku (nakonec se do ní zbláznil i Arthur Conan Doyle, autor racionálního Sherlocka...), Blackwood je tedy překvapivě chytrým ztělesněním nejen své éry, ale i toho, že může být mezi magií a vědou značně tenká linie!

04) Rasputin

Svého druhu podobnou postavičkou (ale autentičtější) je rovněž výjimečný příklad citovatelného Čecha v anglofonním filmu. Rasputin s tváří Karla Rodena plánoval v prvním Hellboyovi zničit svět tím, že přivolá z Měsíce lovecraftovské temnobohy, a skoro by se mu to i podařilo! Nakonec mu však apokalyptické plány paradoxně zhatil sympatický pekelník. Není přitom bez zajímavosti, že je zápletka Hellboye záporákovou optikou vlastně pekelně podobná Ničiteli Conanovi...

03) Palpatine

Naší druhou subverzí po Lordu Blackwoodovi je kancléř/imperátor Palpatine, neopěvovaný záporák prvních šesti (chronologicky i co do času premiéry!) dílů Star Wars. Palpatine sice ovládal Sílu, uměl metat blesky a v jedné a půl scéně se dokonce pochlubil svým světelným mečem... jenže nemlich tímtéž v jedné předaleké galaxii vlastně disponují i všichni ostatní z Jediů. Palpatine není hrozbou kvůli tomu, co je jinak považováno za magii, ale protože korumpuje mysl senátorů a postupně uchopuje moc v Republice. A to je přesně ten druh „magie“, který se obejde i bez fantasy či sci-fi zasazení!

02) Voldemort

Stříbrnou medaili za magii vyfasoval Voldemort – a bude to možná pro leckoho překvapivé, uvážíme-li jméno níže. Voldemort je záporákem celé potterovské série a táhne se za ním atmosféra smradu tak mocného, že většina postav ani nechce vyslovit jeho jméno! Na druhou stranu... Voldemort za celou svou kariéru vlastně nedokázal dobýt ani jednu jedinou školu bráněnou náctiletým výrostkem. A tak musel, vzdor mocnému charismatu, nakonec přece jen vyklidit místo jinému výtečníkovi!

01) Saruman

Saruman musel usednout na černokněžnický trůn už jen kvůli tomu, že jde spolu s Gandalfem o prototyp „moderního“ mága v „moderní“ fantasy. Černokněžnické postavy najdeme i ve starších dílech, než je knižní Pán prstenů, ale mnohdy je obestírá tak neprostupná aura nepochopitelnosti, že je problém brát je jako fiktivní postavy a nikoliv jako nadživotní přírodní zákony. Stačí si vzpomenout na čarodějnici z Jeníčka a Mařenky. Sarumanovi se však sluší zvednout palec nahoru už jen kvůli tomu, že ho ve filmech ztvárnil nesmrtelný (bohužel jen metaforicky) Christopher Lee, který tak dal celé naší generaci temného mága, na něhož budeme ještě dlouho vzpomínat!

Ničitel Conan začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný