4 legendární postavy, které přežily vlastní smrt: Od Spocka k Ripleyové
Obzvlášť ve sci-fi žánru je opravdu těžké vyšachovat nějakou oblíbenou postavu na věky věků...
Ani koupačka v roztavené oceli na konci trojky Ripleyové nezabránila v tom, aby se xenomorfům postavila ve filmu Vetřelec: Vzkříšení, čtvrtém a prozatím posledním dílu aliení ságy, který se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Jak to celé dopadne, si na COOLu můžete ověřit už ve čtvrtek večer. Přesně v ranku proměnlivé série Vetřelec nicméně půjde o zcela jiný filmový zážitek, než jaký nabízely předešlé díly – na režijní stoličku ostatně usedl Jean-Pierre Jeunet, který natočil i Amélii z Montmartru! Ještě více než jeho angažmá ale svého času všechny překvapil (či pobouřil návrat) Ripleyové samotné. Nebylo to však poprvé ani naposledy, kdy se z říše mrtvých vrátila nějaká kultovní fiktivní postava...
Spock
Jedním z prvních a nejslavnějších navrátilců ze záhrobí je vědecký důstojník USS Enterprise a Vulkánec od kosti, pan Spock. Jeho smrt ve druhém filmovém Star Treku naštvala především samotné fanoušky seriálu. Producenti se zalekli originálního, osudového finiše a jali se sepsat film třetí, v němž by se Spock vrátil. A tak vznikl Star Trek III: Pátrání po Spockovi.
Filmaři přitom měli štěstí – nahodilá scéna z konce Khanova hněvu, kdy se Spock telepaticky dotkne doktora McCoye, jim posloužila jako oslí můstek pro tezi, že si u něj Spock uložil svou „duši“. Zápletka druhého filmu o urychlené evoluci jim zase umožnila vymyslet si rychle rostoucí vulkánské tělo. A tak Star Trek pomocí technoblábolů znovu napravil jednu křivdu a Leonard Nimoy mohl rozdávat moudra hned několik dalších filmů!
Spock ve Star Trek II: Khanův hněv Zdroj: Paramount
Ripleyová
Slavným návratem byla naše hlavní zabíječka xenomorfů. Traduje se, že Sigourney Weaver byla vetřelčí ságou už poněkud unavená, takže tragický konec Ripleyové na konci Vetřelce 3 proto jedině uvítala. Její úvaha měla leccos do sebe: Weaver sama řekla, že nechtěla, aby se Ripleyová stala chodícím vtipem, čili postavou, která k sobě monstra přitahuje, kudy chodí. Weaver se rovněž nelíbila již tehdy spekulovaná možnost na vznik filmu Vetřelec vs. Predátor. Jenže člověk míní a bůh mění…
Ať už za její návrat do role Ripleyové mohly staré dobré peníze (za čtvrtý film obdržela honorář v hodnotě 11 milionů dolarů!), nebo ji skutečně tak mocně ohromil scénář z pera Josse Whedona (Buffy, Firefly, Avengers) a idea špatně naklonované Ripleyové, s Vetřelcem: Vzkříšení byla zpátky v sedle. A nebojíme se přiznat, že se filmu i přes mnohé chybky jeho zmytizování postavy Ripleyové skutečně podařilo.
Ripley ve Vetřelec: Vzkříšení Zdroj: 20th Century Fox
Polovina osazenstva X-Menů
Byť jsou retcony, čili retroaktivní úprava kontinuity příběhu (alias přepsání již řečené story) poměrně běžné v televizi, ve světě filmů, alespoň napříč více než jedním filmem, jde stále o cosi překvapivého. Když tak týmovka X-Men: Budoucí minulost notně upravila časovou linii několika filmů (a především vymazala události průměrného Posledního vzdoru), šlo o vskutku zajímavou podívanou.
Do série se tím totiž předně vrátili všichni, kteří slavně padli za mutantí vlast – od Cyclopse až po Jean Grey, Storm, Beasta a zřejmě mnohé, mnohé další. Série X-Men tím chtěla druhý dech, po filmech X-Men: Apokalypsa a X-Men: Dark Phoenix ale místo toho dostala stopku a momentálně se chystá velký mutantí restart v rámci MCU. Někdy to holt nevyjde, no...
Navrátilci Jean Grey a Cyclops
Sherlock Holmes
S nejslavnějším filmovým detektivem budeme tak trochu podvádět. I když dvojice snímků s Robertem Downeym Jr. v zásadě také prošla procesem Holmesovy smrti po pádu z Reichenbachšských vodopádů (a následného znovuzrození na úplném závěru filmu), daleko zajímavější je geneze znovuzrození knižního Holmese. Arthur Conan Doyle, autor původních holmesovských povídek a románů, totiž ve svém Posledním případě (vydaném v prosinci 1893) nechal slavného detektiva zemřít. Jenže podobně jako v případě Spocka a dalších kultovních postav to fanoušci vzali notně osobně.
Doyle nakonec odolával tlaku 8 let, než Holmese vrátil zpět a v pokračování Pes baskervillský vysvětlil čtenářům i Watsonovi, že slavný detektiv svou smrt jenom nafingoval. Nutno dodat, že jakkoliv je takové vysvětlení dnes poněkud „meh“, na počátku století nebylo ještě takto zprofanové a snad krom Ježíše nebylo oživování charakterů tak nadužívané, jako je dnes. Ano, koukáme tvým směrem, Marvele!
Sherlock Holmes v původní ilustraci k Poslednímu případu
Vetřelec: Vzkříšení začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.