21. listopadu 2022 00:04

4 legendární postavy, které přežily vlastní smrt: Od Spocka k Ripleyové

Obzvlášť ve sci-fi žánru je opravdu těžké vyšachovat nějakou oblíbenou postavu na věky věků...

Ani koupačka v roztavené oceli na konci trojky Ripleyové nezabránila v tom, aby se xenomorfům postavila ve filmu Vetřelec: Vzkříšení, čtvrtém a prozatím posledním dílu aliení ságy, který se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Jak to celé dopadne, si na COOLu můžete ověřit už ve čtvrtek večer. Přesně v ranku proměnlivé série Vetřelec nicméně půjde o zcela jiný filmový zážitek, než jaký nabízely předešlé díly – na režijní stoličku ostatně usedl Jean-Pierre Jeunet, který natočil i Amélii z Montmartru! Ještě více než jeho angažmá ale svého času všechny překvapil (či pobouřil návrat) Ripleyové samotné. Nebylo to však poprvé ani naposledy, kdy se z říše mrtvých vrátila nějaká kultovní fiktivní postava...

Spock

Jedním z prvních a nejslavnějších navrátilců ze záhrobí je vědecký důstojník USS Enterprise a Vulkánec od kosti, pan Spock. Jeho smrt ve druhém filmovém Star Treku naštvala především samotné fanoušky seriálu. Producenti se zalekli originálního, osudového finiše a jali se sepsat film třetí, v němž by se Spock vrátil. A tak vznikl Star Trek III: Pátrání po Spockovi.

Filmaři přitom měli štěstí – nahodilá scéna z konce Khanova hněvu, kdy se Spock telepaticky dotkne doktora McCoye, jim posloužila jako oslí můstek pro tezi, že si u něj Spock uložil svou „duši“. Zápletka druhého filmu o urychlené evoluci jim zase umožnila vymyslet si rychle rostoucí vulkánské tělo. A tak Star Trek pomocí technoblábolů znovu napravil jednu křivdu a Leonard Nimoy mohl rozdávat moudra hned několik dalších filmů!

Ripleyová

Slavným návratem byla naše hlavní zabíječka xenomorfů. Traduje se, že Sigourney Weaver byla vetřelčí ságou už poněkud unavená, takže tragický konec Ripleyové na konci Vetřelce 3 proto jedině uvítala. Její úvaha měla leccos do sebe: Weaver sama řekla, že nechtěla, aby se Ripleyová stala chodícím vtipem, čili postavou, která k sobě monstra přitahuje, kudy chodí. Weaver se rovněž nelíbila již tehdy spekulovaná možnost na vznik filmu Vetřelec vs. Predátor. Jenže člověk míní a bůh mění…

Ať už za její návrat do role Ripleyové mohly staré dobré peníze (za čtvrtý film obdržela honorář v hodnotě 11 milionů dolarů!), nebo ji skutečně tak mocně ohromil scénář z pera Josse Whedona (Buffy, Firefly, Avengers) a idea špatně naklonované Ripleyové, s Vetřelcem: Vzkříšení byla zpátky v sedle. A nebojíme se přiznat, že se filmu i přes mnohé chybky jeho zmytizování postavy Ripleyové skutečně podařilo.

Polovina osazenstva X-Menů

Byť jsou retcony, čili retroaktivní úprava kontinuity příběhu (alias přepsání již řečené story) poměrně běžné v televizi, ve světě filmů, alespoň napříč více než jedním filmem, jde stále o cosi překvapivého. Když tak týmovka X-Men: Budoucí minulost notně upravila časovou linii několika filmů (a především vymazala události průměrného Posledního vzdoru), šlo o vskutku zajímavou podívanou.

Do série se tím totiž předně vrátili všichni, kteří slavně padli za mutantí vlast – od Cyclopse až po Jean Grey, Storm, Beasta a zřejmě mnohé, mnohé další. Série X-Men tím chtěla druhý dech, po filmech X-Men: Apokalypsa a X-Men: Dark Phoenix ale místo toho dostala stopku a momentálně se chystá velký mutantí restart v rámci MCU. Někdy to holt nevyjde, no...

Sherlock Holmes

S nejslavnějším filmovým detektivem budeme tak trochu podvádět. I když dvojice snímků s Robertem Downeym Jr. v zásadě také prošla procesem Holmesovy smrti po pádu z Reichenbachšských vodopádů (a následného znovuzrození na úplném závěru filmu), daleko zajímavější je geneze znovuzrození knižního Holmese. Arthur Conan Doyle, autor původních holmesovských povídek a románů, totiž ve svém Posledním případě (vydaném v prosinci 1893) nechal slavného detektiva zemřít. Jenže podobně jako v případě Spocka a dalších kultovních postav to fanoušci vzali notně osobně.

Doyle nakonec odolával tlaku 8 let, než Holmese vrátil zpět a v pokračování Pes baskervillský vysvětlil čtenářům i Watsonovi, že slavný detektiv svou smrt jenom nafingoval. Nutno dodat, že jakkoliv je takové vysvětlení dnes poněkud „meh“, na počátku století nebylo ještě takto zprofanové a snad krom Ježíše nebylo oživování charakterů tak nadužívané, jako je dnes. Ano, koukáme tvým směrem, Marvele!

Vetřelec: Vzkříšení začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný