12. října 2020 18:00

7 nejlepších filmů Martina Scorseseho: Od Vlka z Wall Street k Mafiánům

Znáte největší filmové pecky od Martina Scorseseho?

Ve čtvrtek večer vás na COOLu vtáhne mezi gangstery žánrová klasika Mafiáni. Oscarový režisér Martin Scorsese tu rozjede epický příběh o vzestupu a pádu jednoho skutečného gangstera, jenž inspiroval například i zápletku české hry Mafia. Nikoliv nadarmo jsou tak Mafiáni považováni za kult – jak si ale stojí ve srovnání s jinými Scorseseho hity?

07) Skrytá identita

I když Martin Scorsese není zrovna mladík, řadu jeho filmů znáte i z posledních dvou dekád. Skrytá identita mu konečně po letech čekání vynesla prvního Oscara za nejlepší režii, příběh o „dvojí obrácené záměně“ tajného poldy (který dělá mafiána) a mafiána (který dělá tajného poldu) však přesto s odstupem musíme posadit na konec seznamu. Mírně natahovaná stopáž způsobila i to, že jsme se ke konci toho všeho už poněkud ztratili ve zvratech.

06) Špinavé ulice

Na další příčce je Scorseseho průlomový biják z roku 1973, jímž se na newyorském filmovém festivalu etabloval jakožto úctyhodný skokan a objev roku. I když jde o těžce nezávislý film (a myslíme to přesně v tom smyslu, že jeho tvůrci sotva měli na kameru…), již zde nám dal Scorsese ochutnat svých stěžejních motivů: gangsterství vs. hříchu! Bonusové body si film získává za mladého Harveyho Keitela a Roberta De Nira, pro moderního diváka jsou však Špinavé ulice už přece jen malinko lacinější, než by bylo vhodné.

05) Vlk z Wall Street

Další Scorseseho hit se na první pohled vylučuje od motivu mafiánů – ale vážně jen na první pohled. I když je Vlk z Wall Street bijákem o finančnících, DiCaprio a jeho okolí se ve skutečnosti drtivou většinu příběhu chovají jako klasičtí gangsteři, pokud byste jim sebrali zbraně. O to víc je však snímek varovnou filipikou zdůrazňující, že mnozí mafiáni nemusejí třímat Thompsona, aby nadělali pořádnou – a mnohdy zcela legální – paseku…

04) Irčan

Zatím poslední Scorseseho biják musíme odsunout na bramborovou příčku. Ultimátní sonda do podsvětí je totiž sice vypilovaná a vymazlená, jak je to jen s dnešní technologií možné – zároveň se však nemůžeme vzdát dojmu, že je to celé trochu víc překombinované a natahované, než kdyby Scorsese totéž natočil před 20 lety. Irčan je trochu jako Scorseseho „Tenkrát v Americe“ – jo, je to klenot! Pokud bychom si však měli vybrat jediný film na pustý ostrov, tenhle klenot by to určitě nebyl…

03) Taxikář

Oproti tomu sedmdesátkový Taxikář je perfektním příkladem, jak se z minima dá natočit opulentní filmová drsňárna, jejíž hlavní hrdina je buďto terorista, anebo Batman – anebo obojí! De Nirův taxikář Travis Bickle tak dokonale vystihuje atmosféru odcizení válečného veterána v 70. letech, že mu v jeho mešuge náladě a plánování atentátů buďto fandíte, anebo aspoň rozumíte. Nikoliv nadarmo je Taxikářem zhusta inspirován jiný nedávný film, totiž Joker…

02) Zuřící býk

Stříbrnou příčku získal biják, který je občas neprávem srovnávám s Rockym. A ačkoliv oba filmy pojednávají o boxerech, Zuřící býk je – podobně jako Mafiáni – především dlouhodobým prokreslením chlápka, kterého živily jeho pěsti a je to na jeho životním příběhu setsakra poznat. To, co se série Rocky snažila říct svými šesti (respektive osmi?) filmy, zvládl Zuřící býk ve snímku jediném! Scorsesemu to vyneslo jeho první, ale nikoliv poslední nominaci na Oscara, a také věčné srovnávání se Stalloneho bijáky.

01) Mafiáni

Jsou to však právě Mafiáni, kteří jsou považováni za Scorseseho nejlepší biják! Jen málokterý film totiž skutečně mafiány vystihl v celé jejich komplexitě. Jasně, je super být bohatý a mít ostatní v paži! Ale když se živíte nelegálně, je jen otázkou času, než se váš boss zachová i vůči vám… nelegálně. Ještě více fascinující pak je, že jsou Mafiáni natočeni na základě publicistické knihy (!), čili reálného příběhu!

Mafiáni začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický