25. února 2016 13:54

NÁZOR: Zničí Deadpool komiksové adaptace? A je opravdu pansexuál?

Kamil Fila je renomovaný filmový kritik, který rozjíždí svou vlastní stránku jestevetsikritik.cz. Kvůli jeho dokonalé orientaci v popkultuře, ale i filozofii nebo trendech audiovizuální kultury jsme ho vyzpovídali ohledně komiksové hitovky jara - Deadpoola!

Co říkáš na úspěch Deadpoola?

Překvapil mě. Nesledoval jsem předpovědi, kolik kin si objednalo kopie a jaké jsou předprodeje lístků, takže jsem si myslel, že Deadpool může být o něco úspěšnější než podobný nedávný snímek Kick-Ass, ale rozhodně ne, že by se mohl jakkoli přiblížit Strážcům Galaxie nebo některým dílům X-Menů. Kick-Ass neutržil v USA ani 50 milionů dolarů, Strážci Galaxie mají 333 stříbrných křepelek a milionů a Deadpool teď překročí čtvrt miliardy a může dosáhnout snad i na 300 milionů. Připadalo mi, že se jedná o příliš ujetou zábavu pro jistě tisícovky nerdů a geeků, ale rozhodně, že toho nebude masová zábava a valentýnský romantický film pro zamilované páry.

Myslíš, že může převrátit žánr vzhůru nohama?

Rozhodně bude teď problém sledovat sérii X-Men, v níž se zrodil jako vedlejší postava. Ta se snaží být velmi ušlechtilá a tragická a tematizovat postavy mutantů jako obecné zástupce jakékoli diskriminované menšiny a jakékoli jinakosti. Mutanti se v této sérii snaží vydobýt svou hrdost a uznání od většinové společnosti, a pak přijde další mutant Deadpool, který se nezabývá žádnými ideály a chce se jen bavit. Nehodlá s nepřáteli vyjednávat, ale chce je ukecat k smrti, nehodlá je ušetřit, když nad nimi fyzicky zvítězí, ale prostě je odpráskne. V Deadpoolovi se zcela obrací pravidlo „s velkou mocí přichází velká zodpovědnost“. Tento super-antihrdina si vyloženě užívá svou nezodpovědnost a celý film s ním v podstatě paroduje X-Meny.

Můžeme po jeho triumfu brát vůbec vážně ultraseriózní komiksy? Nebude Batman vs. Superman k smíchu?

Myslím, že za své přijetí si každé dílo může hlavně ono samo, v tom smyslu, nakolik dokáže během zhruba dvou hodin svého trvání přesvědčit publikum, aby ho bralo vážně, nechalo se jím strhnout a zapomenulo na to, co kdy vidělo v jiných filmech. Řekl bych taky, že pokud bude zrovna Batman vs. Superman s něčím porovnáván, tak s posledními batmanovskými filmy, které šly velmi novou cestou a snažily se o jakýsi špinavý gangsterský realismus. Ten, kdo se s tímto stylem ztotožnil, pak může hůř přijímat Batmana ve filmu, kde má hodně ostatních postav nadpřirozené schopnosti, a Batman se jim pokouší konkurovat technickými hračkami. Toto vypadá, jako bychom se vracely někam o dekádu nebo dvě dekády zpátky.

Problém, který vytvořil Deadpool v rámci žánru komiksových filmů, podle mě ale spočívá v tom, že jsme dospěli do velmi nezdravého stádia, kdy jsou parodie nějakého žánru úspěšnější než filmy pojednané seriózně. Deadpool si dělá i legraci z toho, že má malý rozpočet, ale pak utrží víc než filmy, které ho mají několikanásobně větší. Co si z toho můžou vzít producenti do budoucna? Dělat hlavně levnější filmy, které si budou dělat legraci z těch dražších? A bude ty dražší vůbec někdo vyrábět, aby se ty levnější měly vůči čemu vymezovat? Co když teď propadnou noví X-Meni a zmiňovaný Batman vs. Superman? Nenastane soumrak žánru, do něhož se doposud investuje tolik prostředků? Bude docela napínavé to sledovat.

Uvědomme si, že podobným způsobem se kdysi vyčerpaly i westerny, které se dnes už téměř netočí. Westerny byly dřív hlavní, esenciálně americký žánr o tom, jak nastolit spravedlnost, teď to po nich převzaly komiksy. A co by mohlo přijít po nich? Nebo se už navždy vzdáme příběhů o souboji dobra a zla? Ztratí se ve filmech možnost tyto dvě kategorie od sebe jasně odlišit? Protože Deadpool už rozhodně dobrem není.

Ve svém článku píšeš, že je Deadpool pansexuál. Co tím máš na mysli?

No, zrovna tohle o Deadpoolovi prohlašovali režisér Tim Miller a představitel hlavní role Ryan Reynolds. Já se naopak pokoušel rozebrat, jestli filmový Deadpool opravdu je tak „na všechny strany“ a jestli se u něj například homosexualita nebere jako stigma. Rozhodně se v tom filmu udělá hodně sexuálních narážek a vtípků, ale v každém případě Deadpool zůstává striktně heterosexuální, dokonce se romanticky zaměřuje jen na jednu dívku.

Všechny vtípky o mužských varlatech či o tom, jak se kdo sexy, jsou míněny jako rošťácké pomrkávání a pochechtávání. Neprolamuje se tam žádné tabu. Takže stejně jako doposud třeba hip hop nemá svou gay hvězdu, tak ani komiksový žánr se k tomu neodhodlal.

Netvrdím, že je životně důležité, že by měl, ani bych kvůli tomu nestanovoval žádné kvóty nebo kontrolní komise. Spíš jsem v tom své komentáři chtěl popsat, jak se určitá slova, jako například pansexuál, používají jako reklamní vějička, jelikož takové divné slovo zkrátka získá pozornost, a pak se to reálně nevyužije. Publikum Deadpoola rozhodně není znejišťováno ohledně toho, zda je hlavní hrdina „správný chlapák“. Jasně, je tak hezký, že by se mohl líbit i klukům, ale to je vše. Je vlastně otázka, jestli vliv X-Menů nebyl v tomto ohledu lepší, protože u mutantů opravdu nutil přijmout jejich jinakost s jejich veškerou tragičností a nekompatibilitou s ostatními „normálními“ lidmi. Zatímco Deadpool si jen tak zkouší různé role, ale vždy z nich vyskočí a pak pomrkává na publikum do kamery, že to tak nemyslel.

V pansexualitě, mimochodem, nemá být ukryta jen sexuální aktivita, ale spíše romantická možnost zamilovat se do kohokoli. A tady si nejsem jistý, jestli je to v tom filmu úplně vidět, pokud pominu zvláštní vztah Deadpoola k jeho staré slepé černošské bytné...

Kamil Fila provozuje web jestevetsikritik.cz, na kterém publikuje myšlenkově originální a třaskavé glosy. Jeho předplatiteli se můžete stát zde.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný